Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

KESK: ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlar

KESK: ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlar

Hükümetin ‘revize ettiğimiz son teklifimiz” diyerek sunduğu maaş artışı teklifi üzerine KESK Manisa Şubeler Platformu Adına konuşan Canol Özleyen, “Kamu emekçilerine ölümü gösterip sıtmaya razı etme politikası sonuna kadar kullanılmıştır” dedi.

BUKET UŞAKLI

Hükümetin ‘revize ettiğimiz son teklifimiz” diyerek yaptığı 2018 yılı için yüzde 3 buçuk + yüzde 3 buçuk, 2019 yılı için ise yüzde 4 + yüzde 5 maaş artışı teklifi üzerine KESK Manisa Şubeler Platformu Adına konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Manisa Şube Eş Başkanı Canol Özleyen açıklama yaptı.

2018-2019 yıllarını kapsayan 4’üncü dönem “toplu sözleşme” görüşmelerinin de fiyaskoyla sonuçlandığını savunan Özleyen, “Daha önceki 3 toplu sözleşmede sahnelenen orta oyununun tekrarından ibaret görüşmelerde AKP ve yandaş konfederasyon yönetimi gece yarısı yeni bir satış sözleşmesine imza atmıştır” ifadelerini kullandı.

“MAAŞ ARTIŞ TEKLİFİ 16. YILA UYGUN”

Maaş artışı teklifini iktidardaki partinin 16. kuruluş yıl dönümüne göre belirlediklerini belirten Özleyen, “Yüzde 10 + yüzde 6 olarak belirleyen yandaşlığı tescilli konfederasyonun genel başkanı söz konusu teklife karşı önce ‘milletin adamından cevap bekliyoruz’ diyerek topu partili Cumhurbaşkanı’na atmıştır. Maaş aratışından medet umdukları ‘milletin adamından’ bekledikleri cevap gelmemiş olacak ki, akşam saatlerinde yapılan açıklamada aynı genel başkan ‘müzakereye yakın, imzaya uzağız, yeni adımlar bekliyoruz, bize göre, masaya gelmesi gereken 4-5 puan daha var’ demiştir. Ancak yandaş konfederasyon yönetimi yine 3,1 milyon kamu emekçisini, 1,9 milyon kamu emekçisi emeklisini yanıltmamış, daha önceki sözlerini yutarak hükümetin 2018 yılı teklifinde sadece yüzde 0,5 puan artış yaptığı sözleşmeye imza atmıştır” şeklinde konuştu.

“GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ”

‘İmza töreninde’ bir araya gelecek olan Çalışma Bakanı ve konfederasyon başkanının milyonların gözünün içine baka baka bu yeni satış sözleşmesini övüp, muhtemelen üstün gayretlerinden dolayı birbirlerini tebrik edeceklerini söyleyen Özleyen, “Ne kadar tozpembe tablolar çizseler de, ‘tarihi başarı’ nutukları atsalar da güneş balçıkla sıvanmaz. Her şey 80 milyonun gözleri önünde olmuştur” dedi.

“HALKIN DEĞİL SİYASİLERİN MEMURLUĞUNU YAPIYORLAR”

Özleyen, sistemin sadece adının ‘toplu sözleşme’ olduğunu, gerçekte toplu görüşmelerden hiçbir farkı olmadığını vurgulayarak “Kamu emekçilerinin ve emeklilerinin yaşadığı sorunların bu sorunların parçası olan, halkın değil, siyasi iktidarın memurluğunu yapan, siyasal iktidarın memur kolları rolünü üstelenen sendikamsı yapılar tarafından çözülemeyeceğini bir kez daha ispatlamıştır.” ifadelerini kullandı.

 “KAMU EMEKÇİLERİYLE DALGA GEÇEN TEKLİFLER”

Özleyen, siyasal iktidarın kamu emekçileriyle dalga geçen teklifler sunduğunu belirterek “OHAL-KHK rejimine sırtını dayayarak istediği kamu çalışanını sorgusuz sualsiz işinden eden, açığa alan siyasal iktidar toplu sözleşmede kamu emekçileri ile dalga geçen teklifler sunmuş, yandaş konfederasyon yönetimi ise bunu izlemekle yetinmemiş adeta çanak tutmuştur. Kısacası kamu emekçilerine ölümü gösterip sıtmaya razı etme politikası sonuna kadar kullanılmıştır” dedi.

KAMU EMEKÇİLERİNE ÇAĞRI

Konuşmasının sonunda “Bu ülkenin kamu emekçileri, emeklileri sadaka değil, emeğinin karşılığı olan onurlu bir ücret ve yaşam talep etmektedir. Ve bunu fazlası ile hak etmektedir” sözlerini kullanan Özleyen, KESK olarak sendikalı, sendikasız tüm kamu emekçilerini haklarının, özgürlüklerinin ihanet-satış sözleşmeleri ile yok sayılmasına karşı birlikte mücadele etmeye çağırdı.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim