Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

İhracatta bir basamak geriledik

İhracatta bir basamak geriledik

Manisa MTSO Başkanı Adnan Erbil, ülke genelinde ihracat sıralamasında 7’nci sırada yer alan Manisa’nın açıklanan rakamlar sonucunda bir basamak gerilediğini vurgulayarak, Manisa’nın 2017 yılı Temmuz ayı itibariyle gerçekleştirdiği 303 milyon dolar ihracatla Türkiye’de 8. Sırada olduğunu söyledi.

HABER MERKEZİ

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)’nın Ağustos ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Hayati Dolman’ın yönetiminde gerçekleşen toplantıda gündemde yer alan maddelerin görüşülüp karara bağlandı.

Toplantıda söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, dünyada ve ülkemizdeki ekonomik gelişmeleri değerlendirerek, oda seçimleri süreci hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.

“YAŞANILANLARA RAĞMEN İHRACATIMIZDA ARTIŞ VAR”

Meclis toplantısının faaliyetler maddesinde söz alan ve konuşmasına dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler ve ülkemize olan yansımalarına değinerek başlayan Erbil, küreselleşen dünyada bir sorun binlerce kilometre uzakta bile olsa ülkemizi yakından etkilediği belirtti.

Erbil, konuşmasında “ABD Başkanı Trump’ın yarattığı siyasi belirsizlik, bir yanda AB ile yaşanan sıkıntılar, diğer yandan Orta Doğunun içinde bulunduğu savaş ortamı, bunların yanı sıra FETÖ terör belası… Tüm bunlara rağmen, ihracatımızda yaşanan artışlar özel sektörün dinamik yapısını bir kez daha ortaya koydu. Bildiğiniz üzere, Türkiye İhracatçılar Meclisi Temmuz ayı ihracat rakamlarını Manisa’da açıkladı. Manisa Vestel City’de Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi’nin katılımıyla gerçekleşen toplantıda açıklanan verilere göre, 2017 yılı Temmuz ayında ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31.2 artışla 11 milyar 474 milyon dolar gerçekleşti. Yılın ilk yedi ayında ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 artışla 88 milyar 926 milyon dolar olurken, son 12 aylık ihracat da bir önceki yıla göre yüzde 7,5 artışla 150 milyar 22 milyon dolar oldu. Bu verilere göre ihracatta son 6 yılın en iyi, son 8 yılın ise en iyi 2. performansını yakalamış durumdayız” ifadelerini kullandı.

“ALMANYA ÜLKEMİZİN BİR NUMARALI DIŞ TİCARET ORTAĞI”

Erbil, ihracat rakamlarına bakıldığında en fazla ihracatın Almanya’ya gerçekleştirildiğini belirterek “Ülkeler sıralamasında Almanya ülkemizin bir numaralı dış ticaret ortağı konumunda. 2017 yılı Temmuz ayı itibariyle Almanya’ya 1,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Ülkemizde  ise 6 bin 968 adet Almanya sermayeli firma bulunuyor. İki ülke arasında  milyarlarca Euro’luk  ticaret söz konusu. Ancak Almanya ile yaşanan siyasi gerginlik beni endişelendiriyor. Söz konusu siyasi gerilimin iki ülke arasındaki ticari ilişkilere yansımaması gerektiğini düşünüyorum. Almanya bizim en önemli ticari ortaklarımızdan birisi. En büyük temennim diplomatik gerilim ve krizlerin ticaretimizde kalıcı yaralar açmaması. Umarım en kısa sürede ülkemiz ile Almanya arasında büyük emeklerle kurulan ticari köprü hasar görmeden siyasi kriz sona erer”dedi.

MANİSA İHRACATTA 1 BASAMAK GERİLEDİ

Ülke genelinde ihracatta yaşanan olumlu gelişmelerin sanayicimize moral verdiğini vurgulayan Erbil, uzun yıllar ülke genelinde ihracat sıralamasında 7’nci sırada yer alan Manisa’nın açıklanan rakamlar sonucunda bir basamak gerileyerek 8’inci sıraya indiğini söyledi.

Başkan Erbil, konuyla ilgili “İlimiz açısından açıklanan ihracat rakamlarını değerlendirecek olursak, Manisa, ihracattaki yıllardır koruduğu 7’nci sırayı Sakarya’ya kaptırmış durumda. Manisa 2017 yılı Temmuz ayı itibariyle gerçekleştirmiş olduğu 303 milyon dolar ihracatı ile Türkiye’deki en çok ihracat yapan iller sıralamasında 8’inci sırada yer alıyor. İlimiz her ne kadar 2017 yılının ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 oranında ihracatta artış kaydetse de döviz kurlarındaki dalgalanmalar, çevremizdeki ülkelerde olan savaşlar, iç karışıklar ve siyasi belirsizlikler ihracatımızı olumsuz etkilediği kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

İŞSİZLİK ORANI MAYIS AYINDA YÜZDE 10,2’DE

Sanayideki üretim çarklarının hız kazanmasıyla birlikte ülkemizde imalat sanayisinin olumlu bir performans sergilediğinin altını çizen Erbil, “Ağustos ayında imalat sanayisinde Kapasite Kullanım Oranı (KKO), bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,5 puan artarak yüzde 78,8 düzeyinde gerçekleşerek, 2007’deki yüzde 82’lik orana yaklaşmıştır. Ülkemiz ekonomisine ilişkin Türkiye istatistik kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan diğer olumlu bir veri ise işsizlik oranı. İşsizlik oranı Mayıs ayında yüzde 10,2 seviyesine gerilemiştir. Nisan ayında bu oran yüzde 10,5 düzeyindeydi. Bu da işsizliği azaltmak için hayata geçirilen İstihdam Seferberliği’nin meyvelerini toplamaya başladığımızı gösteriyor” şeklinde konuştu.

SEÇİM TARİHİ İÇİN BAŞVURU YAPILACAK

Basında oda seçimleriyle ilgili çeşitli haberlerin son günlerde sıklıkla yayınlandığına değinen Erbil, “Basından da takip ettiğiniz üzere, Oda ve Borsaların organ seçimleri hakkında haberler yapılmakta. Müsaadenizle, seçim sürecinden sizlere bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar kanunu gereğince, Oda ve Borsaların organ seçimleri her dört yılda bir Ekim ve Kasım ayları içinde yapılmakta. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden seçim ile ilgili yazı tarafımıza geçtiğimiz hafta tebliğ edildi. Yönetim Kurulu olarak seçim tarihini belirlemek üzere İlçe Seçim Kurulu’na başvuruda bulunacağız. Oluşturulacak seçim takvimi doğrultusunda seçimimizi gerçekleştireceğiz” dedi.

YAPILANDIRMALARININ İLK TAKSİT ÖDEMESİNE DİKKAT

Erbil, oda aidatları için yapılandırma yapan üyelerin ilk taksit ödemelerinin son günün 31 Ağustos olduğunu hatırlatarak “7020 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair kanun kapsamında, Odamıza yapılandırma başvurusunda bulunan üyelerimizin yapılandırmış oldukları aidat borçlarının 1. taksit ödemesi için son gün 31 ağustos 2017. Yapılandırılmış aidat borçlarınızın kanun kapsamında belirtilen süre ve şekilde ödenmesi hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi, mağduriyetlerin yaşanmaması adına önem arz etmekte. Arife günü odamız açık olacak, bu vesile ile tüm üyelerimizi taksitlerini ödemeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Erbil, konuşmasının son bölümünde meclis üyelerinin 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramını kutlayarak “Türk Ordusunun, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, düşman kuvvetlerine karşı verdiği destansı mücadelenin sonunda kazanılan büyük zaferin 95. yıl dönümü. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milletimizin birliği, toprağımızın bütünlüğü uğruna canlarını ortaya koyan, tüm şehit ve gazilerimize şükran ve minnet duygularımı sunuyor, 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyorum. Son olarak, milletçe karşılıklı sevgi, saygı ve kardeşlik bağlarını kuvvetlendiren, toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın en üst seviyede yaşandığı kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, Milletimizin ve Tüm İslam Aleminin birlik ve beraberlik içerisinde, barış ve sevgi dolu nice bayramlar geçirmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim