Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Bu proje hem istihdam hem ekonomi yaratacak

Bu proje hem istihdam hem ekonomi yaratacak

Önümüzdeki yılın sonunda tamamlanacak “Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi”nin bölge ekonomisine her yıl 16 milyon ek katkı sağlayacağını belirten  DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, ayrıca bin 190 kişiye de istihdam sağlanacağı müjdesini verdi

HABER MERKEZİ

1969 yılında yapılan “Buldan Barajı-Manisa Sarıgöl Sulaması”nı açık kanal ve kanaletli sistemden; tamamı kapalı borulu sisteme dönüştürecek Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi tüm hızıyla sürüyor. 23 bin 780 dekar verimli tarım arazisi modern sulama ile tanıştıracak; özel projeyi yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker; önce çalışmalar hakkında kısa bir brifing  aldı. Daha sonra araziye de çıkan Eker; boruların geçeceği güzergahları gezdi; tamamlanan sanat yapılarını yerinde denetledi.

ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK

Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi’nin bittiği zaman bölge halkına büyük fayda sağlayacağını belirten DSİ 2. Bölge Müdürü Eker, “ Yenileme projemiz devam ederken; çiftçimizin de ürün kaybı yaşamamasına özen gösteriyoruz. Bir yandan bağlara su yollarken, diğer yandan da yeni sistemin borularını döşüyoruz. Bu nedenle zaman zaman sıkıntı yaşıyoruz. Ancak her şeye rağmen projemizi süresi içinde tamamlayıp; çiftçimizin yüzünü güldürmek istiyoruz” diye konuştu.

Sisteme su sağlayan Buldan Barajı’na da giden Ali Fuat Eker Vana Odası ve dipsavak tünelini gezdi. Eker’in son durağı ise Avşar Barajı oldu.

DEKAR BAŞINA 2 BİN 679 LİRA EK GELİR

Bölge çiftçisine her yıl 16 milyon lira ek gelir sağlayacak proje kapsamında 83 km polietilen boru imalatı yapılacağını ifade eden Eker, “ 371 adet sanat yapısı, 251 hidrat, 56 tahliye hattı, 2 basınç kırıcı ile 6 kap kapama vanası, 45 ayrım yapısı inşa edilecek. Bölgeye 4 bin 193 metre çelik isale hattı döşenecek”dedi.

 

“Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi” tamamlandığında dekar başına 2 bin 679 lira 96 kuruşluk ek gelir artışı beklendiğini ifade eden Aker, 14 Aralık 2018 tarihinde tamamlanması planlanan proje ile  bin 190 kişiye de istihdam imkanının sağlanacağını müjdeledi.

 

 

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim