Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

‘Ziraat odaları işlevsiz!’

Çiftçi-Sen, üretici sorunlarının görmezden gelindiğini savundu

‘Ziraat odaları işlevsiz!’

Üzüm Üreticileri Sendikası Başkanı, Çiftçi-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Adnan Çobanoğlu, üreticinin yanında yer alarak toplumsal baskı unsuru olması  gereken ziraat odalarının aidat almanın ötesine geçemediğini vurgulayarak, ziraat odalarını işlevsizlikle suçladı.

HÜLYA KILINÇ

Üzüm Üreticileri Sendikası Başkanı, Çiftçi-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Adnan Çobanoğlu, tarımda sürdürülen yanlış politikalar nedeniyle üreticilerde bıçağın kemiğe dayandığını ifade etti.

‘SORUNU BİLİP GÖRMEZDEN GELİYORLAR!’

Çiftçinin artan maliyetler karşısında üretemez duruma geldiğine işaret eden Çobanoğlu, üreticinin sorunlarını çözmekle sorumlu olan ziraat odalarını yaşananlara kayıtsız kalmakla suçladı. Çobanoğlu “Ziraat odaları üreticinin yanında olmaları gerekir ama işlevini yerine getirmiyor. Onlar da yasak savıyor. Aidat alma. Üreticiye gerekli belgeleri verme karşılığında para alma ötesinde bu  işin toplumsal muhalefet ayağını, baskı unsuru olma özelliğini yapmıyor. Çünkü yasalar da buna engel oluşturuyor. Hükümet, siyasi iktidar baskısı gündeme geliyor. Bunlar hep olumsuz şeyler. Sorunu biliyor ama görmezden geliyor. Çünkü o tür bir açıklama yaptığında yasa değişir, gelir kaybına uğrayacak kaygıyı taşıyor. Yarı kamu bir kuruluş. Köylüyü, çiftçiyi kontrol mekanizması olarak kurulmuş bir örgütlenme. Dolayısıyla gelir kaynaklarının kesilmesinden korkuyor. Derlerse ki ‘Ziraat Bankası’ndan kredi alırken belgeye gerek yok’ bu sefer para kazanamaz. Siyasi iktidar bu konuda baskılar yapıyor, makine mühendisleri odasına bu konuda ciddi baskılar oluşturdu. Gelirlerini düşürmeye yönelik, muhalefet etmesinler diye. Ziraat odalarının büyük çoğunluğu da bu kontrole uygun işlev görüyor. İçlerinde vicdan sahibi, adalet sahibi yöneticilerin olduğunu düşünüyorum. En azından onların harekete geçmesi lazım. Birçoğunun kendisi de üretici. Büyük üretici de değil. Sendika olarak elimizden geleni yapıyoruz ama bir yandan da yasal mevzuatlarla hareket etmek zorunda kalıyoruz. On yıllardır ziraat odaları, tarım satış kooperatifleri ve benzerlerinin yapması gereken işleri yapmaya çalışıyoruz. Onların olanakları bizde yok gönüllüler üzerinden yükselen bir süreç yaşıyoruz.”dedi.

 ‘ASIL SORUN BUNDAN SONRA NE OLACAĞI’

Üzüm üreticilerinin sorunlarına da değinen Çobanoğlu, üreticinin son yıllarda zararına üretim yaptığına dikkat çekerek şunları söyledi “ Üzümde asıl sorun bundan sonra ne olacağı. Yaş üzüm fiyatlarının düşmesi halinde kuru üzüm fiyatları da olumsuz etkileniyor. Yaş üzüm fiyatları tam maliyet hesabı çıkarmadık ama 6- 6.50 TL’ye çekirdeksiz kuru üzüm satılmalı ki para kazanılabilsin. Ama maalesef maliyetinin altında 4 TL’ye satılıyor. Geçen yılın fiyatları 3 TL. Geçen yıl yüzde 40 zarar etmiş oldu üretici. Geçen yıl ihracatta problem yaşandı. Kuru üzüm ihracatı yapılamadı. Bu yıl da aynı sıkıntıları yaşamaktan korkuyoruz. Komşu ülkelerle herhangi bir gerilim olduğunda ihracattan korkuluyor. Jeotermal santralleri üzümde daha fazla ilaç kullanılmasını zorunlu kıldı. Çünkü üzümler hastalanıyor. Hastalanmaktan kurtarmak için de üretici daha fazla ilaç kullandı. Bu da maliyeti arttırdı. Korkum bu nedenle üründe ilaç kalıntısı çıkması. İhracatçının üzüm almaktan vazgeçmesi bizi olumsuz etkileyecek.

‘BÖYLE DEVAM EDERSE İFLASLAR GELİR’

Bu olumsuzluk devam ederse iflas edecek. İflasların ne sonuçlara neden olduğunu dünyada değişik örneklerle gördük. Hindistan’da bir ara yoğun intiharlar vardı. Toplumsal muhalefet yükselecek. Kendi sorununa sahip çıkan bir köylü hareketi ortaya çıkar.  Üreticinin bir yıl zarar etmesi demek, 3 yıllık karının gitmesi demek. Üretici çok yüksek karlar elde etmiyor ki karlı satış yapsa bile. 1 yıllık zararı 3 yılda telafi ediyor. Kaldı ki bir de dolu, don zararı eklenince sıkıntılar büyüyor. Artı tüccar adı altında dolandırıcılar artıyor fiyat düşünce. Bu da önemli bir problem.”

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim