Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Kannabinoidler, uyarıcı maddelere rahmet okutuyor

Kannabinoidler, uyarıcı maddelere rahmet okutuyor

Uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlılığında yeni bir boyut olan sentetik kannabinoidlerin eski uyuşturucu ve uyarıcı maddelere adeta rahmet okuttuğunu belirten Manisa Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman, semtetik uyuşturucuların özelliklerinin aydınlatılabilmesi için toplum tabanlı geniş epidemiyolojik çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

BUKET UŞAKLI

Manisa Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman, dünya genelinde giderek büyüyen bir halk sağlığı problemi haline gelen uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlılığında yeni bir boyut olan sentetik kannabinoidler hakkında bilgi verdi.

BAĞIMLILIK BEYNİ ESİR ALAN BİR SÜREÇ

Bağımlılığı beyni esir alan bir süreç olarak tanımlayan Atman, bu sürece hakim olabilmek ve yeni yaklaşımlar ile güncel bilimsel verileri takip etmenin önemli olduğunu söyledi. Atman, sentetik kannabinoidlerin son yıllarda özellikle gençler arasında kullanımının hızla yayıldığına dikkat çekti.

SENTETİK KANNABİNOİDLER KISA SÜREDE BAĞIMLI YAPIYOR

Bağımlılık konusunu çok önemsediğini belirten Atman, “Geleceğimizin teminatı olan gençler zehirleniyor. Ben her konuşmamda bağımlılık için ‘çağımızın vebası’ diyorum. Eski uyuşturucu ve uyarıcı maddelere adeta rahmet okutuyor bu sentetik kannabinoidler. Çok kısa sürede bağımlılık yapıyor ve gençler çok çabuk esir oluyorlar. O yüzden uyanık olmak ve hiç başlamamak dışında yapacakları hiçbir şeyleri yok bu gençlerin. O kadar tehlikeli” ifadelerini kullandı. “Sentetik kannabinoidler(SK), beyindeki reseptörleri etkileyen psikoaktif maddelerdir” diyen Atman, SK içeren ürünlerin Türkiye’de ‘Bonzai’ veya ‘Jamaika’ olarak adlandırıldığını belirtti.

‘ORGANİK’ DİYE LANSE EDİLEREK SATILIYOR

Atman, “SK’ler genelde Çin’de üretilmekte sonrasında toz halinde dünyaya dağıtılmaktadır. SK’ler aseton ya da metanol gibi çözücüler kullanılarak bitki karışımlarının üzerine püskürtüldükten sonra kurutulmakta ve paketlenerek “organik ve/veya zararsız” şeklinde lanse edilerek satılmaktadır. Maalesef ki bu ürünler, piyasaya sürülürken gençlere cazip gelebilecek, hoşlarına gidebilecek değişik şekillerde pazarlanabilmekte, her alanda karşılarına çıkabilmektedirler” ifadelerini kullandı.

SK İÇEREN 140’IN ÜZERİNDE ÜRÜN VAR

SK içeren 140’ın üzerinde ürünün tanımlandığını belirten Atman, “Bu ürünler içerdikleri SK çeşidine ve miktarına göre farklı psikoaktif etkiler gösteren başka maddeleri de içermektedir. Dolayısıyla bu durum maddelerin alımından sonra farklı klinik tabloların, karmaşık etkilerin ortaya çıkmasına yol açar. Ayrıca SK’lerin psikoaktif etkilerinin yanında nöbetler, intihar girişimleri, miyokard infarktüsü, böbrek yetmezliği ve hatta ani ölümlerin olduğu da ortaya konmuştur” şeklinde konuştu.

“SAHTE İYİ OLUŞ HALİ DENEMEYE YÖNLENDİRİYOR”

Atman, SK kullanım nedenlerinin başında sıklık sırasına göre merak, özenti, arkadaş etkisi ve sorunlardan kurtulacağına dair sanal beklentilerin geldiğinin altını çizerek “Bu maddelerin kullanımın başında yarattığı sahte iyi oluş hali; gençler arasında deneme girişimlerini arttırmaktadır” dedi.

“EPİDEMİYOLOJİK ÇALIŞMALARA İHTİYAÇ VAR”

SK’lerin etkilerinin, yoksunluk bulgularının ve kullanım özelliklerinin aydınlatılabilmesi için toplum tabanlı geniş epidemiyolojik çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirten Atman, “Günümüzde yasal süreçlerde problem yaşanmaması, intoksikasyon ve bağımlılık tedavisinin düzenlenebilmesi ve hastaların takibi için laboratuvar testlerinin yaygınlaşması da gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Atman, “Yasal önlemlere yakalanmamak için, bu işin ticaretini yapan kişilerce piyasaya sürekli yeni SK’lerin sürüldüğü de göz önünde bulundurulduğunda; çok sayıda SK’i tarayabilen testlerin geliştirilmesi gerektiği unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

“GENÇLERİN HİÇ BAŞLAMAMASI SAĞLANMALI”

Gereken bilinçlendirmenin yapılması ve gençlerin hiç başlamamasının sağlanması gerektiğini savunan Atman, “Her türlü bağımlılıkta olduğu gibi, SK kullanan bağımlı gençlerde aile ve okul sorunları, okul başarısızlığı, sağlık sorunları ve yasal sorunları gelişmektedir. Oysa gençler bağımlılığın zarar verici etkilerini algıladıkları zaman bağımlılık oranları düşmekte, bağımlılık önlenebilmektedir. Bu nedenle, çocuklara ve gençlere ve anne babalara her türlü bağımlılığın etkileri ve sonuçları hakkında doğru bilgilerin verilmesi onları madde kullanımından korumak için şarttır” dedi.

“MÜCADELEYE HER KESİM KATILMALI”

Atman, konuşmasını “Bağımlılıkla mücadele toplumun her kesiminin dahil olması gereken multisektörel bir çabayı gerektirir ve bir ülke için “Milli Mücadele” unsurlarından olmalıdır. Biz dernek olarak gençleri ve geleceğimizi korumak adına mücadelemize devam edecek olup, anne babalar başta olmak üzere herkesi bu süreçte yanımızda görmek istiyoruz” sözleriyle sonlandırdı.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim