Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Erken hasada dikkat!

Erken hasada dikkat!

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Manisa Şube Başkanı İbrahim Demran, yaklaşan hasat zamanı öncesi değerlendirmelerde bulunan Demran, yapılan arazi incelemelerine göre üzümün tam olarak olgunlaşmadığının görüldüğünü belirterek “Üreticilerimiz üzümü erken hasat etmesinler” dedi.

BUKET UŞAKLI

Türkiye’de en iyi çekirdeksiz üzümün üretildiği illerden biri olan Manisa’da hasat zamanı yaklaştı. ZMO  Manisa Şube Başkanı İbrahim Demran, hasat öncesi değerlendirmelerde bulundu. Alaşehir ve Sarıgöl bölgesinde telaşlı bir hasat sezonunun başladığını belirten Demran, yeni sezonun bütün üreticilere hayırlı olması temennisinde bulundu.Sofralık üzüm ihracatının 10 Ağustos itibariyle başladığını belirten Demran, Tarım Kredi Kooperatiflerinin geçen yıl kuru üzüm müdahale alımları yaptığını söyleyerek bu alımların 2017 yılı için de yapılması gerektiğini ifade etti.

“RUSYA BÜTÜN SEBZE VE MEYVELERE AÇIK”

Fiyatların oluştuğunu ifade eden Demran, “Sofralık üzümde oluşan Süperior Seedless ve erkenci üzümlerde oluşan fiyatlar iyi fiyatlardı. Geçtiğimiz yıl en büyük sofralık üzüm alıcısı olan Rusya ile yaşanılan sıkıntılar üreticileri bir hayli tedirgin etmişti. Bu sene bu faktörde oradan kalktı. Rusya domates dışında bütün yaş sebze ve meyveye açık. Ürünlerimiz Rusya’ya ihracat olarak gidiyor. Sofralık üzümde yapılan yaklaşık 240 bin tonluk ihracatın 150-160 bin tonu doğrudan ya da dolaylı olarak Rusya Federasyonu’na gidiyor. İnşallah bu sene üreticimize yansır. Kuru üzüm üretecimizde bundan faydalanır. Çünkü sofralık üzümde oluşan fiyatlar kuru üzümü de etkiliyor. Sultaniye üzümü 16-17 brix değerin gelmeden erken keserseniz sofralık olarak satarsınız ama biraz daha bekletir kesip sergiye yatırırsanız kuru olur. Bunun için sofralık üzümde yaşanan sorunlar kuru üzümü etkiliyor. Kuru üzümün istikrarlı bir şekilde fiyat alabilmesi için üretici ürününü açığa, emanete üzümünü dökmemelidir. Çünkü açığa dökülen üzüm fiyatların ister istemez daha düşük oluşmasına neden oluyor. Üreticilerimizden beklentilerimiz ihtiyaçları kadar satmalarıdır” dedi.

“TARİŞ DESTEKLENMELİ”

Demran, 20 yıl önce üzümde fiyatın tek belirleyicisi olan TARİŞ’in üzümün yok yıllarında bir aktör olarak ortaya çıktığını ama rekoltenin normal olduğu yıllarda ise bu aktörlük görevini yerine getiremediğini dile getirerek, bu durumun TARİŞ’in içinde bulunduğu finansal sorunlardan kaynaklandığını ifade etti. Demran, TARİŞ’in bu konuda desteklenip aktif hale getirilmesinin önemli olacağını belirtti.

“ÜZÜM FİYATLARI 5,5 LİRA BANDINDA OLUŞMALI”

Fiyatların bir an önce 5 liranın altında olmayacak şekilde açıklanması gerektiğini savunan Demran, “2013-2014 yılında 5 liralık fiyatlar vardı. Aradan 3-4 yıl geçti, girdi maliyetleri katlandı. Ama biz hala 4 liraları, 5 liraları konuşuyoruz. Bizim beklentimiz üzüm fiyatlarının 5,5 lira bandında oluşmasıdır kuru üzümde en az. Sofralık üzümde ihracatçıya verilen desteklerin kuru üzüm üreticilerine de verilmesi gerekir. Özellikle Alaşehir ve Sarıgöl bölgesinde sofralık üzümde yüzlerce üretici milyonlarca lira dolandırılıyor. Artık bunun yasal önlemlerinin alınması ve üretici bu sıkıntıdan kurtulması gerekiyor. Bütün bir yılın emeğini 3-5 kişi alıp götürüyor” dedi.

“ÜZÜMÜN EN UZUN SAKLAMA YÖNTEMİ ALKOLDÜR”

Son dönemlerde artan doğal afetlere dikkat çeken Demran, Ağustos ayında yaşanmayan afetlerin yaşandığına değindi. Demran, Gümülceli’de yüzlerce dekar alanın doludan etkilendiğini belirterek “Fırtınadan yıkılan bağlarımız var. Doludan zarar görecek üzümlerin ivedilikle alkole verilmesi gerekir. Çünkü alkol üzümün en uzun saklama yöntemidir. İnşallah 2017 yılı bütün kesimlerin beklentilerinin karşılandığı bir yıl olur. Üreticilerimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

REKOLTE GEÇEN SENEDEN YÜKSEK OLMAYACAK

Demran, birkaç gün içinde açıklanacak rekoltenin bu yıl ilk kez Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanacağını vurguladı. Demran, konuşmasını “Üreticilerimiz üzümü erken hasat etmesinler. Üzüm 21-22 brix ideal değeri zamanı gelmeden kesilmemelidir. Yaptığımız arazi incelemelerine göre üzümün tam olarak olgunlaşmadığı görüldü. 2016 yılı ihracat açısından çok güzel geçti. Şu anda Türkiye’de stok hemen hemen hiç yok. Olsa da üretimini yüzde 10’u civarında bir stok vardır. Bu stokta bu yılın fiyatını etkileyecek durumda değil. Üzümde fiyatların 5,5-6 liraları görmesi normal olur. Rekolteyi olumsuz etkileyecek don, dolu ve afetleri 2017 yılında yaşadık. Bu seneki rekoltenin geçen seneden yüksek olması mümkün gözükmüyor” sözleriyle tamamladı. Demran, Okul Üzüm Projesi kapsamında alınacak üzümlerin bir an önce açıklanmasını istedi.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim