Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Kömür madeni 300 yıllık köyü yok edecek!

Kömür madeni 300 yıllık köyü yok edecek!

Manisa'nın Soma ilçesinde 300 yıllık geçmişi olan Deniş Köyü, kurulacak kömür madeni nedeniyle boşaltılıyor. Köylüler, 300 yıllık geçmişlerini geride bırakarak yeni yerlerine taşınıyor.
İHA-Manisa'nın Soma ilçesinde dört bir yanı maden ile çevrili kömür kokan köylerinden biri olan Deniş Köyü Türkiye Kömür İşletmeleri'nin Deniş 2 adlı enerji projesi alanında bulunması nedeniyle başka bir alana taşınacak.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri köylüler ile bir araya gelerek kamulaştırma ve köyün taşınması için iskan duyurusuna çıkılacağını bildirdi. Sürecin başladığını belirten yetkililer ilerleyen süreçte köyün taşınacağı yer ve evlerin şekillerinin belirleneceğini vurguladı.
Köylülerin yıllarca iç içe oldukları maden sahası nedeniyle taşınacak olmalarına bir yandan sevinirken diğer yandan da üzülüyor. Çocukluklarının ve hatta ömürlerinin geçtiği mahallelerinden ayrılacak olmanın üzüntüsünü yaşayan mahalleli diğer taraftan yıllarca tozunu toprağını kokusunu çektikleri kömürün kirliliğinden kurtulacak olmanın sevincini yaşıyor. Mahalle sakinleri Soma merkeze yakın konumda bulunan bir yer talep ediyor.
"DİNAMİT ATIŞLARINA DEPREM OLDU DİYE UYANIYORUZ"
Deniş Mahalle Muhtarı Mehmet Ali İri, "Madenden dolayı yapılacak toplu iskan ile köyümüzün taşınması söz konusu. Köyü başka bir yere taşıyacağız. Köylüye bilgilendirme yapılıyor. Şu anda köyün nereye taşınacağı konusunda resmi bir bilgilendirme yapılmadı. Bizler Dualar mevkiinde bir yer var biz orayı istiyoruz. Bununla ilgili bizlere şu ana kadar yardımcı olan yok. Köyümüzde yaklaşık 50 hane var. 300 yıllık bir köy. 1980'li yıllardan bu yana madenle iç içe yaşıyoruz. Toz duman vs gibi çok sorunlarımız var. Özellikle son iki yıldır maden mağduriyetimiz had safhaya ulaştı. Bahçe yapamıyoruz, madenlerden ötürü tarım yok, bahçeler olmuyor. Eşlerimiz temizlik yapmaktan usandı. Sürekli dinamit atılıyor, artık depremle dinamiti ayıramaz olduk. Çocuklarımızın psikolojileri bozuldu, bozulacak." ifadelerini kullandı.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim