Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Kıdırcık Köyü günde 40 ton salatalık satıyor

Kıdırcık Köyü günde 40 ton salatalık satıyor

Manisa’nın tarım alanındaki öncü ilçeleri arasında yer alan Köprübaşı, tüm hızıyla çalışmaya devam ediyor. İlçeye bağlı Kıdırcık köyünde yaşayan vatandaşlar, günde 40 ton salatalığı kilosu 1 TL’den İstanbul’a gönderiyor.

HABER MERKEZİ

Manisa'nın Köprübaşı ilçesine bağlı Kıdırcık köyünde toplam 50 haneli köyün 20 hanesi seracılıkla geçimini sağlıyor. Kıdırcık Köylüleri kilosu 1 TL’den günde 40 ton ürünü alıcıları olan İstanbul firmalarına kamyonlarla gönderiyorlar. İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal beraberinde Bölge Müdür Yardımcısı Nurkan Yonar ve ORKÖY Şube Müdürü Mehmet Saruhan ile birlikte Kıdırcık Köyüne geldi seraları ziyaret etti orman köylüleri ile bir araya geldi. Ziyaretinde kendisine Köprübaşı Belediye Başkanı Zafer Mergen de eşlik etti.

DUMANSIZ FABRİKALAR ARTIYOR

Kıdırcık Köyü etiketi taşıyan 20'şer kiloluk ambalajlı koliler içinde kamyonlara yüklenmek üzere römorklarda bekleyen ürünleri yerinde gören İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal bu ürünlerin yetiştirildiği seraları adeta dumansız fabrikalara benzetti. Orman Köylüsüne iş ve gelir getiren üretim bazlı girişimlerdeki başarının kendilerini mutlu ettiğini, çalışma motivasyonlarını artırdığını söyledi.

“228 AİLEYE 2 MİLYON 500 BİN TL'LİK ORKÖY KREDİSİ”

 İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlülüğü olarak İzmir ve Manisa İllerinde toplam 5 Milyon TL'lik kaynağı ORKÖY destek kredileri ile orman köylülerinin kullanımına sunduklarını kaydetti. . Sadece Manisa İli'nde toplam 228 aileye 2 milyon 500 bin TL'lik ORKÖY destek kredisi sağladıklarını ifade eden Aybal, “Bunun 1 milyon TL'si 35 aileye seracılık kredisidir. Amaç, Orman Köylüsün yerinde kalkındırılmasıydı ve tıpkı Kıdırcık Köyü'nde yaşandığı gibi olumlu geri dönüşlerin olması bizleri mutlu etmekte destekler artarak devam edecek "dedi.

SERALAR 70’TEN 100 DÖNÜME ÇIKACAK

Köprübaşı Belediye Başkanı Zafer Mergen ise yaptığı açıklamada Kıdırcık Köyü'nde 40 dönüm, çevre köylerle beraber toplam 70 dönüm seralarının olduğunu 2 yıldır üretim yaptıklarını İstanbul firmalarının malı yerinden teslim aldığını alıcı bulmakta zorlanmadıklarını söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu başta olmak üzere Orman Genel Müdürlüğüne ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne teşekkür eden Belediye Başkanı Mergen,70 dönüm olan seralarını 100 dönüme çıkarmayı hedeflediklerini, destek kredilerinin artarak devam etmesini istediklerini sözlerine ekledi.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim