Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Sosyal yardımla yaşayanlara iş imkanı

Sosyal yardımla yaşayanlara iş imkanı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sosyal yardım alanların iş istihdamına yönelik yönetmeliğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Manisa SGK İl Müdürü Yavuz Kurt, bu teşvikle yardımla yaşayan işsizlerin iş piyasasına dahil edileceğini ve  Milli İstihdam Seferberliğine önemli katkı sunulacağını söyledi.

BUKET UŞAKLI

Resmi gazetede yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sosyal yardım alanların iş istihdamına yönelik yönetmelik doğrultusunda geçimini sosyal yardımla sürdüren vatandaşlara iş olanağı sunan işverene, bir yıl boyunca vereceği sigorta primiyle destek olacak. Kendisine teklif edilen işi haklı gerekçesi olmadan üç kez reddeden vatandaşa verilen sosyal yardım kesilecek. Devlete sigorta prim borcu bulunmayan işverenler verilecek destekten yararlanabilecek. Uygulama ise 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren başlayacak.

SEFERBERLİĞE  KATKI SAĞLANACAK

İşsiz vatandaşları iş gücü piyasasına dahil edecek çalışma sayesinde Milli İstihdam Seferberliğine de katkı sağlanacağının altını çizen Manisa SGK İl Müdürü Yavuz Kurt, Türkiye’de yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının eliyle nakdi sosyal yardım ödemelerin yapıldığını söyledi.

2017’DE 8 MİLYON 99 BİN 774 VATANDAŞ YARARLANDI

Kurt, “Bu sosyal yardım ödemelerinin içinde şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, şartlı gebelik yardımı var. Muhtaç asker ailelerine yaptığımız yardımlar, öksüz, yetim ya da asker çocuklarına yaptığımız yardımlar ve eşi vefat etmiş olan kadınlarımıza yaptığımız yardımlar şeklinde sıralayabilmek mümkün. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın yayınlamış olduğu verilere göre Ocak-Mayıs 2017 döneminde 8 milyon 99 bin 774 vatandaşımızın bu nakdi sosyal yardım ödemelerinden yararlandığını biz biliyoruz. Bu verdiğimiz sayı içerisinde yer alan 157 bin yoksul vatandaşımızın ise çalışabilir olduğu tespit edildi. 22 Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazetede bir yasa yayımlandı. Ve bu yasayla özel sektör işverenleri tarafından bu yoksul vatandaşlarımızın istihdam edilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenecek olan sigorta priminin 365 lirasını yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından finanse edilmesi kararlaştırılmış oldu” şeklinde konuştu.

BELLİ ŞARTLAR ARANIYOR

Bu teşvikten yararlanabilmenin belli başlı şartlarının bulunduğunu belirten Kurt, “Öncelikle bu kanunumuz 1 Ocak 2018 tarihinden sonra yürürlüğe girecek. Bu teşvikten yararlanacak olan kişilerin bu kapsama dahil olabilmesi için öncelikle işe alındıkları tarihten geriye dönük son 1 yıl içerisinde ya bu sosyal nakdi yardımlardan yararlanmış olmaları veya bu sosyal yardımlardan yararlanmış olan kişinin bulunduğu hanede ikamette ediyor olmaları gerekir. İkinci bir şartımız işe alınacak olan kişinin 18 ila 55 yaş aralığında olması, İŞKUR kaydının bulunması ve 26 Nisan 2016 tarihinden sonra işe alınmış olması. Son şart olarak ta yeni teşvikten yararlanacak kişinin aile içerisindeki yani hane içerisindeki kişi başına düşen gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Özel sektör işverenlerimizce bu kapsamda istihdam edilecek olan sosyal yardım kullanıcıları için işe alındıkları tarihten itibaren 1 yıl süreyle teşvikten yararlanabilmesi mümkün. Diğer birçok teşvik uygulamamızda olduğu gibi bu teşvikin de işsiz vatandaşlarımızın iş gücü piyasasına dahil edilmesi ve böylelikle Şubat ayından bu yana sürdürdüğümüz Milli İstihdam Seferberliğine çok büyük olumlu katkılarda bulunacağını ümit ediyorum” dedi.

Manisa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, 2016 yılında 198 bin 16 kişiye yardımda bulunurken, 2017’de Ocak ayında ise 30 bin 75 kişiye yardım etti.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim