Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

TMMOB’den ‘görevden alma’ tepkisi

TMMOB’den ‘görevden alma’ tepkisi

Kimya Mühendisleri Odası yönetim kurulunun mahkeme kararıyla görevden alınmasına, TMMOB  Manisa İl Koordinasyon Kurulu yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Türkiye Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu 2’nci Başkanı Mahmut Tartan “Seçimle gelen kurulların seçimle görevden ayrılmasını istiyoruz”dedi.

TUNAY AKTAŞ

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)  Manisa İl Koordinasyon Kurulu, Kimya Mühendisleri Odası yönetim kurulunun mahkeme kararıyla görevden alınmasıyla ilgili basın açıklamasında bulundu.

‘YETKİMİZİ ANAYASA’DAN ALMAKTAYIZ’

Makine Mühendisleri Odası’nda düzenlenen, Türkiye Kimya Mühendisleri Odası Yönetim kurulu 2’nci Başkanı Mahmut Tartan’ın yaptığı açıklamada, TMMOB’un anayasal bir kuruluş olduğunun altı çizildi. Tartan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi “Yetkimizi, sorumluluğumuzu anayasadan almaktayız. Anayasadan aldığımızı bu sorumluluk bilinciyle temel görevimiz; halkımızı donanımlı olduğumuz konularda aydınlatmak, kamu kurum ve kuruluşlarına bilirkişilik yapmak, ülkemizde yaşanan mesleğimizle ilgili sorunlar konusunda görüşler bildirmek, kamunun bu konuda daha iyi adımlar atmasını sağlamak için kamu kuruluşlarıyla yan yana çalışan bir kuruluşuz.”

 “Her mühendis kendi sorumluluğu altında olan konularla ilgili kamuoyuna, kamu kuruluşlarına bildiklerini aktarmakla yükümlüdür” diyen Tartan, “Bu görevimizi yaparken bu akademik odaların yöneticileri hiçbir şekilde hiçbir yerden ücret almamaktadır. Bu görevi tamamen gönüllülük esasına göre yürütmekteyiz” ifadelerini kullandı.

‘DENETİM KANUNSUZ’

Tartan, Yönetim Kurulu’nun seçimle göreve geldiğini belirterek, “TMMOB’a bağlı bütün mühendis odaları, kendi alanlarıyla ilgili olan bakanlıklarla da iletişim halinde. Bizim Kimya Mühendisleri Odası olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’yla iletişimimiz var. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Mayıs 2016’da merkezimize bir yazı göndererek odanın idari ve mali denetiminin yapılacağını belirtti. Anayasa’nın 135’inci maddesinde kamu niteliğindeki bu kuruluşların devlet tarafından idari ve mali denetimi yapılabileceği açıkça yazılmış. Ancak Ek 3’üncü maddede ‘Bu denetimin nasıl yapılacağı, yöntemi, şekli, çerçevesi ve sınırları ayrı bir yasayla belirlenir’ diye de belirtmiş. Şimdi mevcut prosedürde böyle bir yasa yok. Biz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bu konuyu belirten bir cevap yazdık. ‘Bizim denetimle ilgili bir sıkıntımız yok. Ancak yasal olmayan, hukuki olmayan, kanunsuz bir işlem var. O nedenle bu yasa çıkıncaya kadar denetim yapmanız mümkün değil, zaten bizim içi denetim organlarımız var. Onlar denetliyorlar’ diye cevap yazdık. Bakanlık ısrarla ‘Biz kendi denetim mekanizmalarımızla sizi denetleyeceğiz’ dedi. Bakanlık bu isteğine boyun eğersek eğer biz kanunsuz bir iş yapmış oluruz, suç işlemiş oluruz. Bunu tekrar belirttik. Bu işin yasal alt yapısı oluşmadan bu denetimin yapılamayacağını, bunun kanunsuz olduğunu belirttik” şeklinde konuştu.

‘BAKANLIK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU’

Yapılan yazışmalardan sonra Bakanlığın Ankara Savcılığına görevli memurun görevini yapmasını engellemekten dolayı suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Tartan, “Odamızın hukukçularıyla birlikte savcılığa gittik. Yönetim Kurulu ifade verdi. Savcılık belirli bir süre sonra ‘Bir sıkıntı yoktur’ diye takipsizlik kararı verdi. Bakanlık bu kararın üzerine bir üst mevciye müracaat ederek tekrar dava açılmasını istedi. Savcılık bunu da uygun görmedi. Ancak Asliye Hukuk Mahkemesi’ne Yönetim Kurulu’nun görevden alınması konusunda dava açıldı. Bu dava yaklaşık 4 ay sürdü. 5 Eylül 2017’de dava sonuçlandı. Ankara 24’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, mevcut Yönetim Kurulunun görevden alınmasına karar verdi” dedi.

KARARIN İPTALİ İÇİN BAŞVURULDU

Tartan, verilen karara itiraz ettiklerini ve bir üst mahkemeye müracaat ederek bu kararın iptali yönünde başvuruda bulunduklarını belirterek şunları söyledi “Süreç devam ediyor. Davanın yaklaşık 3-4 ay içerisinde sonuçlanabileceği söylendi. Eğer oradan da aleyhimize bir karar çıkarsa sırada Danıştay’a gitme süreci var. Biz başından beri bütün siyasetçilerin belirttiği gibi seçimle gelen kurulların seçimle görevden ayrılmasını istiyoruz.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim