Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Sivas Kongresi Kurtuluş’un en önemli aşamalarından

Sivas Kongresi Kurtuluş’un en önemli aşamalarından

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Sivas Kongresinin 98’inci Yıldönümü olması sebebiyle yaptığı açıklamada 4 Eylül 1919’da gerçekleşen Sivas Kongresinin Kurtuluş Savaşı Mücadelesinin en önemli aşamalarından biri olduğunu belirtti.

HABER MERKEZİ

Sivas Kongresinin 98’inci Yıldönümü sebebiyle açıklama yapan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, kongrenin Türkiye’nin İstiklal mücadelesinde bağımsızlık kapısını açan önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Özdağ, 4 Eylül 1919’da gerçekleşen Sivas Kongresinin Kurtuluş Savaşı Mücadelesinin en önemli aşamalarından biri olduğunu belirterek “Sivas Kongresi adeta bir evin kapısının kilidinin açılmasıydı. İstanbul’dan yola çıkış ve Samsun’a varış bir kapıysa, Sivas Kongresi kilidin açılması, Erzurum Kongresi ve ardından Ankara’ya gelişte eve giriş ve evin inşa edilmesiydi. Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşu ve Cumhuriyet’in ilan edilişi ise binanın tamamlanması demekti. Tamamladık. İstanbul’dan Samsun’a yola çıkış, ardından milli kongreler ve bağımsızlık mücadelesiyle süren 1920’de de Sakarya önlerinde yükselmeye başlayan tarih ve talih sarkacımız devam edecek” dedi.

“TARİHİ BİR BÜTÜN OLARAK DEĞERLENDİRMELİ”

Tarihi bir bütün halinde değerlendirmek gerektiğini vurgulayan Özdağ, “Sivas Kongresi de bu bütünlük içerisinde önemli bir dönüm noktasıdır. Bir bütün halde değerlendirdiğimiz zaman o tarih bizim gerçek tarihimizdir. Sivas Kongresi ile vatanın bölünmez bir bütün olduğu ve aziz milletimizin bağımsızlığına sahip çıkma konusundaki kararlılığı tüm dünyaya ilan edilmiştir. Bu kararlılık ve lider ülke olma yolunda ki mücadelemiz bugün de aynı milli birlik, beraberlik ve inanç ülküsüyle devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

“TÜRK MİLLETİ OLARAK 21 BÜYÜK DEVLET KURDUK”

“Ebedi devlet yoktur ama sürekli devletler kurma iradesine sahip milletler vardır” ifadesini kullanan Özdağ, “Bu milletlerden en önde gelenlerden bir tanesi Türk milletidir. Şu ana kadar Türk milleti olarak 21 büyük devlet kurduk. Dünya’nın 5 büyük imparatorluğunun 3’ünü yine Türk milleti kurmuştur. Selçuklu, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı’dan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurduk. Bu topraklarda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le arkadaşlarıyla beraber Samsun’dan, Havza’ya, Amasya’ya, Sivas’a, Erzurum’a oradan da Ankara’ya uzanan ve Ankara’dan sonra tekrar tarih sahnesinde yer alan bir milletin çocukları devletlerini kurmuşlardı. Bu devlet sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşayacak. O gün, ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek mücadele eden ve o gün Türkiye’nin ekonomik, siyasal, kültürel bağımsızlığına inanan, her türlü zorluğa rağmen asla ümitsizliğe düşmeyen, ümitleri yüreklerinde hep canlı kalan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere o güzel insanları rahmet ve minnetle anıyorum” şeklinde konuştu.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim