Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Üzümüne sahip çık!

Kaçire’den üreticiye çağrı:

Üzümüne sahip çık!

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, 2017-2018 sezonu çekirdeksiz kuru kuru üzümün kilosunun 4 lira 50 kuruş ile 5 lira 20 kuruş arasında satıldığına işaret ederek, üreticilere ihtiyacı kadar ürün satma ve ürününe sahip çıkması çağrısında bulundu.

BUKET UŞAKLI

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire,  çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarının üreticinin beklediği düzeyde olmadığını belirterek, fiyatların yükselmesi için önemli tavsiyelerde bulundu. 

‘KİLOSU 8 LİRA OLMALI’

Geçtiğimiz yıl 3 liraya kadar düşen kuru üzüm fiyatları, hasatların başlamasıyla yükseldi. Üzüm hasadının devam ettiğini ve kurutma işlemlerinin sürdüğünü belirten Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, 2017-2018 sezonu kuru üzümlerinin 4 lira 50 kuruş ile 5 lira 20 kuruş arasında satıldığını açıklayarak “Şu an kurutulan üzümlerin kaliteleri oldukça iyi. Herhangi bir hastalık yok, kalıntı sorunu yok. Çiftçi kuru üzüm fiyatlarının 5 liranın altında olmaması istiyordu. 5 lirayı buldu, ama asıl olması gereken fiyatlara ulaşılamadı. Üzümün kilosu 7 lira 8 lira olmalı. Çünkü yetişme döneminde masrafı ve zahmeti çoktur. Bunun için fiyatlar daha da yükselmeli. 4 lirayı tatmin edici bulmuyoruz. 5 liranın üstüne çıkması oldukça iyi. Daha da yükselmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ÜZÜMÜNÜ AÇIĞA DÖKME’

2005 yılından bu yana ‘Üzümünü açığa dökme’ kampanyasını yürüttüklerini söyleyen Kaçire, üzümleri fiyat anlaşmadan tüccara teslim etmenin piyasayı ve diğer üreticileri olumsuz etkilediğini vurguladı.

Kaçire, “Eğer üzüm açığa dökülürse, tüccara fiyat anlaşmadan gidip verilirse fiyatları çiftçilerimiz belirleyemez. Bunun için çiftçi malına sahip çıkmalı. Şu anda çok fazla açığa dökme yok. Böyle sürerse fiyatlar daha da yükselir. Tüccar üzüm aramaya başlar, daha iyi paralar kazanırız. Bir kere olsun ürünümüze sahip çıkalım. Herkes malını ihtiyacı kadar satsın” şeklinde konuştu. Okul üzümü projesinin de bu yıl devam edeceğinin altını çizen Kaçire, rekoltenin bu yıl çok yüksek olmadığını söyledi.

GEREKLİ GÖRÜLMEZSE REKOLTE AÇIKLANMAYACAK

Hasadın başlamasına rağmen üzüm rekoltesinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanmaması dikkat çekerken, gerekli görülmemesi halinde rekoltenin açıklanmayacağı öğrenildi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim