Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Çorap tezgahından patronluğa

Çorap tezgahından patronluğa

Manisa’nın bilinir markalarından biri olan Dikmen Çorap ve İç Giyim firmasının sahibi İsmail Dikmen, sokakta açtığı çorap tezgahından 15 kişiye iş verme başarısını anlattı.

TUNAY AKTAŞ

Sermayesiz başladığı işte birçok kişiye istihdam sağlayacak seviyeye gelen İsmail Dikmen, sabır ve çilenin başarının 2 ayrılmaz parçası olduğunu en iyi bilenlerden. Sokakta tezgah açarak başlayan mücadelesini anlatan İsmail Diken, “1998’de pazarcılıkla başladım. İlk pazarlarda yerimiz yoktu, sokaklarda tezgah açıyordum. Daha sonra Manisa’daki bütün pazarlarda yer edindik. Pazarlarda çok iyi müşterimiz oldu. Yavaş yavaş depolarımız büyümeye başladı. Sonra biz bu malları depoda tutacağımıza burada sergileyelim diye düşündük. Depoya raflar koyduk. Burada hem pazara götüreceğimiz mallar olurdu, hem de bunları sergiledik, eşimi de işin başına geçirdim. Biz pazara gidiyoruz, hanım dükkanda ürünleri sergiliyor. Bir süre sonra bizim pazarda sattığımızdan daha fazlası açtığımız depoda satılmaya başladı. Biraz daha büyütelim derken bu günlere geldik”

CEBİMDE 10 LİRAYLA GELDİM

Pazarcılığa nasıl başladığını anlatan Dikmen, “Ben İzmir’de eniştemin yanında haftalıkla çalışmaya başladım. Oto cam satışı yapıyordum. Çeşitli illere gidip satış yapıyorum. Gayet de iyi bir performansım var. Benim bu çalışmamı görüp satışlardan prim vaat ettiler. Yine yoğun şekilde çalıştım. Eve 4’te geldiğim oldu. 1 ay sonunda söz verilen primin miktarını bana söylediklerinde işi bıraktım. 1 yılda sadece aldığım haftalık kadar bir prim vereceklerini söylediler. Cebimde 10 lira parayla Manisa’ya geldim. Karaköy’de giyim satan bir arkadaşımın yanına gittiğimde bir sürü malın yığılı olduğunu gördüm. ‘Sen’ dedim ‘bunları eritemiyorsan ver bunları bana ben pazarda bu malları eritirim’ Anadolu tek kapı arabamla bu şekilde pazarcılığa başlamış oldum. Giyimle başladım. Azerbaycanlılar bayan etekleri, bluzları getiriyordu İzmir’e. Kıvrık etekli elbiseler. O zaman çok meşhurdu, bayanlar çok seviyordu.”dedi.

ZABITALARIN KÖŞE BUCAK KAÇTIM

Arkadaşının tavsiyesiyle çorap işine girdiğini söyleyen Dikmen, yaşadığı süreci şöyle anlattı “Yerim yok, yurdum yok nerede buldum oraya tezgah açıyorum. Zabıta geliyor kovalıyor. Oradan oraya. Sonra birisi dedi ki, ‘Bırak bluz satmayı. Yerin yok, mallarını sergileyemiyorsun. Bırak bu işi çorap sat. Çorap bu nerede olsa satarsın, kahveye git kahvede bile satarsın’ dedi. Hadi gidelim İzmir’e çorap alalım. Oradan İstanbul’a gittik, 1 çuval çorapla geri döndüm. Başladım çorap satmaya, Sultan Hamamı’nın önünde tezgah açtım. Orada dünyanın çorabını satıyordum. Ne çorap, ne çorap. Pazarcılıkta yürüdük, gittik.”

TİCARET SABIR İŞİ

Her işin öğrenme safhası olduğunu bunun için belirli bir sabrın ve çilenin gerektiğini belirten Dikmen, “Esnaflık sabır işi. Hemen bir şeyler olacağım, dükkan açıtım iyi kazanacağım diye bir şey yok. Bugün olmaz yarın olur. Biz senelerce hep sabrettik. Günümüzde insanlar hemen zengin olayım derdinde ama yok öyle bir dünya. Şimdi karşıdan bakıp görüp diyor ki; 2 tane daire yapmış. Altında Mercedes, BMV var biz bu işi yapalım. Kolay mı o kadar. Yapabilir misin, yapamazsın çünkü bilmiyorsun işi. Şimdi gelse adam benim işi yapmaya kalsa yapamaz. Çünkü bu işi bir ilerleyişi var. Olay sadece çorap veya iç çamaşırı koyup satmak değil ki. Mesela bizi görüp de bu tarz küçük dükkanlar açanlar oldu. Ama yapamayıp kapattılar. Neden çünkü karşıdan görülüğü gibi değil, 3 tane çorap koymakla olmuyor bu iş”diye konuştu.

PAZAR GELİŞİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Pazarcılığın ticaret için bir çıraklık olduğunu belirten Dikmen, “Şimdi pazarcılık yapmasak da pazar çok önemli.  Özellikle ticaret bakımından insanı geliştiriyor. Pazar aslında çıraklık eğitimi. Orada her şeyi görüyorsun. İnsanlara nasıl iletişim kurman gerektiğini, insanların nasıl düşündüğünü. Ne istediğini burada iyi bir şekilde öğrenebilirsin. Manisa’da çoğu büyük esnaflar pazarcılık yaparak bu noktalara gelmiştir”

İŞİNİN KIYMETİNİ ANLADIĞIN YER ORASI

Dikmen, “Pazar kolay bir yer değil. Yağmuru, soğuğu, çamuru derken bütün gün ayaktasın. Temel ihtiyaçlarını bile göremiyorsun. Bir işin kıymetini anladığın yer orasıdır. Orada geçirdiğiniz zamandan sonra çoğu insana zor gelecek şartlar size çok basit gelir. Pazar çile yeri. Benim bir kızım ve oğlum var. Onlar da pazarlarda çalıştılar. Ve şimdi işlerinin kıymetini daha iyi anlayabiliyorlar. Şükür ediyorlar, nereden nereye geldik diyorlar”şeklinde konuştu.   

GÜVEN EN BÜYÜK SERMAYELERDEN

“Güven vermeniz ve doğru insanlarla tanışmanız çok önemli”diyen Dikmen şöyle devam etti “İşe yeni koyulduğum zaman Manisa’daki çorapçıdan aldığım ince bayan çorap kutularının üzerinde bir numara vardı. Bu numaraya telefon ettim. 200 düzine çorap ne kadar diye fiyat sordum. Daha ertesi gün sabahına malı evin önüne getirip, lap attılar. Ben şaşırdım, adama ne para gönderdim nede mal istedim. Sadece fiyat sordum. Sadece 200 düzine çorap kaç para yapıyor dedim. Bu adam neyime güvendi de mal yolladı, konuşurken benden adres filan almıştı. Nasıl güvendin de bunu yapabildin. Kutuyu açtık, bizim istediğimiz ince çoraplardan değil, müjde kilotlu çorap. Telefon ettim. Bunlar benim söylediğim çoraplar değil, ben sana para da vermedim dedim. ‘Tamam sana istediğinden gönderelim, bu göndereceklerimizin parasını gönderirsin diğerlerini satınca’ dedi. Küçük bir pazar tezgahı için o zaman başlayan  ticari ilişki hale devam ediyor. Sonra İstanbul’a gittiğimde onun çok başarılı bir tüccar olduğunu öğrendim. Sadece onun ismiyle bir çok iş yaptım. O birine mal veriyorsa, o doğru kişidir diyerek birçok kişi karşılıksız mal verdi. Tam bir insan sarrafı. Yani bu hayatta güven vermeniz kadar, güveneceğiniz kişileri anlayabilmeniz çok önemli. Ben cebimde 5 kuruş yokken, birinin bana sadece telefon görüşmesiyle güvenmesiyle iyi bir sürece girdim.”

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim