Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

KESK'ten ‘Ama’sız barış çağrısı

KESK'ten ‘Ama’sız barış çağrısı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, tüm halkı, Ama’sız,  içeride ve dışarıda barışa çağırdı.

BUKET UŞAKLI

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK),  30 Ağustos Zafer Bayramı’nı ve Kurban Bayramı’nı kutlayarak, tüm halkı içerde ve dışarıda ‘Ama’sız barışa çağırdı.

1 Eylül Barış günü dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında KESK Manisa Şubeler Platformu adına açıklama yapan SES Manisa Şubesi Eş Başkanı Canol Özleyen  “AKP döneminde iktidar ortağı haline getirilen, iktidarlar tarafından korunan, örgütlenme alanları açılan ve silahlandırılan Cemaatin adını ironik şekilde ‘Yurtta sulh’ olarak koydukları 15 Temmuz darbe girişimiyle ülke bir kaos sürecine itilmiş, ‘darbeyi önledik’ söylemiyle harekete geçen AKP iktidarı Cemaat’e karşı yürüttüğü mücadeleyi genişleterek tüm muhalif kesimleri OHAL ve KHK Rejimi ile baskı altına almıştır. Bu bir yıllık süreçte anti-demokratik, hukuksuz uygulamalar artmış, demokratik siyaset başta olmak üzere örgütlenme, düşünce, ifade özgürlüklerimiz tamamen ortadan kaldırılmıştır. Darbe girişimi Cemaatin elinde patlasa da, siyasi iktidar bu kez başka cemaatlere devletin kapılarını açarak yeni tehlikelere zemin hazırlamıştır. Savaş politikalarından ve gözyaşından beslenme, katliam ve felaketlerden dahi iktidarını güçlendirme konusunda ‘uzmanlaşan’ AKP iktidarı, darbe girişimini temel hak ve özgürlükleri askıya almak için fırsata çevirmede gecikmiyor” şeklinde konuştu.

“ÜLKE KARANLIK BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR”

Bugünlerde iktidar ve iktidar yandaşları dışında kimsenin ne iş güvencesinin ne de can ve mal güvencesinin olmadığı karanlık bir dönemden geçildiğini ifade eden Özleyen, “Sokağa çıkma yasakları, hukuka aykırı şekilde ilan edilen güvenlik bölgelerinin yaygınlaşması, doğal varlıklara, insanlığın tarihsel miraslarına dönük yıkım ve katliamlar, işkence vakaları, toplu gözaltı ve tutuklamalar devletin ‘rutin uygulamaları’ haline getiriliyor. Muhalif basın yayın organlarına yönelik baskılar, kapatmalar, basın emekçilerine, seçilmiş milletvekilleri ve belediye başkanlarına yönelik gözaltı ve tutuklamalar artarak devam ediyor” dedi.

“FARKLI CEMAAT ÜYELERİNE KADROLAR DAĞITILIYOR”

Başta Aleviler olmak üzere farklı inanç grupları baskı altında tutulurken, devletin en üst makamlarında farklı cemaat ve tarikat üyelerine kadrolar dağıtıldığını savunan Özleyen, “Laik, demokratik, bilimsel ve anadilinde eğitim talebi olanlara ilişkin baskılar arttırılıyor, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı her müfredat değişikliği ile eğitim gericileştirilerek, çeşitli dini cemaatlerin örgütlü oldukları vakıf ve derneklere devredilerek ideolojik hegemonya alanları genişletiliyor. Bir kez daha kadın tüm saldırıların hedef tahtası haline getiriliyor, çocuklarımız ya IŞİD’in eğitim yuvalarına ya da tecavüzcü, tacizci sapık vakıfların kucağına itiliyor” ifadelerini kullandı.

“AKP FAŞİZAN YÖNTEMDE ISRAR EDİYOR”

Özleyen, kan ve gözyaşı dışında bir sonuç yaratmayan, yaratamayacak ırkçı, ayrımcı, tekçi, cinsiyetçi, mezhepçi siyasetin terkedilmesi gerektiğine vurgu yaparak “Kürt sorununun demokratik, barışçıl ve toplumsal mutabakata dayalı siyasal çözümünü iktidarlarının sonu olarak gören AKP, on yıllardır binlerce insanımızın ölümüne, çocuklarımızın geleceği olan kaynakların savaşa aktarılmasına, doğanın ve yerleşim yerlerinin yıkımına yol açan tekçi, inkârcı ve faşizan yöntemde ısrar ediyor. Savaşta ve barışta ölenler/öldürülenler olarak, iktidardan ve sermayeden barış, özgürlük, eşitlik beklenmeyeceğinin farkındayız. Çünkü bizler savaşlarda bedel ödeyenleriz” dedi.

“BARIŞ İÇİN DAHA FAZLA MÜCADELE EDİLMELİ”

Ülkedeki siyasi gelişmelerin barış için daha fazla mücadele edilmesi gerektiğine işaret ettiğini belirten Özleyen, konuşmasını “Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği’nin daha da büyütülmesini ve etkin bir mücadele yürütülmesini zorunlu kılıyor. Bu karanlık ve savaş halinden halklarımızı ve emekçileri kurtaracak olan emek, barış ve demokrasi mücadelesidir. Eşit, özgür, insanca ve kardeşçe yaşayacağımız bir ülke ve dünyayı kendi ellerimizle kurana kadar mücadele etmeye ve mücadeleyi her gün biraz daha büyütmeye devam edeceğiz” sözleriyle sonlandırdı.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim