Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

İlk kez hakim karşısına çıktı

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası FETÖ kapsamında tutuklanan eski Basın İlan  Kurumu Manisa Şube Müdürü Kenan Tokgöz,  ilk kez hakim karşısına çıktı. Tokgöz’e 11 ayrı konuda suçlama yöneltildi.

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası FETÖ kapsamında tutuklanan eski Basın İlan  Kurumu Manisa Şube Müdürü Kenan Tokgöz,  ilk kez hakim karşısına çıktı. Tokgöz’e 11 ayrı konuda suçlama yöneltildi.

TUNAY AKTAŞ

FETÖ kapsamında tutuklanan eski Manisa Basın İlan Kurumu Müdürü Kenan Tokgöz, tutukluluğunun ardından ilk kez hakim karşısına çıktı. Fethullahçı Terör Örgütü üyesi olmakla suçlanan Tokgöz’den; FETÖ bağlantılı AKED’de (Aktif Eğitimciler Derneği) gizli toplantılara katılma, çocuklarının FETÖ bağlantılı okul ve dershanelerde okuması, Gediz Üniversitesi’nde yüksek lisans yapması, Zaman Gazetesi aboneliği, örgüt bağlantılı Çanakkale geziye katılması, örgüt bağlantılı eğitim kurumlarının etkinliklerine katılması, bu etkinliklere ait gazete kupürlerini panoya asmak, Bank Asya hesabı, örgüt bağlantılı bazı kişilerle telefon görüşmesi, darbe girişimi sonrası ‘ikinci bir kalkışmaya hazır olun’ dediği iddiası, Ramiz Çoban’ı ‘Benim başıma bir şey gelirse senden bilirim’ diyerek tehdit ettiği iddiası gibi 11 ayrı konudan savunması istendi.

“BÜTÜN OLAYLAR KENDİLİĞİNDEN GELİŞTİ”

Tokgöz, bütün olayların spontane geliştiğini ve örgüte herhangi üyeliğinin söz konusu olmadığını söyledi. Bulunduğu görev gereği toplumun çeşitli katmanları iletişim halinde olma gereksimi hissettiğini ifade eden Tokgöz, “Manisa iddialı bir şekilde geldim. İdealist bir yapım olmasından dolayı faydalı bir insan olmak için sosyal olmaya çalıştım. Bundan  dolayı insanlarla çeşitli samimiyetler gelişti. Çocuklarımı bu bahsedilen okullara kayıt yaptırmam, Gediz Üniversitesinde yüksek lisans gibi konular bu samimiyetle kendiliğinden gelişen olaylar. Zaman Gazetesi aboneliği, kızımın Körfez Dershanesi’ne giderken Türkiye geneli yapılan bir deneme sınavına girebilmesi için çok kısa bir dönem için. Bu sınav için zorla abone yapmışlar. Etkinliklere katılmam ise görevimle alakalı gördüğüm içindir. Ramiz Çoban’ı tehdit etmedim. Tehdit ettiği dediği tarihten sonra aynı karede olduğumuz fotoğraflar var. ‘İkinci bir kalkışmaya hazır olun’ benim değil bir sosyal medya grubuna ait. O paylaşımı da uyarı niteliğinde paylaştım. AKED’de bulundum ama bunlar gizli toplantılar değildi” dedi.

SAVUNMASINI MİLLİ GÖRÜŞ ÜZERİNDEN YAPTI

Savunmasında milli görüş kimliği üzerinde duran Tokgöz, örgüt lideri Fethullah Gülen’i hiçbir zaman insan üstü biri olarak görmediğini ve böyle örgütsel bir hiyerarşi içinde hiçbir zaman bulunmadığı söyleyerek, “Ben dünya görüşü olarak ‘Milli Görüş’ olarak ifade edilen bir gelenekte büyüdüm ve kendi kararlarımı verecek yaşa geldiğimde yine bu görüşü savundum. Fetullah Gülen’i hiçbir zaman insanüstü bir kişi olarak görmedim. Benim hocam Necmettin Erbakan’dır. Düşüncelerinde bugün ne kadar haklı olduğunu bir kez daha görüyorum” ifadelerini kullandı.

DURUŞMA 1 KASIM’ ERTELENDİ

Cezaevi koşullarında savunma hakkının kısıtlandığı gerekçesiyle Kenan Tokgöz’ün avukatı mahkemeden tahliye isterken, mahkeme tahliye talebini kabul etmedi. Tanıkların dinlenmesi için duruşma 1 Kasım 2017 tarihine ertelendi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim