Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Süslü kadınlar Manisa sokaklarını renklendirdi

Süslü kadınlar Manisa sokaklarını renklendirdi

İlk kez İzmir’de 5 yıl önce gerçekleştirilen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ Manisa’da ilk kez Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Daire Başkanı Müge Türkeli Kuğu ve Özlem Şahin önderliğinde gerçekleşti. Renkli görüntülere sahne olan bisiklet turunda hem kadınlar hem de bisikletleri süsleriyle dikkat çekerken, bazı katılımcılar kendi yaptıkları tasarımlarla bisiklet turuna ailece katıldı.
ARABADAN İN BİSİKLETE BİN

Öğretmen Özlem Şahin liderliğinde bir araya gelen yaklaşık 500 kadın ve erkekten oluşan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Manisa'da bu yıl ilk kez gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar ve bisikletleri süsleriyle dikkat çekerken, eşlerini ve çocuklarını yalnız bırakmak istemeyen erkekler de tura destek verdi. 5 yıl önce İzmir'de başlayan ve Manisa'da ilk kez bu yıl gerçekleştirilen bisiklet turuna katılan gönüllü kadınlar 'Arabadan in bisiklete bin' şeklinde slogan attı.

Bisiklet turu öncesi bir konuşma yapan ve gönüllü kadınları bir araya getiren Özlem Şahin, gösterilen ilgiden dolayı teşekkür ederek şunları söyledi “Kadınlar Bisiklet Turu 2013 yılında İzmir'de Sema Gür'ün girişimleriyle bisiklete binen bir grup gönüllü kadının desteği ile başlamıştır. 5 yıl içinde büyüyen bu etkinlik Türkiye'de diğer şehirlerde bisiklete binen diğer kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl 50 şehirde eş zamanlı olarak yine gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor, gururluyuz.”

‘EGZOS KOKUSUNA KARŞI PARFÜM KOKUSU’

 Bisikletli Süslü kadınlar projesinin Manisa’daki önderi Özlem Şahin;“Bisiklet kent yaşamının bir parçasıdır. Bisiklet, çevreyi kirletmeyen doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Bisiklet, yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekmek için süslendik ve bisikletlerimizle yollara çıktık. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılan Dünya Otomobilsiz Kentler Günü'nü yapmak için buradayız. Biz de Manisa'da bisiklete binen kadınlar olarak motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız. Egzoz kokusuna karşı, parfüm kokusu diyoruz"

“ARABADAN İN BİSİKLETE BİN”

Şahin'in yaptığı konuşmanın ardından meydanı dolduran kadınlar hep bir ağızdan “Arabadan in bisiklete bin” şeklinde alkışlarla slogan attı. Bisiklete binme kurallarının katılımcılara anlatılmasının ardından trafiğe kapatılan Manisa'nın cadde ve sokaklarında süslü kadınlar pedal çevirdi. Bisiklet turuna Manisa Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Daire Başkanı Müge Türkeli Kuğu da katıldı. Süslü kadınlar bisiklet turu Atatürk Kent Parkta son buldu.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim