Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

’40 Haramiler’ üzerinden Ergün’ü eleştirdi

’40 Haramiler’ üzerinden Ergün’ü eleştirdi

Sümerbank Davası sonucuna yönelik önemli açıklamasında bulunan 22. Dönem CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, ’40 Haramiler’ üzerinden Cengiz Ergün’ü fotoğraf üzerinden Mehmet Çerçi’yi eleştirdi. Hakkı Bayraktar için ise ‘Yüreğimizi acıtıyor’ dedi.

Tunay Aktaş

CHP 22. Dönem Manisa Milletvekili Hasan Ören, Sümerbank Davası sonucuna ve Erdinç Yumrukaya’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalara yönelik CHP Manisa İl Binası’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP İl Başkanı Halil Tokul, Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Şehzadeler İlçe Başkanı Semih Balaban ve çok sayıda partili katıldı. Ören açıklamalarında üstü kapalı olarak Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’yi eleştirdi.

“TÜRKİYE’DE BİR İLK YAŞANIYOR”

Kararla birlikte Türkiye’de bir ilkin yaşandığından bahseden Hasan Ören, “Türkiye’de bir ilk yaşanıyor. Özelleştirmelerde yapılan yanlışlarla ilgili birçok dosya yargıya intikal etti. Fakat Pamuklu Mensucat’ta çıkan karar gibi bir karar Türkiye’de şimdiye kadar çıkmadı. Manisa’nın malı Manisa’da kalır düşüncesiyle hareket edenlerin bir süre sonra yollarından ayrıldığını, yolarından saptığı hep birlikte gördük ve bu mücadeleyi başlattık” dedi.

“40 HARAMİLERLE ORTALIĞI AYAĞA KALDIRANLAR”

Üstü kapalı Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü eleştiren Ören, “CHP, dün olduğu gibi bugün de yaptıklarını siyasete tedavül etmek istememiştir. Hatırlayın geçmiş dönemlerde yerel yönetimlerde benim ve arkadaşlarımın gayretiyle bu olayın üzerine gittiğimizde farklı bir siyasi görüş yerel yönetimlerde ’40 Haramiler’ diyerek bu olaya hiç katkısı olmamasına rağmen bunu bir siyasi ranta çevirmeyi başarmıştır. Ama biz buna tenezzül etmedik. Dün ’40 Haramiler’ diye ortalığı ayağa kaldıranların 28 günden bu yana Türkiye’de ilk defa çıkmış böylesine önemli bir karar için fikir beyan etmemelerini halkın taktirine bırakıyorum”

“1 KOYUP 10 ALMAK”

Ören, “Tutuklu olan bir arkadaşımız izine çıktı ve izinde kısa bir video yayınladı. Orada söylediklerini herhalde kendisi de inanmamıştır. Herkes Pamuklu Mensucat olayının 1 koyup 10 almak olduğu biliyor. Çok kaba hatlarıyla Pamuklu Mensucat, o günün parasıyla 3 milyon 750 bin dolara alınmıştır. Çok kısa bir süre sonra üzerine bir lamba bile dikmeden bu günü parasıyla 104 milyona sayılmıştır. Yani o gün kur 1380 liradır. Herkes açıp bakabilir. 3 milyon 750 bin dolar bu kurla 10 milyon TL yapar. Sadece oranın hurdalarından 700 bin doların üzerinde gelir elde ettiler. Dünyanın hiçbir yerinde alın teriyle 1’e 10 kazanamazsınız”

“FARKLI BİR FOTOĞRAF DAHA GÖRDÜM”

Ören, “O fotoğrafa baktığımda farklı bir fotoğraf daha gördüm. Geçmişte 2 dönem millet vekilliği yaptığımız ve bugün d belediye başkanı olan arkadaşımızın neden o fotoğrafta yer almak istediğini anlamış değiliz. Çünkü bu olay sadece İsmet Turhangil, Ali Suat Ertosun ve Hasan Ören’le yürüyen bir iş değil. Bunun bir amiral gemisi var. Bu dosyanın içinde o belediye başkanının mensup olduğu partinin genel başkanı var, Cumhurbaşkanı var. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bu özelleştirmeyle ilgili çok ciddi bir rapor hazırlandı. O rapor bu kararın çıkmasını güçlendiren belgelerdendir”

“ŞEYTAN KAFALARI KARIŞTIRIYOR”

Manisa’nın malı Manisa’da kalsın düşüncesiyle yola çıkıldığını belirten Ören, “Sorunumuz neden özelleştirildiği değil. Manisa’nın malı Manisa’da kalsın istiyoruz. Burada da bu mantıkla yola çıkılmıştı. Ama şeytan insanın kafasını karıştırıyor demek ki. Türkiye’de yargı ilk defa özelleştirmelerle ilgili bir karar verdi. Bu kararın Türkiye’ye örnek olmalı. Siyasetle iş tutarak bir takım yerlerdeki rantı devşirmeyi düşünen insanlara karşı bu karar caydırıcı olsun” dedi.

İLK UYARAN KİŞİ BÜLENT KOŞMAZ

Kendisini bu konuda uyaran ilk kişinin Bülent Koşmaz olduğunu ifade eden Ören, “2004 yılında, bu olay başladığında rahmetli Bülent Koşmaz’ın çok yardımlarını gördüm. Ticaret odasının hisselerinin olmasına rağmen bu olayın yanlış olduğu noktasında beni bilgilendiren Bülent Koşmaz’dır” ifadelerini kullandı.

“HAKKI BAYRAKTAR İÇİMİZİ ACITIYOR”

Ören, “Hakkı Bayraktar, Manisa’nın malı Manisa’da kalsın anlayışıyla oradan hisse alan bir arkadaşımız. Olayın ilk çıktığı daha birinci ayında kendisiyle bir görüşme yaptık. Bana yanlış yapıp yapmadıklarını sordu, bende Bülent Koşmaz’ın bilgilerini aktardığımda şunu söyledi: “Bülent Koşmaz haklı. Manisa kazansın diye bir işe çıkılmış ama yolda fikir değiştirilerek farklı bir boyuta, para kazanmaya dönüşmüş bir oluşudur.  Benim ne yapmam lazım sayın vekilim” dedi. Söyledikleri aynen böyle.  Allah var, vicdanım rahat etmez bunu söylemezsem. bende akıl vermek bana düşmez ama aldığın hisseleri nereye devredersen devret dedim. Ertesi gün hisselerini 1 kuruş kar etmeden geriye verdi. Ve bu arkadaşımızın da içerde olması gerçekten yüreğimizi acıtıyor. Kısa bir süre sonra kendisine ziyarete gideceğim” dedi.

“SÜMERBANK’A YOLSUZLUK ANITI YAPILSIN”

Sümerbank arazisine yolsuzlukla mücadeleyi simgeleyecek bir anıt dikilmesi gerektiğini belirten CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, “Sümerbank Pamuklu Mensucat özelleştirmesi haklı ve onurlu bir mücadelenin adıdır. 12 yıldan bu yana Manisa’nın malı Manisa’da kalsın diyerek mücadeleyi sürdüren Sayın Hasan Ören’e teşekkür ediyorum. Geç de olsa adalet tecelli etmiştir. Bugün sadece cezaevine girenler değil, kamu görevinde olanlara da ceza verilmelidir. Gözünü para hırsı bürümüş vatan hainleri kendi başkanlarını bile takmamışlardır. Buradaki yapılan yolsuzluklar ve dönen dolaplar hala kara bir leke olarak yerinde durmaktadır. Manisa yıllardır yolsuzlukların kenti olarak anıldı. Manisa halkı bu lekeyi temizlemeye kararlıdır. CHP olarak ilk günde söylediğimiz şekilde bu arsa kamu yararı gözetilerek valilik, belediye veya üniversiteye tahsis edilerek Manisa halkının kullanımına verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Burasının yeşil alan olması en doğru karar olacaktır. Yolsuzlukla Manisa’nın elinden alınan Sümerbank arsası Manisa’nın olmalıdır. Bu arsaya yolsuzlukla mücadeleyi simgeleyen bir anıt yapılmalıdır. Kimsenin kuşkusu olmasın CHP millet vekilleri özelleştirme yolsuzlukları, imar rantı yolsuzlukları, Çal Dağı ve Gördes Nikel Madeni mücadeleleri, Soma maden kazaların için verilen mücadele aynı kararlılıkla sürdürecek” dedi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim