Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

402 işyeri sigara yasağını deldi

402 işyeri sigara yasağını deldi

Tütün ve tütün mamullerinin tüketimine yönelik denetimler üzerine açıklamalarda bulunan Halk Sağlığı Manisa İl Müdürü Dr. Engin Yıldırım, 2017 yılının ilk 7 ayında 40 bin 717 denetim yaptıklarını, 402 ihlal saptayarak idari para cezası kestiklerini söyledi.

BUKET UŞAKLI

Halk Sağlığı Manisa İl Müdürü Dr. Engin Yıldırım, İl Halk Sağlığı bünyesinde yapılan halk sağlığının korunması ve pasif içiciliğin önüne geçmek için tütün ve tütün mamullerinin tüketimine yönelik denetimler üzerine açıklamalarda bulundu. Yıldırım, dumansız hava sahasının korunması adına yapılan denetimlerin sadece özel ve kamuya ait işyerlerini kapsamadığını ayrıca toplu ulaşım araçlarında da denetimlerin devam ettiğini söyledi.

HABERSİZ ZİYARET

Manisa’daki 17 ilçede toplam 22 denetim ekibiyle denetimleri gerçekleştirdiklerini söyleyen Yıldırım, “Çalışmalarımız rutin denetimler ve ihbar üzerine yapılan denetimler olmak üzere 2‘ye ayrılmakta. Rutin denetimlerde her ilçemizde bulunan mevcut olan müessese sayısının yılda en az 2 kez habersiz olarak ziyaret edilmesi suretiyle anlık olarak sigara içen olup olmadığı, sigara içilmesiyle ilgili herhangi bir ibare olup olmadığı, yani o an sigara içe olmayabilir ama kapalı bir alanda kül tablası bulunması dahi ceza sebebidir. Bunlarla ilgili rutin denetimler devam ediyor” dedi.

İLK 7 AYDA 40 BİN 717 DENETİM

2016 yılı içerisinde 58 bin 639 işletmeyi denetlediklerini, 424’ünde ihlal saptayarak idari para cezası kestiklerini belirten Yıldırım, 2017 yılının ilk 7 ayında da yaptıklarını, 402 ihlal saptayarak idari para cezası kestiklerini söyledi.

ŞİKAYET ÜZERİNE 2 SAAT İÇİNDE DENETİM YAPILIYOR

Rutin denetimlerin dışında şikayet üzerine de denetim yaptıklarını belirten Yıldırım, “Herhangi bir şekilde 184, 112, 155 numaraları arandığında bir yerdeki dumansız hava sahası ihlalleriyle ilgili bu ekiplerimizin elindeki tabletlere düşüyor ve ekiplerimiz günün hangi saatinde olursa olsun hemen olay yerine intikal edip orada durum tespiti yapmak zorundalar. 2 saat içerisinde ekip bir araya gelip olay yerine intikal edemezlerse negatif performans olarak ekibe ve ile yansıyor bu. Bizim şu an itibariyle Manisa’da ihbar düşüp de 2 saat içerisinde gidemediğimiz 1 buçuk yıldır herhangi bir vakamız çok şükür yok. Burada ihlal oranı biraz daha fazla. Yani 100 tane şikayetten yaklaşık 16’sında ihlalle karşılaşıyoruz. Yaklaşık 6 şikayetten 1’inde ihlale karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

YEŞİL DEDEKTÖR İLE KİMLİK GİZLİ KALIYOR

Yıldırım, ‘Yeşil Dedektör’ uygulaması hakkında bilgi vererek “Eğer cep telefonunuza ‘Yeşil Dedektör’ uygulamasını indirdiğiniz taktirde bulunduğunuz lokasyonda bir dumansız hava sahasıyla ilgili bir ihlal olduğunu gördüğünüzde herhangi bir şikayet hattını aramanıza gerek kalmadan ‘Yeşil Dedektör’e bastığınız an hem lokasyonu veriyor hem ihbarı vermiş oluyor. Bu şekilde ekiplerimize otomatik bir ihbar düşüyor. Kesinlikle ihbar eden kişinin kimliği gizli kalıyor” şeklinde konuştu.

AMAÇ GENÇLERDE TÜTÜN ALIŞKANLIĞINI ÖNLEMEK

Sigara içen vatandaşlarla ilgili herhangi bir yaptırımda bulunma dertlerinin olmadığını söyleyen Yıldırım, “İlk olarak amacımız pasif içicilikten dolayı sağlık sorunları yaşayabilecek, sigara içmeyen vatandaşlarımızı korumak. 2’nci olarak genç nesilde tütün alışkanlığının önüne geçilmesi, tütünü özendiren her türlü çağrışımın önüne geçilmesi adına bu denetimler bizim çok anlam taşıyor” ifadelerini kullandı.

SİGARANIN BIRAKILMASINDA YARDIMCI OLUYORLAR

Yıldırım, “Sigaraya devam eden ancak ‘ben bir şekilde sigarayı bırakmak istiyorum’ diyen vatandaşlarımıza sigara bırakma polikliniklerimiz üzerinden yardımcı olmaya çalışıyoruz. Burada 2 tür tedavimiz var: 1’incisi ilaç tedavisi, 2’ncisi psikolojik tedavi. İlaç tedavisinde 2016 yılı içerisinde toplam 11 bin 515 muayene yapmışız ve en az 6 ay temiz kaldığını beyan eden bin 921 vatandaşımıza sigarayı bıraktırmışız. 2016 yılında psikolojik destekle sigarayı bıraktırdığımız hasta sayısı biraz daha az. 2017 yılında onu artırmaya çalışıyoruz. İlaç kullanmadan sigara bırakmayı artırmaya çalışıyoruz. 2017’nin ilk 6 ayında 4 bin 212 poliklinik başvurusu oldu ve 222 kişinin sigarayı bıraktığı tespit edildi. Bunlarda da yine çok başarılı oranlarımız var” şeklinde konuştu.

“İLAÇLARININ TEMİN EDİLMESİ TAMAMLANDI”

Manisa genelinde 2015 ve 2016 yıllarında yaklaşık 16 bin kutu sigara bıraktırma ilacı kullandıklarını belirten Yıldırım, “2017’de bu ilaçların Sağlık Bakanlığı’nca temin edilmesiyle ilgili süreç tamamlandı. Çok kısa bir zaman içerisinde ilaçlarımız polikliniklerimize gelmiş olacak ve bayramdan sonra tekrar ilaçlı tedavilere talep eden vatandaşlarımızda başlanmış olacak. Burada vermek istediğimiz mesaj şu: tütün ve tütün mamulleri akciğer kanserinden tutun KOAH ve astımdan kalp damar hastalıklarına kadar birçok organı etkileyen ve hayat kalitesini düşüren, yaşam süresini çok çok düşüren sağlığa zararlı maddelerdir” dedi.

VATANDAŞA ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR

Vatandaşlara bir ihlal varsa bunun bildirilmesiyle ilgili önemli bir görev düştüğünün altını çizen Yıldırım, “Buradan vatandaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Vatandaşlarımızın da bu konuda yüksek bir duyarlılığa sahip olarak, tütün bağımlılığı olsun olmasın, tütün ürünlerinin kullanımı konusunda yürütülen tütün kontrolüne yönelik çalışmaları samimiyetle desteklediğini biliyoruz. Geçen yıllara göre ihbar sayılarımız ciddi bir artış gösterdi. Müesseselere de teşekkür etmek istiyorum. Onlar da büyük oranda dumansız hava sahasıyla ilgili tedbirlerini aldılar, ayrı alanalar oluşturdular ve gerçekten kurallara uyulması konusunda birçok işletme gayret gösteriyor” şeklinde konuştu.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim