Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

5 yeni ambulans vatandaşın hizmetinde

5 yeni ambulans vatandaşın hizmetinde

Sağlık Bakanlığı’nın Sağlık İl Müdürlüğü’ne tahsis ettiği 5 yeni ambulansın teslim töreninde konuşan Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Bayrakçı, “Ambulans sayılarımızda bundan 15 yıl öncesiyle karşılanmayacak oranda sayısal artışlar sağlandı” dedi.

BUKET UŞAKLI

Sağlık Bakanlığı, acil sağlık hizmetlerinin eksiksiz yürütülmesi için Manisa Sağlık İl Müdürlüğü’ne 5 yeni ambulans tahsis etti. Manisa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi önünde düzenlenen törende şoförlerine teslim edilen 5 yeni ambulansla birlikte Manisa’daki ambulans sayısı 86’ya yükseldi.

Törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Bayrakçı, Manisa İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve sağlık personeli katıldı.

“YENİ AMBULANSLARIMIZLA DAHA DA GÜÇLENECEĞİZ”

Törende konuşma yapan Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Bayrakçı, “İstasyon ve ambulans sayılarımızda bundan 15 yıl öncesiyle karşılanmayacak oranda sayısal artışlar sağlandı. İlimizde 1998 yılında 3 adet ambulans ile hizmet vermeye başlayan 112 Acil Sağlık Hizmetleri, 2002 yılında gelindiğinde ise 6 ambulansla hizmet vermiştir. Standartlara göre en az 50 bin kişiye bir 112 istasyonunun hizmet vermesi gerekirken, İlimizde bu rakamların üstüne çıkılmış, yaklaşık 27 bin vatandaşa bir Acil Sağlık İstasyonu hizmet vermektedir.  İlimizde 2002 yılında 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde vaka sayısı 6 bin 461 iken bu sayı 2016 yılında 103 bin 972 olarak gerçekleşmiş, 2017 yılı ilk 8 aydaki vaka sayısı 75 bin 249 olmuştur. Ayrıca 2016 yılında helikopterle 25, uçakla 1 hasta nakli yapılmıştır.  2017 yılı ilk 8 ayı içerisinde helikopter ambulans ile 9, uçak ambulansla 3 hasta nakli gerçekleştirilmiş olup, kar paletli ambulansımız 28 hastaya hizmet vermiştir. Ekibimize yeni katılan ambulanslarımızla birlikte daha da güçlenerek, vatandaşlarımıza kaliteli ve süratli acil sağlık hizmeti vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“YAŞ ORTALAMALARINI DÜŞÜRMEYİ PLANLIYORUZ”

Bayrakçı, konuşmasını “Bu sayısal artışların yanında ambulanslarımızın bu artışların sürdürülebilirliği ile birlikte şu an için 4.4 olan yaş ortalaması bugün katılacak olan 5 ambulansla birlikte 4’e düşmüş olacak. Bundan sonraki süreçte de bunların yaş ortalamalarını düşürmeyi planlıyoruz. Bu yıl ki hedefler Sağlık Bakanlığımızın vatandaşlarımıza olduğu kadar sağlık personeline de verdiği önemi göstermesi bakımından son derece anlamlıdır. Acil sağlık hizmetlerinde kara ambulanslarının yanı sıra hava ve deniz ambulansları da kullanılmaktadır. İlimizde de hava ambulanslarında helikopter ve uçak ambulansı kullanılarak vatandaşlarımızın nakilleri sağlanmaktadır” sözleriyle sonlandırdı.

“AVRUPA STANDARTLARI YAKALAMIŞ DURUMDAYIZ”

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur ise, yapılan törenin Türkiye’nin almış olduğu mesafeyi de gösterdiğini belirterek “Bundan 15-20 yıl öncesi bir ambulansın gelip hastayı alması oradan hastaneye götürmesi çok zor işti. Başhekimi tanıyorsan, hastanede çalışan bir tanıdığınız varsa onun vesilesiyle yardımcı olunuyordu. Ama bugün hamdolsun AK Parti iktidarı döneminde il genelinde 90’a yakın ambulans sayımıza ulaştık. Kara ambulansından uçak ambulansına kadar hizmet veriliyor. AK Parti hükümetimizin yapmış olduğu sağlık çalışmalarıyla bugün Avrupa standartları yakalamış durumdayız, hatta bazı durumlarda geçmiş durumdayız. Manisa genelinde hastanelere imza atıyoruz. 2018 yılında Şehir Hastanesi ile Merkezefendi Devlet Hastanesi tamamlandığında Manisa sağlık noktasında büyük bir mesafe almış olacak. Hastalarımızı artık Manisa’da tedavi edeceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmalar sonrasında gerçekleştirilen kurdele kesme töreniyle birlikte anahtarlar şoförlerine teslim edilerek Vali Güvençer ve protokol üyeleri ambulansları inceledi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim