Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Arabuluculukta yüzde 90 başarılı sonuç

Arabuluculukta yüzde 90 başarılı sonuç

Arabuluculuk hakkında bilgi veren Manisa Arabulucular Derneği Başkanı Avukat Julide Kıyak Anık, Manisa’da 141 tane arabulucunun olduğunu belirterek başvuruların yüzde 90’ın üzerinde başarılı sonuç verdiğini söyledi.

BUKET UŞAKLI

Manisa’da 20 yıldır avukatlık yapan Arabulucular Derneği Başkanı Avukat Julide Kıyak Anık, arabuluculuğu ‘Hukuki uyuşmazlıklar için; ekonomik, hızlı, gizli ve gönüllü çözüm yolu’ olarak tanımlayarak, arabuluculuk hakkında bilgi verdi.

Arabulucular Derneği ile Uzlaştırmacılar Derneği’nin ayrı olduğunu belirten Anık, “Birisi hukuki uyuşmazlıklarda arabulucu olmak için, diğeri cezai uyuşmazlıklarda uzlaştırmacı olmak için faaliyet gösteriyor” dedi.

Anık, arabulucunun avukattan farklı olarak her 2 tarafa da eşit mesafede olan 3’üncü kişi olduğunu vurguladı. Tarafların dostane bir süreç içerisinde hareket ettiğini söyleyen Anık, arabuluculuğun ‘Kolaylaştırıcı’ olduğunu ifade etti.

MAHKEME SÜRECİNİN KISALTILMASINDA ETKİLİ

Mahkemeye başvurmadan ya da başvurduktan sonra her aşamada arabuluculuğa başvurulabildiğine değinen Anık, “Arabuluculuk, aylarca, zaman zaman yıllarca süren dava yoluna göre çok kısa sürede çözüme ulaşılır. Taraflar kendi kararlarını kendileri verir. Arabuluculuk, barışçıl ve sosyal ilişkilerin devamını sağlar ve süreç sonuçlandığında, uyuşmazlık ortadan kalkar, ilişkiler sağlıklı bir şekilde sürer” şeklinde konuştu.

“TOPLUMSAL BARIŞA DA KATKISI OLUYOR”

Anık, arabuluculuğun oldukça olumlu ve barışçıl bir çözüm yöntemi olduğuna ve toplumsal barışa da ciddi bir katkı sağlayacağına değinerek iş uyuşmazlıklarına ilişkin kanun tasarısının yasalaşması için şu an cumhurbaşkanının önünde olduğunu belirtti.

EKİM AYINDAN İTİBAREN ZORUNLU OLMASI BEKLENİYOR

Anık, “Ekim ayı itibari ile iş uyuşmazlıklarında uygulanmasının zorunlu olması bekleniyor. Bir iş uyuşmazlığı doğduğu takdirde öncelikle arabulucular tarafından değerlendirilecek ve bir çözüme kavuşulmaya çalışılacak. Başka türlü doğrudan dava açma durumu ortadan kalkıyor. Öncelikle arabuluculuk müessesesine başvurulacak oradan bir sonuç elde edilemezse davaya gidilecek. Oldukça önemli bir gelişme. Ve her iş uyuşmazlığında da uygulanması zorunlu olacak. Bunun yanı sıra tüketici hukukunda zorunlu olarak uygulanması düşünülüyor. Oldukça yeni ve önemli gelişmeler var” şeklinde konuştu.

“ADLİYENİN DE YÜKÜ HAFİFLEYECEK”

Bu gelişmelerin adliyenin de yükünü hafifleteceğini savunan Anık, “Bu şekilde adliyede kalan davaların çok daha verimli ve üzerinde çalışılarak sonuçlanmasına yardımcı olacak. Adalet gerçek anlamda tecelli etmiş olacak” dedi.

“ARABULUCULAR TARAFSIZDIR”

Anık, arabulucuların iki taraftan da bağımsız ve tarafsız olarak hareket ettiğini, bu alanda eğitim almış, 5 yıldan fazla deneyimi olan ve yazılı ve sözlü sınavlardan geçmiş Adalet Bakanlığı arabulucular siciline kayıtlı kolaylaştırıcılar olduğunu ifade etti.

Anık, arabuluculuktan ticari uyuşmazlıklarda, işçi ve işveren uyuşmazlıklarında, tüketici uyuşmazlıklarında, aile hukuku uyuşmazlıklarında, ortaklığın giderilmesinde ve kira uyuşmazlıklarında yararlanılabildiğini söyledi.

BAŞVURULARDA YÜZDE 90’IN ÜZERİNDE BAŞARILI SONUÇ

Başkan Anık, Manisa’da 60 başvurudan 50 tanesinin olumlu olarak sonuçlandırıldığını ve bir kısmı için halen görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Anık, başvuruların Adliye’deki Arabuluculuk Merkezi’ne yapıldığını vurgulayarak başvuruların yüzde 90’ın üzerinde başarılı sonuç verdiğini ifade etti.

MANİSA’DA ŞU AN 141 ARABULUCU VAR

Bugüne kadar Türkiye’de 15 bin 854 dosyada arabuluculuk uygulaması gerçekleştiğini ve bunun yüzde 92’sinde yani 13 bin 854 dosyada anlaşma sağlanarak başarıyla sonuçlandırıldığını ifade eden Anık, “Bugüne kadar 785 milyon 941 bin 478 TL’lik hukuki sorun olumlu olarak mahkeme süreci olmadan arabuluculuk süreciyle çözüldü. Manisa’da şu an 141 arabulucu var. Bunun 69’u arabuluculuk siciline kayıtlı. 72’sinin kaydı henüz gerçekleşmemiş. Oldukça güçlü bir şekilde Manisa ilinde arabuluculuk sürecini gerçekleştirecek yeterli sayıda arabulucu mevcut” dedi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim