Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Hayırsever Çiloğlu’ndan Manisa’ya onkoloji hastanesi

Onkoloji hastanesinin temelleri atıldı

Hayırsever Çiloğlu’ndan Manisa’ya onkoloji hastanesi

Hayırseverliği ile tanınan Manisalı İş adamı Dündar Çiloğlu’nun yaptıracağı Onkoloji Hastanesi’nin temelleri atıldı. Onkoloji alanında önemli bir hizmet verecek olan hastane 2018’de faaliyete geçecek.

HABER MERKEZİ

Hayırseverliği ile tanınan Manisalı İş adamı Dündar Çiloğlu’nun yaptıracağı Onkoloji Hastanesi’nin temelleri atıldı.

Onkoloji alanında önemli bir hizmet verecek olan hastanenin Uncubozköy Sağlık Yerleşkesi'ndeki temel atma törenine Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, MCBÜ Yükseköğrenim Vakfı Başkanı Rıza Akçalı, Dündar Çiloğlu ve ailesi, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Erhan Can, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Yunusemre Belediye Başkan Vekili Şule Uygur, Şehzadeler Belediye Başkan Vekili İsmail Önal, Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Dr. Talip Akbaş, MASKİ Müdürü Yaşar Coşkun, MCBÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, MCBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, MCBÜİktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Miynat, MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt ve başhekim yardımcıları, yüksekokul müdürleri, il müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“PEK ÇOK YENİLİĞE İMZA ATTIK”

Törende ilk konuşmayı yapan MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt, üniversitelerin bilimin ve sağlığın merkezi olduğunu söyleyerek, son 4 yılda çok başarılı çalışmalara imza atıldığını söyledi.

 “RABBİME BİNLERCE KEZ ŞÜKREDİYORUM”

MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, hem üniversite için, hem de Manisa için önemli bir yatırımı hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek, “Bu yıl içinde 16 Mart’ta Hastane Ek Binamızın temelini hep beraber atmıştık. Ne mutlu bize ki yine sizlerin katılımlarıyla yaklaşık altı ay sonra Dündar Çiloğlu Onkoloji Hastanemizin temel atma törenini bugün gerçekleştiriyoruz. Bize bu hayırlı hizmetleri, temel atma törenlerini gerçekleştirme imkânını nasip ettiği için Rabbime binlerce kez şükrediyorum”dedi.

 “EN BÜYÜK SORUN MALİ PROBLEMLER”

Çelebi, “Son 15 yıl içerisinde Türkiye’de sağlık alanında büyük atılımların olduğunu hep birlikte gördük. Bu anlamda toplumda ciddi bir memnuniyet ortaya çıktı. Bu tür temel atma törenleri, çok klasik temel atma törenleri olmanın ötesinde, belli sorunları gündeme getireceğimiz platformlar olmalı diye düşünüyorum. Bugün sizlerle paylaşacağım hususlar; bir eleştiri değil, samimi olarak bir durum tespitidir. Sağlık alanındaki çok önemli yatırımları başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Ancak sağlığın en önemli kısmını oluşturan tıp eğitimi ve tıbbi araştırma konusunda acaba ne ölçüde arzu ettiğimiz mesafeyi alabildik, onun üzerinde ciddi mânâda düşünmemiz gerekiyor. Bir sağlık sisteminin asli unsuru olan doktorları, hemşireleri, sağlık personelini üniversite yetiştiriyor. Dolayısıyla üniversite hastaneleri klâsik bir sağlık hizmeti sunmuyor, onlar sadece bir hastane değil. Aslında üniversite hastaneleri tıp eğitiminin, tıbbi araştırmanın bir parçası. Üniversite hastanesi olan 45 üniversitenin rektörleriyle YÖK Başkanının başkanlığında Sağlık Bakanlığına gittik. Yeni Sağlık Bakanımıza üniversite hastanelerinin problemlerini aktardık.  Üniversite hastanelerimizin karşı karşıya kaldığı en büyük problem mali problemdir. Çünkü üniversite hastaneleri döner sermaye işletmesi olarak yönetiliyor, hizmet sunuyor. Bu sorunların üniversite hastanelerinin en büyük sorunu olduğu yönündeki düşüncesini bize açık yüreklilikle ifade etti”diye konuştu.

“75 MİLYONLUK BİR BORCUMUZ VAR”

Döner sermaye işletmesinde gelirlerin 2007 yılından beri artmadığına dikkat çeken Çelebi şunları söyledi “ Enflasyon var, bizim kontrol edemediğimiz giderler var. Elektrik gideri, doğalgaz gideri, temizlik gideri gibi. Taşeron yöntemiyle çalıştırdığımız çok sayıda yardımcı sağlık personelimiz var ve onların ücretlerini döner sermayeden karşılıyoruz. Asgari ücrete bir zam geldiğinde, o yıl bunun döner sermayeye yansıması 5-6 milyon civarında oluyor. Üniversite hastaneleri sağlık sisteminde zincirin son halkasını oluşturuyor, yani üçüncü basamak. Son müracaat yeri üniversite hastaneleri. Biz tıbbi cihazlar konusunda, medikal malzemeler konusunda ve elbette sağlık çalışanlarımızın memnuniyeti konusunda sıkıntı ile karşı karşıya kalırsak; hem tıp eğitimini, hem sunduğumuz sağlık hizmetini etkin bir biçimde yerine getirme imkânından mahrum kalmış oluyoruz. Sağlık alanındaki gelişmeler çok hızlı. Bizler maalesef diğer devlet hastanelerinin sahip olduğu tıbbi cihazlara, imkanlara sahip değiliz. 2017 yılında hastanenin makine teçhizat alımı ile ilgili ödemesi 3.5 milyon. Biz diğer hastanelere malzemeniz varsa, biz onları değerlendirebiliriz diyoruz. Kötü yönetildiğimiz için bu durumda değiliz. Gelir artmamış, giderler bizim kontrol ettiğimiz giderler değil. Şu an 75 milyonluk bir borcumuz var. Bunları mazeret olarak söylemiyorum, elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.”

“GAYRETİMİZ AŞKLA DEVAM EDECEK”

Çelebi, “Bunu da üzülerek ifade etmeliyim ki basında bize sorulmadan yer alan, kötü niyetli olmadığını düşündüğüm haberler var. Bize sorulmadan, bilgi sahibi olunmadan, Manisa’nın bir değeri olan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesini zora sokacak haberler yapılıyor. Evet, 20 aya varan ödemelerimiz var. Medikâlciler, ilaç şirketleri haklı olarak bundan şikayet ediyor. Dolayısıyla bizler üniversite hastaneleri olarak; sıkıntıyla karşı karşıya kaldığımız için, bunları bir mazeret olarak kabul etmeden ama bir sorun olarak dile getirerek aşkla, şevkle yolumuza devam ediyoruz. Bunlar bizi milletimize, insanımıza, hastamıza en iyi hizmet verme yolundaki gayretimizden alıkoyamaz” dedi.

“2018’DE FAALİYETE GEÇECEK”

Prof. Çelebi Onkoloji Hastanesi fiziki özellikleri hakkında da bilgi vererek, “İnşaatın oturma alanı 1388, toplam kapalı alanı 5 bin 148 metrekare. Bodrum dahil 4 kat yangın yönetmeliğine uygun ve engelliler için erişebilirlik standartlarına uygun olarak yapılıyor. 6 tanesi engelli olmak üzere 20 hasta odamız, 12 doktor ve hemşire odamız, 9 poliklinik odamız, aynı anda 27 hastanın tedavi görebileceği kemoterapi odamız ve palyatif hasta bakım servisimiz olacak. Dündar Çiloğlu Onkoloji Hastanemizi 2018’de faaliyete geçirmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

“BİRLİĞİMİZE GÖSTERDİĞİMİZ ÖZENİN BİR İŞARETİ”

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, sağlık hizmetlerinin devletin en önemli fonksiyonlarından biri olduğunu ifade ederek, “Güzel bir işin başında oluğumuza göre, teşekkürü hak etmiş pek çok kişi ve kurum var. Tabii ki teşekkür önceliğimiz; şahsım, vilayetim ve devletim adına, sizlerin de bana katılacağınızı düşünerek çok kıymetli Dündar Çiloğlu beyefendiye. Teşekkürlerimizi ve şükranlarımı sunuyorum. Bu şükran duygusunun arkasında çok gıpta ettiğimi de ifade etmek isterim. Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde “Dünyada iki kişiye gıpta edilir. Bunlardan birincisi ilim sahibi olanlardır, ilmini insanlarla paylaşır. İkincisi servet sahibidir ve hayatı bu servetini paylaşmakla geçer. Bu mânâda Dündar Bey bu gıptamıza layıktır. Böylesine değerli, hamiyetperver insanlar sayesinde böyle güzel buluşmalarda bir araya geliyoruz. Çok uzun değil, bir yıl içerisinde inşaatı devam eden ek hizmet binamız gibi, hastanemize ve dolayısıyla üniversitemize çok yeni şeyler katıldı. Bizler de bunlara şahitlik ettik. Başta saygıdeğer Rektörüme, Tıp Fakültemiz yönetimine ve özellikle Hafsa Sultan Hastanemiz Başhekimine ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum”

“HER ALANDA ÖNEMLİ MESAFELER ALDIK”

Vali Güvençer, “Sayın Rektörüm bir takım sorunlardan bahsetti, iyi ki bahsetti. Ülke olarak hemen hemen her alanda son 10-15 yılda çok önemli mesafeler aldık Allah’a çok şükür. Bunları görmek, takdir etmek ve mutluluğunu yaşamak durumundayız. Ama aldığımız mesafelerin, çözdüğümüz sorunların çok büyük bir bölümü, uzun yıllardır birikmiş, büyüklüğümüze yaraşmayan, bırakın hedefleri hayallerimizin bile önünü kesen küçük engellerdi. Bunları teker teker aşıyoruz. Sağlıkta, eğitimde, ulaştırmada ve sanayide birikmiş sorunlarımızı aştıkça, Rektörümün de isabetli anlatımıyla nitelikli sorunlara çok daha fazla hem zihni, hem fiziki mesai ayırabilme imkânlarımız artıyor. Fiziki anlamda eksikliklerimizi üniversite hastanesi olarak tamamlamak üzereyiz. Büyümenin getirdiği yeni ihtiyaçlar olacak. İnşallah onlar bugüne kadar birikmiş sorunlar kadar bizleri yormayacak. Yeter ki bu anın ve bu gelişmelerin kıymetini bilelim. Engel olmak, yıkıcı eleştiri yapmak yerine, birlikte daha iyiyi nasıl yaparız arayışının içinde olalım” diye konuştu

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim