Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Hayvanları beslemek için her akşam Spil Dağı’na çıkıyor

Hayvanları beslemek için her akşam Spil Dağı’na çıkıyor

Manisa’da kıraathane işleten Ahmet Akçınlı’nın hayvan sevgisi bir başka. 1 yıldan fazla bir zamandır haftanın 3 günü Spil Dağı’na çıkan Akçınlı, işi ve ailesine ayırdığı zamandan fedakarlık yaparak,  bölgede yaşayan hayvanların karnını tek tek elleriyle doyuruyor.

BUKET UŞAKLI

Manisa’nın yerlilerinden olan Ahmet Akçınlı, sokak hayvanlarını beslemek için geceleri 1’de Camcının Yeri isimli kıraathanesini kapattıktan sonra Spil Dağı’na çıkıyor. 2007’de Köy Hizmetleri’nden emekli olan 56 yaşındaki Akçınlı, geçen sene Haziran ayında serin havanın tadına varmak için gittiği dağdaki hayvanları gördükten sonra geceleri onları beslemek için sık sık dağa çıkmaya başladığını anlattı.

1 seneden fazla zamandır devamlı olarak gittiğini belirten Akçınlı, “Havalar sıcaktı ve evdeki klimayı sevmediğim için kıraathanemi kapattıktan sonra ‘bir hava alayım, dinleneyim’ dedim. 1-2 sefer çıkınca hayvanları gördükçe hoşuma gitti. Devamlı olarak gitmeye başladım. Hayvanlar peşimden geliyor, oynuyor. Beni görünce hemen arabaya atlıyorlar. Tüm bunlar çok hoşuma gitti. Haftada en az 3 gün gidiyorum. Gittiğim gün sayısı bazı zamanlar artıyor” şeklinde konuştu.

HAYVANLAR ONU BEKLİYOR

Tam bir hayvan sever olan Akçınlı, “Hayvanlara ekmek ve kemik götürmek için her akşam gitmeye başladım. Hemen hemen her akşam o hayvanlara ekmek ve kemik götürüyorum. Onlar da devamlı beni bekliyorlar. Tavukçu arkadaşımdan kemikleri kimseye vermemesini rica ettim. Akşamüstü o kemikleri ücretini ödeyerek alıyorum. Ekmeklere ise ücret vermiyorum. Lokantacı arkadaşlardan ekmek, pide ne bulursam topluyorum. Gece 1-2 gibi dağa çıkıyorum. Hayvanlar zaten arabayı gördüler mi hepsi geliyor. Elimden ekmek yiyorlar, arabanın içine giriyorlar” diyor.

HAYVANLAR SESİNDEN TANIYOR

Hayvanların artık sesimi tanıdığını söyleyen Akçınlı, “Hep gittiğim arabayı değiştirdim, başta hayvanlar gelmiyordu. Yeni arabayı görünce saklanıyorlardı ama sesimi duyunca ortaya çıkıyorlar. Şimdi ise yeni arabanın sesine de alıştılar” ifadelerini kullandı.

ÇEVRESİNDEKİLERE HAYVAN SEVGİSİ AŞILIYOR

Akçınlı, çoğunlukla eşiyle gittiklerini belirterek “Eşim, çocuklarım, torunlarım hep beraber biniyoruz arabaya gidiyoruz. Hafta sonu yayla evlerine giden insanların yemek verdiklerini düşündüğüm içim genellikle hafta içi gitmeye çalışıyorum” dedi.

Bazen arkadaşlarını da götürdüğünü söyleyen Akçınlı, “Onlara da hayvan sevgisini aşılamak istiyorum. Bana ‘Ahmet abi sen cennetliksin’ diyorlar. Geçen gün bir arkadaşımı da götürdüm. Bekledi hiçbir hayvan gelmedi. ‘hani bir şey yok ya’ dedi. Ben ‘gel kızım’ dediğim zaman 15-20 tane köpek enikleriyle beraber ortaya çıkıp yanıma geldi. Arkadaşım da bunu görünce şaşırdı” şeklinde konuştu.

BELEDİYE ÇALIŞANI ÖRDEKLERİNDEN ŞİKAYETÇİ

Çocukluktan gelen bir hayvan sevgisi olduğunu söyleyen Akçınlı, 8 yaşından beri güvercin baktığını ve her türden hayvanı sevdiğini vurguladı. Kıraathanesinde 3 tane ördeği olan Akçınlı, “1 tane muhabbet kuşum kaldı, diğerlerini sattım. 30 çift güvercinim var. Ördeklerim kahvenin karşısındaki havuza kirlilik veriyor diye belediye çalışanları şikayet ediyor. Ördekleri salmamamı söylüyorlar. Akşamları civardaki çocuklar ördekleri seviyor, oynuyor. Komşu esnaflar da bu konuda bana destek oluyor. ‘Gerekirse imza toplar belediye başkanına veririz’ diyorlar” dedi.

DAĞITARAK GİDİYOR

Akçınlı, 50 taneden fazla köpek, 50’ye yakın at olduğunu ama atların gruplar halinde geldiğini ifade ederek “Halk arasında taş viraj denilen yerden başlıyoruz ekmek ve kemikleri dağıtmaya. Yani sadece bir yerde dağıtmıyoruz. Taş virajdan başlayarak Sultan Yaylası’na kadar dağıta dağıta gidiyoruz. Ortalama 2-2 buçuk saatimizi alıyor” dedi.

HAYVANALRI DOYURUNCA DAHA MUTLU

“Çalışmaktan yorulduğum zamanlar elbette oluyor ama oraya çıktığım zaman dinleniyorum” diyen Akçınlı, orada huzur bulduğunu belirtti. Akçınlı, “Hayvanları doyurunca daha mutlu oluyorum. Hayvanlar arabanın sesini duydukları zaman beni yolda karşılıyorlar” ifadelerini kullandı.

Gece saat 1’e kadar kıraathanede çalıştığını belirten Akçınlı, “Ekmek topladığım yerler dükkanı kapatmadan önce bana haber veriyor. Ben de gidip ekmekleri alıyorum. Hayvanları beslemeyi severek yapıyorum, bana hiç zor gelmiyor. Hayvanlar nankör değil” şeklinde konuştu.

“HAYVANALARIN ONU BEKLEDİĞİNİ BİLİYORUZ”

Ahmet Akçınlı’nın eşi Günay Akçınlı ise kocasının hemen hemen her akşam hayvanları beslemek için gittiğini söyleyerek “Torunlarıyla zaman geçireceği yerde dağa çıkarak hayvanları besliyor. Ama biliyoruz ki hayvanlar da onu bekliyor” şeklinde konuşuyor.

Bazen eşine kızdığını belirten Günay Akçınlı, “Tamam, sevmek güzel bir şey ama aşırı seviyor. Her akşam 2’ye kadar kıraathanede çalışıyor. Dükkanı kapattıktan sonra gel eve dinlen diyorum ama ısrarla gidiyor” dedi.

Gece 3-4 civarı eve gittiklerini söyleyen Akçınlı, “Hayvanların karınlarını doyuyoruz, sularını veriyoruz içimiz rahat bir şekilde eve gidiyoruz. Bir gün gitmese ertesi akşam mutlaka gider. Geçen seneden beri eve girmeden dağa çıkıp hayvanlara bakıyor” ifadelerin kullandı.

“KENDİNİ PSİKOLOJİK OLARAK KOŞULLAMIŞ”

Eşinin artık psikolojik olarak da kendini koşullandırdığı savunan Akçınlı, “Hayvanları doyurmadığı zaman sanki kahvehanenin bereketinin azaldığını düşünüyor. ‘Ben onlara 50 TL’lik kemik alıyorsam ertesi gün kahvehanede işlerim çok iyi gidiyor’ diyor” şeklinde konuştu.

VAHŞİ ATLARI EVCİLLEŞTİRDİLER

“Dağdaki atlara yaklaşılmaz diyorlar ama biz onları da evcilleştirdik” diyen Akçınlı, “Yaylaya girerken sesimizi duyunca hemen ortaya çıkıyorlar. Gördüğümüz en az 25 tane köpeğimiz var. O vahşi atlar evcilleşti. Arabanın içerisine kafasını sokarak elimden fıstık yiyorlar. O duygu çok güzel bir his. Başta ben kızıyordum ama şimdi ben de ona katılıyorum. Sürekli beraberiz çünkü yayla sakin olduğu için eşime bir şey olmasından korkuyorum” ifadelerini kullandı.

BUNUN BİR DE EKONOMİK BOYUTU VAR

Hayvanları beslemenin ekonomik bir boyutu olduğuna değinen Akçınlı, “Her akşam kemikler için yaklaşık 50 TL civarı bir para harcıyor” dedi. Kış mevsiminde yoğun kar yağışlarında bile gittiklerini anlatan Akçınlı, “Kaç kere ölüm tehlikesi atlattık ona rağmen gitmeye devam ettik. Arabamız varken kışın dağa çıkıp hayvanları besleyecek diye bir tane daha 65 milyar TL’lik kar lastikli araba aldı. Şimdiden kışın hayvanları nasıl besleyeceğini düşünüyor” dedi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim