Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Ceylan: Acil tedbir almamız lazım

Ceylan: Acil tedbir almamız lazım

Turgutlu’da Türkiye’nin en büyük cam geri dönüşüm tesisinin temel atma töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan atmosferdeki karbondioksit oranının yüzde 42 arttığına dikkat çekerek, “Acilen tedbir almamız gerekiyor yoksa geleceğimiz tehlike altında” dedi. 

İHA Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan Manisa’nın Turgutlu ilçesinde inşaatı devam etmekte olan Egeçev Atık Yönetim A.Ş.’nin cam geri dönüşüm inşaatında inceleme yaparak idari binanın temel atma törenine katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını yapan Egeçev Atık Yönetim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Pınarbaşı katılımcılara teşekkür etti.
Turgutlu’nun değiştiğini ve gelişmeye devam ettiğini kaydeden Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, “Geçtiğimiz aylarda Manisa Büyükşehir Belediyesince ilçemizin en büyük çevre yatırımlarından biri olan atıksu arıtma tesisini de hizmete açarken, ilçemizin yıllardır kanayan yarası vahşi çöp depolama alanından da çok modern katı atık bertaraf ve düzenli depolama alanına geçişinin arefesinde olmanın mutluluğunu yaşadığımızı ifade etmek istiyorum. Bu değişim ve gelişiminde hiç şüphe yok ki Türkiye’nin önderleri olarak nitelendireceğimiz Egeçev gibi yatırımların katkısı yadsınamaz. Yer altı ve yerüstü kaynaklarımızı gelecek nesiller için doğru yatırımlarla değerlendirmemizin öneminin çok daha ön plana çıktığı günümüzde yıllık 175 bin ton cam kırığının geri dönüşümünü sağlayacak kapasiteye sahip olan bu önemli tesisin Turgutlu’ya kazandırılacak olmasının bizler için ayrı bir anlamı ve önemi bulunmaktadır” dedi.

“DÜNYAMIZ İÇİN BÜYÜK TEHLİKE”
Yaşanan küresel ısınmanın dünya için büyük tehlike olduğunu ve acilen tedbirler alınması gerektiğini kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ise, “Eğer insanoğlu olarak, dünya ülkeleri olarak gerekli tedbirleri almazsak bizler için gelecekte çok büyük tehlikeler bizleri beklemektedir. İnsanoğlunu bekleyen tehlikeler açısından geçen yıl açıklanan hükümetler arası iklim değişikliği paneli 5. Değerlendirme raporuna göre son 150 yılda dünya yüzey sıcaklığı artı bir derece artmış bulunmakta. Artı iki derecede tutunmak için gayret ediliyor. ‘3 veya 4 derece olursa yeryüzü yaşanmaz bir hale gelecek’ diyor bilim adamları. Son 100 yılda deniz suyu seviyesi 19 santimetre arttığı ifade ediliyor. Bu yükseliş deniz canlı türlerini yavaş yavaş yok etmeye doğru gidiyor. Bir diğer önemli konu atmosferdeki karbondioksit oranının yüzde 42 oranında arttığını ifade ediyor bilim adamları. Bu dünyamız için gerçekten büyük tehlike demektir. Atmosferdeki karbondioksit oranının yüzde 42 arttığını ifade ediyor bilim adamları. Bu dünyamız için gerçekten büyük bir tehlike demektir. Acilen tedbir almamız gerekiyor yoksa geleceğimiz tehlike altında bulunuyor. Türkiye olarak dünyayı en az kirleten ülkelerden birisi konumundayız. Bugün dünyayı en fazla kirleten ülkelerin başında yüzde 25 kirletme oranıyla Çin gelmektedir. Amerika Birleşik Devletleri yüzde 15, Avrupa Birliği ülkeleri yüzde 15 kirlilik oranlarına sahip iken Türkiye sadece ve sadece yüzde 1’in de altında bir orana sahip. Çevreyi en az kirleten ülkelerden birisi olmamıza rağmen uluslar arası tüm anlaşmalarda çevreyi koruma adına taraf oluyoruz, sorumluluk alıyoruz.” şeklinde konuştu.

“MAVİ BAYRAK SAYIMIZ 151’DEN 463’E ÇIKTI”
Katı atık düzenleme ve depolama alanlarına önem verdiklerini anlatan Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, konuşmasına şöyle devam etti: “Katı atık düzenleme ve depolama alanlarına önem veriyoruz. 2002 yılında katı atık düzenleme ve depolama sayısı 15 iken şuanda ülkemizde 83’e ulaşmış durumda ve 50 milyon vatandaşımıza hizmet veriyoruz. Yine atık su arıtma tesislerinde de 2012 yılında nüfusumuzun sadece yüzde 35’ine hizmet verirken, şuanda bu oran yüzde 81’e ulaşmış bulunmaktadır. Diğer taraftan denizlerimiz daha temiz hale geldi. Temiz denizin simgesi olan mavi bayrak sayımızı 151’den 463’e çıkarmış bulunmaktayız. Yine gemiler önceden atıklarının tamamını denize boşaltırken, şuanda 269 limanda atık hizmeti vermekteyiz”

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

Türkiye’nin en büyük cam geri dönüşüm tesisi olacak Egeçev Atık Yönetim A.Ş.’de, yıllık 175 bin ton cam kırığının geri dönüşümünü sağlayacak kapasiteye sahip olacak. Yaklaşık 35 milyon TL yatırım maliyetiyle tesis, cam geri dönüşümü sektörünün sanayileşmesi için atılan en önemli adım olarak hayata geçirilecek.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim