Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Kumludere’nin kokusu vatandaşı rahatsız ediyor

Kumludere’nin kokusu vatandaşı rahatsız ediyor

Lağım suyunun karıştığı Şehzadeler ve Yunusemre Belediyesi sınırında yer alan Kumludere çevresinde yer alan mahalle sakinleri derenin kokusundan şikayetçi. Bölge sakinlerinden olan Sait Kanıt, derenin temizliğini dışardan gelen çevrecilerin yaptığını dile getirerek, “Bir Manisalı olarak ben bundan utanıyorum. Manisa’ya gelen yabancı insanlara temiz bir şehir göstereceğimize, pis bir dereyi gösteriyoruz. Derede su akmamasının yanı sıra bir de pisliğiyle hiç kimse ilgilenmiyor” dedi.

BUKET UŞAKLI

Büyükşehir’de dahil olmak üzere 3 belediyenin ilgisizliği ile karşı karşıya kalan Şehzadeler ve Yunusemre Belediyesi sınırında yer alan Kumludere, çevresine rahatsızlık veriyor. Dereden gelen koku özellikle sıcaklıkların artmasıyla daha fazla rahatsız verici duruma geldi. Sıkıntıları defalarca ilgili birimlere ulaştıran bölge halkı, derenin temizliği ve bakımı noktasında belediyeleri kayıtsızlıkla suçluyor.

“İNSANIN VİCDANI SIZLIYOR”

Tunca Mahallesi’nin 6 dönemdir muhtarlığını yapan Emin Yüzer, Karaköy’den Ağlayan Kaya’ya doğru çıkan Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerini birbirinden ayıran Kumludere’nin bakımsızlığına dikkat çekti. Yüzer, “İlçe belediyeler bize ait değil diyor, Büyükşehir görmüyor. Baktığı zaman insanın vicdanı sızlıyor. Kimse o dereyi kendi üzerine mal etmiyor. Hiçbir yetkili tarafından konuya eğilim yok” şeklinde konuştu.

DERE 11 YILDA 3 KERE TEMİZLENDİ

11 yıldan beri derenin kenarındaki kahvede çalışan Sait Kanıt, 11 yıldan beri derenin 3 kere temizlendiğini gördüğünü dile getirdi. Kanıt, yapılan temizliklerin de İzmir’den gelen çevreciler tarafından yapıldığını ve onların dışında kimsenin dereyle ilgilenmediğini belirtti. En son Büyükşehir Belediyesi’nden birilerinin geldiğini ve ondan sonra da bir daha gelenin olmadığını vurgulayan Kanıt, “Şikayetlerimiz hiç bitmiyor. Aramalarımız hiç bitmiyor. Hep aynı ‘Bugün, yarın’ diyerek cevap veriyorlar. ‘eleman yok, eleman eksik’ şeklinde bahane sunuyorlar” dedi.

“MANİSA’LI OLARAK PİSLİKTEN UTANIYORUM”

Kumludere gibi bir velinimetin bir türlü değerlendirilmediğini savunan Kanıt, “Buranın ne kokusundan, ne sineklerinden, ne pisliğinden durulmuyor. Böyle bir velinimet olan dereyi bir türlü değerlendiremiyoruz. Manisa dışından gelen yabancılar Spil Dağı’na çıkarken dere kenarında oturup bir çay içecekler, pislikten utanıyorum. Bir Manisalı olarak ben bundan utanıyorum. Manisa’ya gelen yabancı insanlara temiz bir şehir göstereceğimize, pis bir dereyi gösteriyoruz. Derede su akmamasının yanı sıra bir de pisliğiyle hiç kimse ilgilenmiyor.” ifadelerini kullandı.

ANITLAR KURULU’NA ULAŞILAMIYOR

Belediyelere neden ilgilenmediklerini sorduklarında derenin Anıtlar Kurula’na ait olduğunu ve kendilerinin dereye müdahale edemeyeceklerini söylediklerini ifade eden Kanıt, “Anıtlar Kuruluna da biz ulaşamıyoruz. Anıtlar Kurulun’ndan sadece çevreciler geliyor. Buraya pankart asıyorlar, tarih verip o gün bayanlar temizlik için geliyor. Onlar da sık sık gelemiyor. Çevrecilerden Allah bin kere razı olsun. Bu derenin temizliğini dışardan gelen çevreciler yapıyor. Ben 11 yıldan beri buradayım insanların çöplerini buraya atması da bu pislik de hiç bitmedi. Buraya vali yardımcısı da geldi bize ‘Tamam’ dedi ama öyle kaldı. Bu dereden bir çöp dahi alınmadı. Her türlü yetkili mertebeyle görüşmeme rağmen kimse gelip ilgilenmiyor. Burası Manisa’nın en işlek caddesi, yabancıların en çok uğradığı yer. Ama bir türlü bu Kırmızı Köprü’ye yakışır bir temizlik olmadı.

SÖZÜN BİTTİĞİ YER

Kanıt, farklı şehirlerdeki örneklerine bakılınca derelerin ne kadar kullanışlı alanlara dönüştürülebildiğinin görülebileceğini dile getirerek “Burada ise pislikten başka bir şey yok. Burası artık sözün bittiği yer” dedi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim