Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Eğitim Sen: mücadeleye devam edeceğiz

Eğitim Sen: mücadeleye devam edeceğiz

Türkiye’nin çeşitli illerinde Eğitim Sen üyelerinin, okulların açılmasına sayılı günler kala il dışına sürgün edilmesi durumunu değerlendiren Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, hükümetin eğitim alanında ceza infaz kurumu gibi hareket etmeye başladığını vurgulayarak, baskı, soruşturma ve sürgünlerin durdurulması için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

HABER MERKEZİ

Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, Şanlıurfa’da 367, Diyarbakır’da 264, Gaziantep’te ise 51 Eğitim Sen üyesinin, bayram öncesi ve okulların açılmasına sayılı günler kala il dışına sürgün edilmesi üzerine açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın okulların açılmasına sayılı günler kala eğitim ve hukukla zayıflayan ilişkisini iyice kopardığını  ve hükümetin eğitim alanındaki ceza infaz kurumu gibi hareket etmeye başladığını savunan Demirel, “Uzun süredir hukuksuz uygulamalarla sendikal faaliyetimizi suç gibi göstermeye çalışan, sendikal hak ve özgürlükleri ayaklar altına alan, yargı kararlarından dahi ders çıkarmayarak hukuksuz uygulamalarda ısrar eden MEB, bir kez daha üyelerimizi yıldırmak ve sindirmek istemektedir” şeklinde konuştu.

“BAKANLIK SİYASİ HESAPLARI GÖZETİYOR”

Üstelik benzer sürgün kararlarının hukuksuzluğunun defalarca AİHM, yüksek yargı ve mahkemeler tarafından tespit edildiğine ve kimi zaman da Eğitim Sen üyelerine tazminat ödenmesine hükmeden kararlar verildiğine dikkat çeken Demirel, “Buna rağmen Bakanlık,  eğitim sisteminin içine gireceği krizi, öğrencilerin nitelikli eğitim hakkını ve öğretmenlerin emeğini değil, kindar biçimde siyasi hesaplar gözeten bir tavır içine girmiştir” dedi.

“EN TEMEL SENDİKAL HAKLARIN KULLANIMI BİLE SUÇ”

Demirel, devlet kurumlarının kararlarını alırken ve uygularken hukuk ilkelerine bağlı kalmak zorunda olduğunu belirterek “Türkiye’de yaşananlar, idarenin kararları ile hukukun nasıl katledildiğini göstermektedir. Artık en temel sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılması bile ‘suç’ kapsamına alınmakta ve bunun üzerinden siyasi talimatlarla cezalar verilmesi sağlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Demirel, bu durumun ardında yatan temel etkeni açıklarken “Hükümetin yıllardır izlediği eşitsiz, ayrımcı, otoriter, baskıcı ve yasakçı eğitim politikasına karşı kamusal, parasız, laik, bilimsel, nitelikli, demokratik ve anadilinde eğitim mücadelemizin verdiği rahatsızlıktır. Savaşa karşı barışın, her türlü ayrımcılığa ve yok saymaya karşı eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin sesi olan sendikamızın mücadelesinden rahatsızlık duyanlar, iktidarın politikalarına itiraz eden herkesin hedef haline getirildiği bir dönemde sendikamız Eğitim Sen’i de hedef alarak örgütlü mücadelemizi engellemek istemektedir” sözlerini kullandı.

“EĞİTİM SEN ÜYELERİ YALNIZ DEĞİLDİR”

Hiçbir Eğitim Sen üyesinin yapılan baskı ve hukuksuzluk karşısında yalnız olmadığının altını çizen Demirel, “Ancak unutulmamalıdır ki bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı kararın alınmasında ve uygulanmasında rol alanlar, işledikleri suçlar nedeniyle bir gün mutlaka hukuk önünde hesap vereceklerdir. Eğitim Sen olarak, üye ve yöneticilerimize yönelik her türlü baskı, soruşturma ve sürgünlerin durdurulması için, çocuklarımızın ve öğrencilerimizin eğitim hakkı için, tüm gücümüzle örgütsel ve hukuksal mücadelemizi sürdüreceğimiz bilinmelidir” şeklinde konuştu.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim