Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

‘Devletin zorlayıcı gücünü sahaya sürmek istemiyorum’

 Vali Güvençer kaçak kurban satanları uyardı

‘Devletin zorlayıcı gücünü sahaya sürmek istemiyorum’

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, bayram öncesi kayıt dışı kurbanlık satanları uyararak “Bu bir ibadet, devlet zorlayıcı, cezalandırıcı gücünü şimdilik çok fazla sahaya sürmek istemiyorum. İnsanlarımızın ağzının tadını bozmak, çok fazla cezalandırıcı tedbirlerle üzerlerine gitmek istemiyoruz"dedi.

HABER MERKEZİ

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Ticaret Borsası Canlı Hayvan Borsasında kurulan Manisa Kurban pazarını gezerek üreticileri dinledi, vatandaşın huzurlu bir kurban bayramı geçirmeleri için her türdü tedbirin alındığını söyledi.
Vali Güvençer’in Kurban pazarı ziyaretine İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, MESOB Başkanı Hasan Geriter, Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Talip Akbaş ve daire müdürleri katıldı

BAYRAMIN TADI KAÇMASIN DİYE…

Küçükbaş ve büyükbaş hayvan padoklarında üreticilerle sohbet eden ve sıkıntılarını dinleyen Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer yapılan hizmetin önemli olduğunu ve denetlemenin de çok önemli olduğunu dile getirerek, “Denetleme de çok önemli ama bu bir ibadet olduğu için, insanların vicdanlarıyla doğrudan ilgili olduğu için kuralları koymak ve bu kuralları ibadet ederken olsun vatandaşlarımızın riayet etmesini beklemek bizim birincil önceliğimiz. Çok fazla denetim gücümüzü kullanarak şu güzel bayramda insanlarımızın ağzının tadını bozmak, çok fazla cezalandırıcı tedbirlerle üzerlerine gitmek istemiyoruz. Doğrusunu isterseniz ibadet bilinci içinde vatandaşlarımızın da devletin koyduğu kurallara riayet etmeye çalışıyorlar. Yeter ki biz onları bilgilendirelim, bilinçlendirelim birazcık da teşvik edelim.” dedi.
‘YASAK KABUL GÖRDÜ’
Bakanlık tarafından dişi hayvan kesimine getirilen yasağı da değerlendiren Vali Güvençer, “Bu yıl canlı hayvan popülasyonunu artırmaya yönelik, damızlık hayvan sayımızı artırmaya yönelik bakanlık tarafından dişi hayvanların kesimine getirilen yasak şimdiden meyvelerini vermeye başladı. Pazarda birkaç vatandaşımızın küçük serzenişlerine rastladık ama onlar kayda değer değil. Türk toplumunun bütünü dişi hayvanların kesiminin yasaklanmasını benimsedi, kabul etti. Öyle gözüküyor ki bu yasağı 4-5 sene daha devam ettirebilirsek 4-5 sene sonra hem hayvan popülasyonumuz artacak hem hayvan kalitemiz artacak hem de fiyatlar mutlaka düşecek. İthalat rejimiyle fiyatları düzeltme politikasından vazgeçeceğiz bundan 4-5 sene sonra.” şeklinde konuştu.

“KAYIT DIŞI KURBAN ALMAYIN”
Vali Güvençer açıklamasını şöyle tamamladı: “İnşallah bu borsanın dışında serbest alanlarda kaçak köçek, kayıt dışı satışlara hem belediye zabıtalarımız hem genel kolluk birimlerimiz müdahil olmaya çalışacaklar ama ben hatırlatıyorum. Bu bir ibadet, devlet zorlayıcı, cezalandırıcı gücünü şimdilik çok fazla sahaya sürmek istemiyorum. 3-5 sene böyle devam edeceğiz. Ancak kayıtsızlıkların, kuralsızlıkların çoğaldığını fark edersek insanların bu kurallara uyma konusunda bir zorlama talep ettiğini fark edersek elbette devletin, hem gıda, tarım hayvancılık teşkilatı hem de yerel ve genel kolluk zabıtası marifetiyle yasakları sonuna kadar uygulatma gücü ve yetkisi var ama şuana kadar böyle bir zorlamaya ihtiyaç yok. Vatandaşlarımız çok genel itibariyle bu kurallara uyuyor. Kafası karışık vatandaşlarımızı da ikaz ediyorum. Lütfen kayıt dışı borsa dışında, hayvan pazarı dışında kurulan alanlar dışında kurbanlık almasınlar. Valilikler bünyesinde kurulan kurban komisyonlarının gösterdiği yerler dışında usule aykırı kesim yapmasınlar. Kurallara riayet etsinler çünkü bir ibadeti yerine getirirken diğer insanların diğer canlıların, tabiatın hakkına, hukukuna tecavüz, o ibadetin bütün sevabını ortadan kaldıracağı gibi ayrıca hepimizin de günaha girmesine vesile olur. Bir bayramda bunu yapmayalım. Birbirimizin hakkına hukukuna çok daha fazla riayet edelim.”
 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim