Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Sayacılar ‘gün birlik günü’ diyerek ayaklandı

Sayacılar ‘gün birlik günü’ diyerek ayaklandı

Manisa Ayakkabıcılar Sitesi’nde sayacılar “Gün, birlik günü” diyerek yıllardır alamadıkları haklar için eylem yaptı. Pazartesi gününden itibaren haklarını alacakları güne kadar işi bırakacaklarını söyleyen grup sözcüsü Murat Yıldırak, “Biz ayakkabının ana damarıyız. Eğer ki bugün biz hakkımızı alırsak ayakkabıcılık sektörü var olur, almazsak yok olur”dedi.

BUKET UŞAKLI

Manisa Ayakkabıcılar Sitesi’nde çalışan sayacılar “Gün, birlik günü” diyerek yıllardır alamadıkları haklar için eylem yaptı. Yaklaşık 100 kişilik eylem grubunun sözcüsü olan Murat Yıldırak, Pazartesi gününden itibaren haklarını alacakları güne kadar işi bırakacaklarını söyledi.

“Bugün sayacılar olarak birlik içerisinde olursak bu sitede alamayacağımız hiçbir hakkımız yok” diyen Yıldırak, “Pazartesi günü Manisa’daki bütün sayacılar olarak iş bırakacağız. Herhangi bir firma ayırt etmeksizin hiçbir sayacı pazartesi günü oturmayacak. Sayacılar genel hakkını almadan hiçbir şekilde oturmayacak. Bu meslek içerisinde olan herkes hakkını alana kadar kimse hiçbir şekilde çalışmayacak. Hakkımızı aldıktan sonra herkes kendi işine devam edecek” şeklinde konuştu.

15-20 YILDIR HİÇBİR HAKLARINI ALAMIYORLAR

Yıldırak, sayacılar olarak 15-20 yıldır hiçbir haklarını alamadıklarını belirterek “Bugün asgari ücretin altında bir ücrete çalışıyoruz. Ayakkabıcılığın yüzde 70’ini yapanlar biziz, ama en aşağı olan da biziz. Yüzde 70 yaptığımız işin karşılığı yüzde 30 bile değil. Yüzde 10’la çalışıyoruz. Bugün bu meslek Türkiye’de yok olma aşamasında. Son nesiller biziz. Manisa’da bizden sonra bu ayakkabıcılık işini yapabilecek kimse kalmadı. Bugün bu mesleğin bu hale gelme sebeplerinden bir tanesi kayıt dışılıktır. Birlik ve beraberlik içerisinde olalım, haklarımızı alalım, kayıtlı olalım. Yarın öbür gün başka bir şekilde olduğu zaman hakkımızı alamayız” dedi.

“ONLAR DAYANABİLİYORSA, BİZ HAYLİ HAYLİ DAYANIRIZ”

Pazartesi gününden itibaren 1 hafta boyunca çalışmayacaklarını söyleyen Yıldırak, “Bu 1 hafta içerisinde haklarımızı alamadığımız zaman 2 hafta, 2 hafta alamazsak 3 hafta. Eğer ki onlar dayanabiliyorsa, biz hayli hayli dayanırız. Zaten yıllardır kazanmıyoruz. Bir firmanın sayacısı hakkını almadığı zaman başka bir sayacı da kesinlikle dikmeyecek. Diktiği anda sayacılar olarak onlara gereken yapılır” ifadelerini kullandı.

“BİRLİK OLURSAK ALIRIZ”

Yıldırak, ayakkabının yüzde 10’unun sayacının olduğunun altını çizerek “Bugün piyasada 400 liraya satılan ayakkabının 4 lirasını bana veriyor. Binde 1. Ben sayacı olduğum halde patronla ortak çalışıyorum. Patronun malzemesini ben alıyorum. Bu saatten sonra yasal haklarımızı alana kadar hiçbir sayacı oturmayacak. Hakkımızı biz alacağız. Hak verilmez, hak alınır. Manisa’da sayacılığı biz yapıyoruz. Bu saatten sonra dışarıdan başkası gelip bu işi yapamaz. Bütün meslektaşlarım zoraki geldi bugünlere. Hiç birinin sigortası yok. Hiç birinin sosyal hakkı yok. Bu bizim elimizde olan bir şey. Birlik olursak alırız. Birlik olmazsak bugün olduğundan daha kötü duruma düşeriz” şeklinde konuştu.

“BİZ AYAKKABININ ANA DAMARIYIZ”

Yıldırak, “60 liraya sattığı ayakkabının yüzde 10’u 6 lira yapar. 6 liramı versin ben çekileyim kenara. Biz ayakkabının ana damarıyız. Eğer ki bugün biz hakkımızı alırsak ayakkabıcılık sektörü var olur, almazsak yok olur. Şu an yok olmayla karşı karşıyayız. Meslekten her gün ustalarımız kaybediyoruz” dedi.

“ZAM ALMAMIZ GEREKTİĞİ YERDE GERİYE ÇEKİLİYORUZ”

Sabah 8’den gece 11’e kadar çalışmak zorunda kaldıklarını ve çocuklarıyla ilgilenemediklerini belirten sayacı esnaflarından Burak Uygur, 20 yıllık meslek hayatında sigorta primlerinin tam olarak yatırılmadığını söyledi.

Uygur, “Biz bu işi 7 liraya dikiyoruz. Bu iş ayakkabı şeklinde bittiğinde 819 lira etiket konuyor. Biz sabah 08.00’de dükkana gelip gece 23.00’e kadar çalışarak fedakarlık yapıyoruz. Aldığımız 3 kuruş para bizim patronlarımızın gözüne batıyor. Her seferinde zam almamız gerektiği yerde geriye çekiliyoruz. Biz de her insan gibi sosyal faaliyetlerimizin olmasını istiyoruz. Sabah 8’de işe gelip akşam 6, 6 buçuk gibi işimizi bırakıp geri kalan zamanımızı çocuklarımızla harcamak istiyoruz. Bulunduğumuz ortam pek sağlıklı bir ortam değil. Sosyal güvencelerimiz yok. Her hangi bir hak talep demiyoruz. Ben 20 yıldır bu mesleğin içerisindeyim. Doğru düzgün ödenmiş sigorta primim yok. Kendi şartlarımla ödeyebilirsem ödüyorum. Ödeyemezsem borç içindeyim. 3 çocuğum var mecburen Bağ-Kur’lu olmak zorundayım. 3 tane çocuğum var. Zor geçiniyorum. Haklarımızın iyileştirilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim