Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Manisa çağ atlıyor

Manisa çağ atlıyor

Endüstri 4.0’a hazırlanan Manisa’da dev bir adım atıldı. Üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde 6.5 milyon lira maliyetli Manisa AKÜM projesinin başlangıç ve mutabakat toplantısı yapıldı.

TUNAY AKTAŞ

Manisa’da üretimin dijitalleşmesi ve ileri teknoloji üretimi için dev bir adım atıldı. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi (Manisa AKÜM) kurulması için Zafer Kalkınma Ajansı ve üniversite mutabakat imzaladı. MCBÜ Rektörlüğü Senato Salonu’nda yapılan mutabakat toplantısına Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, MCBÜ Rektörü Ahmet Kemal Çelebi, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yusuf Balcı, Teknokent Genel Müdürü Hüseyin Aktaş, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Doç. Dr. Erbil Kalmış, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.  Üniversite- sanayi işbirliği çerçevesinde kurulacak merkezde öncelikli Manisa olmak üzere TR 33 Bölgesi’nin imalat sanayisindeki rekabet gücünün arttırılması ve sanayide endüstri 4.0 dönüşümünün hızlandırılması sağlanacak. 6.5 milyon liraya mal olacak projenin fonu kalkınma ajansı tarafından karşılanacak. Manisa AKÜM; Tasarım Analiz ve Tarama (TAT), Prototipleme ve Sanal Gerçeklik (PSG), ve Akıllı Sanayi Uygulamaları (ASU) olmak üzere 3 bileşenden oluşacak.

İLK SERİ ÜRETİM GERÇEKLEŞECEK

Kısa sürede hayallerine oldukça yaklaştıklarını ifade ederek Teknokent’te üretilen projelere değinen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü, “Seri üretimi gerçekleştirilecek ilk prototip ürün oluşturuldu. Bu ürün düşük voltajlı kaynak makinesi. Bu makineye talep oldukça yüksek olacaktır. Bu bizim ilk projemiz. Yine teknoloji geliştirme bölgesi içerisinde 6 adet proje başvurusu yapıldı. 3 tanesi öncelikli alanlarda. Bir proje başvurusu da biz yaptık. ORC dediğimiz, Türkiye ekonomisine kazandırılacak önemli bir sistem. 8 adet çok değerli KOGEP projesi hazırlanmış durumda. Diğer önemli bir husus ise şu; ilk teknoloji transferini gerçekleştirmek üzereyiz. Amerika Birleşik Devletleri’nde pazar başarısını ispatlamış, aynı zamanda bizim bölgemizi de ilgilendiren tarımsal ilaç sarfiyatını yüzde 50 indirecek, kalıntı sorununu sıfıra indirecek özel bir teknoloji burada bir firma tarafından üretilecek. 5 veya 6 aylık dönem sonunda üretimi başlayacak. Ayrıca Avrupa ve Kuzey Amerika dışındaki piyasalara da, özellikle Avrupa’ya ihracatı gerçekleştirilecek bir proje. Bu bölgemiz açısından müthiş derecede önemli bir husus. Bundan 3-4 gün önce bir sözleşme imzalandı ve önemli bir savunma sanayi kuruluşumuzla yürütmeye başladığımız projemiz var. Bunun sonuçlarının da 2-3 ay sonra ortaya çıkacağı kanaatindeyim”dedi.

“ARKAMIZA BÜYÜK BİR RÜZGAR ALDIK”

Aktaş, “Ben Teknokent’in açılış konuşmasında söylediklerimi hatırlıyorum. Hayalimizden geçsin diye 5 yılda 5 bin direk veya endirek istihdam katkısı sağlayabilir miyiz diye söylemiştim. Şimdi bu hedef gerçek gibi. Valimizin ileri görüşlülüğü, Rektörümüzün göreve geldiği günden beri üniversite-sanayi iş birliği vizyonu, kalkınma ajansımızın azmiyle büyük bir rüzgar aldığımızı düşünüyoruz. Bunun kıymetini biliyoruz ve en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz”diye konuştu.

“YAPILANLAR BENİ HEYECANLADIRIYOR”

Gelinen noktanın kendisini heyecanlandırdığını söyleyen Rektör Ahmet Kemal Çelebi, göreve geldiğimde öncelik verdiği 2 konunun olduğuna işaret ederek şunları söyledi “Bunun birincisi üniversite-sanayi işbirliği. İkincisi ise iş hayatının, kurumların ihtiyaç duyduğu öğrencileri ve kişileri yetiştirmek. Kaliteli ve ihtiyaçlar doğrultusunda eğitim öğretim. Bu kapsamda Teknokent’în büyük bir öneme sahip olduğunu gördük. Üniversite ve sektörler Teknokent’te bir araya gelecek, buluşacak, paylaşacak, bir sinerji ortaya çıkacak ve Manisa başta olmak üzere ülkemize gerekli katkıyı sağlamış olacağız. Hamd olsun Teknokent’imde 6 ayda geldiğimiz nokta itibariyle heyecanlanıyorum. Yüzde 80 doluluk oranına sahip olduk. Reel sektöre destek sağlayacak arge-proje-işbirliği’nin gerçekleşmesi üzerinde duruyoruz. Burada seçici davranıyoruz. Ekip arkadaşlarımın olağan üstü çalışmalarıyla bu noktaya geldik.”

4.0’IN ÇEKİRDEĞİ OLUŞUYOR

Çelebi, “Teknokent’imizle Zafer Kalkınma Ajansı arasından bugün imzasını gerçekleştireceğimiz proje aslında dördüncü sanayi devriminin Manisa’da çekirdeğini oluşturacak. Dördüncü sanayi devrimi yani endüstri 4.0 ile ilgili çalışmalar gelişmeler böyle bir merkezin öncülük ettiği süreç içinde inşallah Manisa’da gerçekleşmiş olacak. İkinci üzerinde durduğumuz ve hayal ettiğimiz bir konu var. Bizim 2016-2017 eğitim yılında devreye soktuğumuz sektör uygulamaları eğitimi. Sadece kavramlardan ibaret eğitim eksik kalır. Bizim ülke olarak en büyük eksiklerimizden biri bu. Mezun olan öğrenciler ortada kaldıklarını hissediyorlar. Biz birçok alanda öğrencilerin 1 dönem iş başı eğitimi yapacaklar. Öğrenciler derslerini tamamladıktan sonra hayatın içinde olacaklar. Eğitim öğretim sadece üniversitenin işi değil. Özel sektöründe eğitime katkı vermesi lazım. Özel sektörün yardımlarıyla bunu başaracağız. Biz bu ülkenin ihtiyaç duyduğu kalitede insanlar yetiştireceğiz. Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak üzerimizi düşenleri yerine getirmeye aşla, şevkle devam edeceğiz. Ben bugün gerçekten üniversitem ve Manisa’m adına çok mutluyum”

“MANİSA’NIN CENNETİNE KAVUŞACAĞIZ”

Gelecekte bu anın ne kadar önemli olduğunun daha iyi anlaşılacağını belirten Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, “Allah ömür verirse uzak olmayan gelecekte bu günün ve bu anın çok özel, çok önemli bir gün olduğu yaşayarak anlayacağız. Manisa’nın 3 ana dinamiği bir araya geldi. Kamu özel temsilcileri-üniversite ve kalkınma ajansı. Manisa’nın kainata açılan penceresi olan Celal Bayar Üniversitesi’nde ve diğer taraflarda niyet sağlam ve inanç tam. Burada sadece sesler ve sözler buluşmamış bir kararlılık ve irade birliği var. İnşallah bu yolun nihayeti cennete gidecek. Hayallerimize süsleyen Manisa’nın cennetine. Önemli bir gün ve biz bu adımı sadece sorumluluk duygusuyla atıyoruz. Hepimiz biliyoruz ki Türkiye büyük bir ülke. Bunu en çok biz biliyoruz. Bilmeyenler ise kurcalamaya kalktıklarında ve acı çektiklerinde bu büyüklüğün farkını varıyorlar. Büyüklüğü mesafesinde Türkiye’nin sorumlulukları var.  Artık bizim stratejik hedeflerimiz, stratejik planlarımız var. Manisa bu ülkenin önemli ağırlıklarından biri. Binlerce yıllık üretim tecrübemiz var. Çalışkan insanlarımız var. Manisa’nın bir enerji kenti olmasının yanı sıra sanayi ve tarım kenti olmasıyla sıklıkla övünüyoruz. Tüm bu değerlere saygı gösterirken markalaşmayı ve yüksek teknolojiyi hedeflediğimizi ifade ediyoruz. Manisa gerçekten bu hedefte attığı adımları canlandırmak zorunda. Burada yaptığımız da tam olarak bu” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim