Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Çeşme hayali birdi 50 oldu

Çeşme hayali birdi 50 oldu

Sadullah Bakkal’ın sahibi olan Sadullah Bulgucu’nun 1992 yılında bir çeşme yaptırmak için kurduğu hayali günümüze kadar 50 çeşme yaptırmasına sebep oldu.

BUKET UŞAKLI

Sadullah Bakkal’ın sahibi Sadullah Bulgulu, 1985’ten beri her gün dükkanına gelerek müşterileriyle ilgileniyor. Dükkanından müşteri eksik olmayan Sadullah amca, Manisa’da yaptırdığı yayla suyu çeşmeleriyle de biliniyor. Sadullah amcanın 1992 yılında bir çeşme yaptırmak için kurduğu hayali günümüze kadar 50 çeşme yaptırmasına sebep oldu. Yaptırdığı çeşmelerden su içen küçük büyük herkesin duasını alan Bulgulu, çeşme yaptırmaya devam ediyor.

“SUYUN ÖNEMİNİ ANLATIYOR”

“Dağda dolaşırken susuz kaldığımızda suyun değerini daha iyi anlıyoruz. Yürürken karşımıza çeşme çıkıyor ve hemen o çeşmeden su içiyoruz. O su bize ve bütün canlılara hayat veriyor” şeklinde konuşan Sadullah amca Manisa’nın su potansiyelinin yüksek olduğunu söyleyerek Manisa’da her zaman su bulunabileceğini belirtiyor. Sadullah amca elinden geldiğince suyun önemini herkese anlatarak vatandaşlara çeşme yaptırmayı tavsiye ediyor. Sadullah amca maddi imkanları yerinde olan vatandaşların çeşmelere, suya daha dikkatli yaklaştığını söylüyor. Günümüzde Sadullah amcanın çalışmalarını bilen hayırseverler ona maddi destek sağlayarak Manisa’da çeşmelerin sayısının artmasına katkıda bulunuyor.

YAPTIĞI ÇEŞMELER 50’Yİ BULDU

Sadullah amca ilk çeşme yaptırma hikayesini şöyle anlatıyor: “Dükkanımın karşısında bir çeşme yapmaya karar verdim. Çeşmenin suyunu nereden alırım diye düşünürken, Çaybaşı Deresi'nin etrafı kazılıyordu. Ben de buraya su borusunu döşedim ve çeşmeyi de yaptırdım” dedi. Yaptırdığı çeşmenin 1992 yılından beri herkes tarafından kullanıldığını dile getiren Sadullah amca, “Yani lazım olan bir şeydi. Susayan gelip içiyor, dükkanına alıyor, evine götürüyor. Halis muhlis katkısız yayla suyudur. Bunun gibi daha birçok çeşme yaptık ama en fazla kullanılan herhalde bu çeşmedir” diyor. İlk çeşmesini yaptırdıktan sonra bu işi bırakmayan Sadullah amca, 40’ın üzerinde yayla suyu çeşmesi yapmış. Camilerdeki boruları tekrar değiştirdiğini söyleyen Sadullah amca “Cami çeşmelerini de sayarsak yaptığım çeşmeler 50’yi buldu” ifadesini kullanıyor.

DEDESİ DE SUYOLLARINI YAPAN BİR USTAYMIŞ

Anne tarafından dedesinin de Manisa’daki suyollarını yapan bir usta olduğunu anlatan Bulgulu, yayla çeşmelerinin temizliğini ve yollarını yapmayı dedesinden öğrendiğini söylüyor. Küçüklüğünde dedesine yardım ettiğini anlatan Sadullah amca, “Yunan burasını işgal ettiğinde dedemi içeri atmışlar. O zamanlarda Manisa’daki çok az evde çeşme varmış. 150'nin üzerinde suyu dağdan gelen sokak çeşmeleri varmış. Bir gün sular kesilmiş. Sular kesildiğinde Yunanlılar dedemi aramışlar ve hapse atıldığını öğrenmişler. Vatandaş da Yunanlılara ‘Adamı içeri attınız, tabi ki sular kesilir’ demiş. O zaman dedemi serbest bırakmışlar. Dedem de 150 Çeşmenin bakımını yapmış, suların tekrar akmasını sağlamış. Yunanlılar da onu affetmişler ve tekrar bir daha içeri almamışlar. Soyadı Kanunu’nun çıktığı zaman dedem soyadı almak için hükümete gitmiş. Oradaki memurlar dedeme ‘Sana soyadı vereceğimiz bir şey yok zaten ismin senin Suyolcu’ demişler. Şimdi bizim anne tarafından soyadımız ‘Suyolcu’ olarak gidiyor” diyerek dedesinin hikayesini anlatıyor.

KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ SADULLAH AMCAYA BAŞVURMUŞ

Manisa’daki çeşmelerin neredeyse hepsini bilen Sadullah amca, 1992 yılında çeşmelerin hepsini kayıt altına aldığını söylüyor. Bütün tarihi eserlerin çeşmelerinin suyunun aktığını belirten Bulgulu, “Suyu bağlamadığın zaman körelip gidiyor” diyor. Kültür Müdürlüğü, Manisa’daki kültür mirasları tasnif edilirken tarihi çeşmeler için Sadullah amcanın bilgisine başvurmuş. Kültür Müdürlüğü ile beraber bir çalışma yaptıklarını anlatan Sadullah amca, “Bir hafta kadar bütün çeşmeleri dolaştık. Onların nereden çıkıyor, nasıl veriyor, nasıl geliyor ne kadar su veriyor hepsinin kaydını yaptık” ifadelerini kullanıyor.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim