Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Mergen'den Ergün'e: "Belgeli konuş"

Manisaspor Başkanı Abdullah Mergen, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün açıklamalarına cevap vererek, “Ergün, Belediyespor’un geçen yıl 3 milyon 100 bin TL futbol takımına harcama yaptığını iddia ediyor. Büyükşehir Belediyespor’da geçen sezon ve bu sezon hangi futbolcuya ne kadar ödeme yaptığını açıklasın, bizler de Manisaspor’daki sözleşmeleri açıklayacağız. Ayrıca 2. Lig şampiyonluğuna giderken, Manisaspor’a 2 milyon 200 bin TL ödeme yaptığını iddia ediyor. Bu kadar büyük para bizde kayıtlı değil. Hangi kaynaklardan teknik heyete ve futbolculara nasıl dağıtıldığını bize gösterirlerse bende bir vatandaş olarak çok memnun olurum” dedi.

 

Mergen’den Ergün’e

hodri meydan!

“Belgeli konuş”

 

Mergen:

“Büyükşehir milletinse

Manisaspor da milletin!”

 

 

RÖPORTAJ: MUSTAFA TATLI

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Büyükşehir Belediyespor’un Afyon kampında Manisaspor ile ilgili yaptığı açıklamaların yankıları devam ederken, Ergün, yaptığı açıklamada, şampiyonluğa giderken Manisaspor’a 2 milyon 200 bin TL destek verdiklerini, kulüpte şeffaflık olmadığını, kulübün siyasete bulaştırıldığını, Büyükşehir Belediyespor’da ise astronomik rakamların harcanmadığını, geçen yıl 27 adet futbolcuya ortalama 115 bin TL’den 3 milyon 100 bin TL harcandığının altını çizmişti. Manisaspor Başkanı Abdullah Mergen ise söz konusu açıklamalara cevap verirken, Ergün’e “hodri meydan” dedi. İşte çok konuşulacak bomba röportaj ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

“BU PARANIN BİZDE KAYDI YOK”

“2 milyon 200 bin TL’lik destek bize gelmedi. Kulüp olarak bizlere böyle bir destek yok. O dönem oyunculara ve teknik heyete var. Böyle bir şey varsa belgelerini ortaya koymaları lazım. Kulübe böyle bir destek gelmediğine göre bunu kamuoyu ile paylaşmalarında yarar görüyorum. Bizde böyle bir kayıt yok. Hangi kaynaklardan teknik heyete ve futbolculara nasıl dağıtıldığını bize gösterirlerse bende bir vatandaş olarak çok memnun olurum. Böyle bir katkıyı da görmüş oluruz. Yanılmıyorsam yüklü bir elektrik faturası vardı, birkaç kez de prim geldi. Bahsedilen rakamlar söylemde kalmamalı. Bunlar inanılmaz rakamlar. Bizim belge ile ilgili bir sorunumuz yok. Kim istiyorsa anında verir paylaşırım. “

“YAPTIKLARI SÖZLEŞMELERİ TEK TEK AÇIKLASINLAR”

“Ergün, Belediyespor’da astronomik rakamlar harcanmadığını iddia ediyor. Şeffaflığın zirvesi olan sayın büyükşehir belediye başkanından rica ediyorum, geçen yıl ve bu sezon oyuncularla yaptığı sözleşmeleri tek tek internet sitesinden paylaşsın. Hepsini bir görelim. Böyle büyük yalanlar pes dedirtir insana. 3 milyon TL’lik rakam onların seyahatine yediklerine içtiklerine anca yeter. Biz oradaki futbolcuların kaç liralara sözleşme imzaladıklarını biliyoruz. Eğer şeffaflıksa, sokaktan geçen adama istediği belgenin fotokopisini çeker veririm. Bende şeffaflığın zirvesi var. Bana bunları açıklasınlar. Söylemleri ile yaptıkları birbiriyle örtüşsün. Bizler de Manisaspor olarak sözleşmeleri paylaşacağız. Manisaspor’dan belge isteyen insanlara belgeleri göstermeye hazırım.”

“BİZ ONA BÖYLE BİR YAKLAŞIM İÇERİSİNE GİRMEDİK”

“Açıklamada hakkımızda devam eden mahkeme süreci politikalarına falan girilmiş. Zaten onun kalemşörleri var. Parayla beslediği insanlar var. Tam onların ağzıyla konuşmuş. Hatta kim olduğunu da paylaşırım. Tamamen başkanın gösterdiği hedeflere saldırılıyor. Unutulmasın, Cengiz Ergün, kamuoyunun bildiği Fırıncılar Davası’nda yargılandı. Yıllarca mahkemeleri sürdü. Sonucunda beraat etti ama yargılanırken ‘sen şusun busun’ diye bir şey asla demedik. Biz ona böyle bir yaklaşım içerisine girmedik. Bir güvensizlik addetmedik. Bu son derece çirkin ve saygısızca yaklaşımlardır. Bunları herkes biliyor. Vakti saati geldiğinde herkes bunların bedelini ödeyecek. Dilediği gibi şehrin imkanlarını şehrin insanlarını ezme noktasında kullanabilir.”

“İLİŞKİNİN KESİLMESİ BİZDEN KAYNAKLANMADI”

“Zülfikar Gürcan, ben ve belediye başkanı Ergün üçümüz oturduk, tam tersi ona dosya hazırlandı. Rapor edildi. Bizzat ben götürdüm. Dosyayı belediyeye kendi makamına bıraktım. O dönem bizde çalışan şuan da belediyede çalışan arkadaşa hazırlattık. Biri bende biri onda. Orada kocaman bir yalan var. Zülfikar Gürcan o dönem sadece büyükşehir belediyesi ile değil tüm kamu kurum kuruluşlarıyla bağlantı içerisine girdi. Üçümüz 5 saate yakın oturduk konuştuk, ilişki nasıl kesildi, bizden kaynaklanan bir şey yok.”

“KADINLARA YÖNELİK BU İFADE ŞEKLİNİ KABUL EDEMEYİZ”

“Kongre salonunda oturan kadınlar bizim kulüp çalışanlarımızdır. Hiçbiri de delege değil. Kongreyi kazanma adına yaptıkları algıda özellikle tarlada bahçede çalışan kadınlarımıza büyükşehir belediye başkanı böyle küçümseyici ifadeler kullanamaz. Bu asla bizim kabul edebileceğimiz bir ifade şekli değildir. Kadınlarımız bizim için çok değerli varlıklardır. Allah’ın onları mertebe olarak nereye koyduğunu Büyükşehir Başkanı biraz araştırsın.”

“BORCU GÖRÜNCE MANİSASPOR’U KADERİNE TERK ETTİ”

“Şampiyonluğa giderken yapılanların hepsi komploydu. Bu belediye başkanı, Kenan Yaralı’nın karşısına aday olarak çıktığında 20 milyon TL borç var diye arkasına bakmadan dönüp kaçan bir belediye başkanı. Vestel döneminde vestelin inanılmaz büyük kaynaklarıyla başkanlık yapmış, tabiri caizse sembolik olarak başkanlık yapmış. Arka planda dev bir şirket var. Ben kulübe talip olmadan yine o dönem bizde çalışan şimdi belediyede çalışan ve şuanda bizde çalışan arkadaşın ifadesiyle dosya şeklinde önüne çıkarılan 76-77 milyon TL borç çıkınca ‘Manisaspor defterini komple kapatın’ diye talimat vermiş. Bunların hepsi ispatlı şeyler. İspat ederim. Dolayısıyla kulüp o süreçten sonra bir şekilde kendi kaderine terk edildiğinde maddi olarak zengin olmayan ben ve büyükşehir belediye başkanvekilimiz Zülfikar Gürcan ile birlikte karar verdik. Bize 77 değil de 40 küsur milyon TL borç olarak bilgilendirme yapıldı. Döndük baktık ki arkamızda kimseler yok. Ve yaptığımız çalışmalarla kulübün 50 milyon TL’ye yakın borcunu erittik. Böyle yalanlarla böyle itibarsızlaştırma politikalarıyla hiçbir yere varılmaz. Son derece çirkin kelimeler ve cümleler bunlar. Büyükşehir Belediye başkanlığı statüsünde bir başkana bunlar hiç ama hiç yakışmıyor.”

“MANİSASPOR’A ALTERNATİF BİR TAKIM ÜRETMESİ İHANETTİR”

“Bunların Manisaspor sevgisi falan yok. Bunu da zaten biraz dikkatli incelerseniz görürsünüz. Bunlar bir önceki yönetimle de aynı şeyleri yaşadı. Ondan önceki yönetimle de aynı şeyleri yaşadı. Son kongrede de hepsi bir arada oldu. Çok enteresan çözemediğim anlayamadığım ilişkiler. Kamuoyu bunları iyi analiz eder. Siyaseti karıştıran ben değilim. Kendisi zaten bir politikacı. Politika marifetiyle seçilmiş bir belediye başkanı. Bu kulüp sayesinde popüler olmuş bir belediye başkanının Manisaspor’a alternatif bir takım üretmiş olması, zaten Manisaspor’a en büyük ihanettir. Buradan altını çizerek söylüyorum, bir yıl sonra o takımı da belediyeden koparılıp şirketleştirilecek. Yine orada kendilerine bir dünya kuracaklar. Bunun da bütün Manisa halkının bilmesini istiyorum. Manisaspor’u siyasi malzeme yapan kendileridir.”

“BORCU ERİTMEM BİRİLERİ İÇİN SORUN OLDU”

“Bu şehirde tek sorun gerçekten Abdullah Mergen. Neden? Çünkü arkadaşlarıyla beraber 77 milyon TL’lik borcu 16-17 milyon TL’ye düşürmüştür. Bu birileri için ciddi bir sorun. Büyükşehir başkanı maç haftasında açıklama yapıyor. Biz tüm belediyelere kamu kurumlara yazı göndermiştik. Ben buralardan bir şey çıkar diye düşünmüyorum ama bunu yapmak benim görevim. Kibir, gurur, ego yapamam. Kurumsal hareket etmeliyim. Böyle bir talepte bulunuyorum ki yarın bunun cevabını verebilmeliyim. Şahıslar birbirini sevmeyebilir ama ben kurumları birbirine küstüremem. Geçenlerde birkaç kez telefon açtım, o belki maddi destek olarak algıladı, oysa arazi tahsisi için böyle bir diyaloğa girmek istedim. Altyapı tesisleri için Ankara’dan kaynak sözü aldım. Bununla ilgili görüşecektim. Telefonlara dönülmüyor. Bulunduğumuz yerin millete ait olduğu bilincinde olmamız lazım. Ona göre hareket etmemiz lazım.”

“MİLLETİN PARASIYLA ORGANİZASYONLAR YAPTI”

“Kulüp 10 puan öndeyken, şehirde ileri gelen insanları manuple ederek bir şekilde kulübün içine sızılırken, çantayla tesislere primler gelirken şaşıyordum. Sen gece 400 bin TL parayı nerden getirdin? Yönetimi itibarsızlaştırıyorsun, yok sayıyorsun milletin parasıyla. Taraftarlara şampiyonluk günü 5 bin tane bilet aldırıldığını biliyorum. Bindirilmiş kıtaları yerleştirildi. Çok büyük organizasyon milletin paralarıyla yapıldı. Sen orada ciddi bir emek hırsızlığı yapmışsın yöneticilerin tüm çalışanların emeklerini gasp etmişsin. Neyle? Kendi paranla mı? Asla. Delikli kuruşu bile yok. Milletin ona verdiği imkanları millete zulmederek kullanmıştır. Gazetelerde internet sitelerinde medyanın tamamı zaten (istisnalar hariç) Ergün’ün politikalarına hizmet ediyor. Bangır bangır manşetleri ben attırmadım. Ben kulübün 50 milyon borcunu erittim de bangır bangır bağırmıyorum. Çünkü bu işleri çözmek için geldim. Şan şöhret için gelmedim.”

“BEN DAHİL KİMSE PARA VERMEZ İFADESİ ÇOK MANİDAR”

“Açıklamasında, ‘bu yönetime ben dahil kimse para vermez’ diyor. Bu çok manidar bir ifadedir. Kurumlarla bizim bilmediğimiz farklı ilişkileri de olabilir. Manisaspor’a kimse yanaşmıyor. Belediyelerden fatura kesenler, ihale alanlar kimsenin Manisaspor’a reklam verme niyeti yok. Bunlar birileri tarafından engelleniyor. Son dönemde taraftarda birlik beraberlik uzlaşı çağrıları olunca bizde o yönde hareket ettik. Bu kulübün sorunu, batmış bitmiş bir camiayı ayağa kaldırmaktı. Ben bunu başardım. Allah yardım etti. Bütün iftiralara ve engellemelere rağmen bunu başardım. Kurduğumuz sistem bir takım insanları delirtiyor. Nasıl olur da şehirden kaynak almadan Manisaspor’u dimdik buralara getirir? Esas sorulması gereken soru bu.”

 “8 SENEDİR 3. LİG’E GELEBİLDİ, ÇIKAMIYOR”

“5 sene Bülent Kar döneminde bu Belediyespor vardı. İkinci 5 yıl Cengiz Ergün döneminde yine bir 3. yıla daha girdik 11 senedir üçüncü ligde bu takım. Ve 8 senedir de ‘futboldan anlıyorum’ diyen başkan, üçüncü ligden çıkamıyor. Manisaspor’a gelmesi gereken bütün kaynaklar buraya gidiyor. Manisaspor’u bütün platformlarda küçük düşüren seviyeyi aşağıya çeken biz değiliz. Biz tam tersi kulübün itibarını kurtardık. Bu şehirde belli başlı bazı insanlar paranın olduğu yere üşüşür. Niye Manisaspor battığı zaman kimse çıkmadı? Ben burada 73 oyla seçildim. Hiç kimse yoktu, aday yoktu. Zaten 50 kişi listemdeydi. Manisaspor’u sevdiğini iddia edenler, Manisaspor sayesinde bir yere gelen insanlar o zaman neredeydiniz? Niye geleceksiniz ki sorun var sıkıntı var, ciddi problemler var. Hacizler var. Sonra toparlıyorsunuz, üşüşmeye başlıyorlar.”

“BU ŞEHİRDE ERGÜN’DEN BAŞKA İNSAN YOK MU?”

“Manisaspor sevgin varsa Makukula borcunu kapatmana hiçbir şey engel değil. Bu şehirde Cengiz Ergün’den başka insan mı yok? Biz ne zaman hesap soran bir anlayışla hareket edersek o zaman bu tip zulümlerin önüne geçmiş oluruz. Kurumsal kavgaların önüne geçmiş oluruz. Burada Abdullah Mergen’e saldırmaya gerek yok, saldıracaksan, paranın başında olan insanlara saldırın. Kime hesap veriyorlar? Nerede neyi paylaşıyorlar? Allah korusun Cengiz Ergün’e bir şey olursa Manisaspor diye futbol diye bir şey kalmayacak algısı var. Beslediği medya ile algı yaratmasından dolayı ben böyle bir cevap veriyorum. Şehzadeler Belediyesi, 2. Lig’deyken bize imkanlarını zorlayıp destek oldu. Bu yeterli mi değil. Daha çok olmalıydı. Ömer Faruk başkanla Manisaspor’u alma noktasında birlikte oturmuştuk. Ben buradan onu kesinlikle suçlamıyorum. Tek üzüldüğüm şey, hiçbir şey yapamıyorsan gelirsin, derdimizi dinlersin. Dertlenme hissi oluşur. Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi de aynı büyükşehir gibi bir yanlışın içerisine girdi. Belediyelerin böyle futbol takımları kurması çok suiistimalleri sebep oluyor. İhale inşaat ruhsat vs… ile ilişkili insanlardan metazori paralar toplama ihtiyaçları doğuyor. Bu siyaseten aslında kaybettirir. Burada bir Manisaspor markası varken, hepsinin bu marka etrafında toparlanması gerekiyor. O zaman Abdullah Mergen’in de tavrı başka olur. Benim gösterdiğim bu mali ve sportif performansı Büyükşehir başkanı yapsa herhalde şehrin giriş çıkış merkezi yerine heykeli dikilirdi. Sürekli futbolculara verdiği primi diline pelesenk eden başkandan bahsediyoruz. Biz icraatlarımızla konuşuyoruz. Bizim nereye ne ödediğimizi hangi dosyaları kapattığımızı herkesten çok daha iyi biliyorlar. Didik didik araştırıyorlar.”

“TEK BAŞINA SPONSORLUK SORUNLARINI ÇÖZEMEYİZ”

“Milletvekillerimizle görüşüyorum, ellerinden gelen pek bir şey olmadığını söylüyorlar. İlgilendiklerini ifade ediyorlar. Recai beyi aradım, ilgileneceğini söyledi. İlgilenir de. Daha önce destekleri oldu. Abdullah Mergen her alanda mücadele edemez. Ortak paydalarımızla çözüme yönelik adım atmalıyız. Tek başına sponsorluk vs… konularını çözemeyiz. İnsanlar yapmak istemediği zaman çeşit çeşit mazeretler üretir. Bu kulübü ayakta tutacak kaynakları şehir dışından buluyorum. Her yiğidin ayrı bir yoğurt yiyiş şekli var.”

“SORUN MANİSASPOR’U ELE GEÇİREMEMEK”

“FİFA’lık yabancı dosyalara kaynak bulup bu belayı da kulübün başından defetmek istiyoruz. Bununla ilgili bir çalışma içerisindeyiz. Jimmy Dixon dosyası vardı, o zaman Cengiz Ergün yoktu, saat 17:00’ye 5 kala 700 bin TL parayı yatırıp kulübü eksi 6 puan cezasından kurtardık. Bu parayı tek başıma buldum. Birileri primlerle şampiyon yaptık diyor ya biz böyle şampiyon olduk. Makukula ile ilgili biraz daha vaktimiz var. Kulübe ciddi yaralar açmadan buralara getirdik. Büyükşehir başkanına asla bir saygısızlığım olamaz. Manisaspor’a yapacakları hizmetlerin önüne nokta çakıl taşı dahi koyma düşüncem yok. Sorun Manisaspor’u ele geçirememek. Manisaspor’a yardım edilmesi için illa kendine tabi olan insanlar mı olması lazım? Böyle bir anlayış olabilir mi? Büyükşehir belediyesi bu milletinse Manisaspor da bu milletin! Milletin malından milletin malına vermemezlik yapamazsın. Benim arkadaşım orada kulüp başkanı değil diye olayı kişiselleştiren biz değiliz. Bu oyunu kuran kendileridir. ‘Abdullah Mergen bıraksın’ diye bahaneler üretip dursunlar. Ben bu kulübü çok iyi yerlere getirdiğime inanıyorum, daha iyi yerlere de getireceğim. Bundan sonra sık sık yaptıklarımızı anlatacağız, demek ki bu şehir bundan anlıyor.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim