Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Hastaneler geniş imkanlara kavuşuyor

Hastaneler geniş imkanlara kavuşuyor

Manisa Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Zafer Ulusan, Manisa Devlet Hastanesi’ne dair konuştu. Açıklamasında yapımı süren yeni hastane binasında yatak kapasitesinin daha fazla olacağına değinen Ulusan, yeni hastane binasıyla birlikte tüm cihazların ve branşların tam olduğu tam teşekküllü bir hastane hale gelerek geniş imkanlara kavuşulacağını belirtti.

BUKET UŞAKLI

Manisa Devlet Hastanesi, toplamda 325 hasta yatağıyla, 175 doktoru ve 578 sağlık personeliyle tüm Manisa merkez ve ilçelerine hizmet veren Manisa Devlet Hastanesi’nin yöneticiliğini yapan Uzm. Dr. Zafer Ulusan, hastanenin Manisa bölgesinde en çok tercih edilen hastanelerden birisi olduğunu dile getirerek, “Özellikle ilçelerden gelen acil vakaların ilk yeri Manisa Devlet Hastanesi oluyor. Acil kazalarda tercih edilen bir hastane olduğu gibi diğer hastanelerde bulunmayan birimler olarak da ayrıcalığı var. Öncelikle kanser hastalarında hem teşhiste hem tedavide her türlü imkanımız var. Bunun için hem ilaçla tedavi hem radyoterapi ünitemiz var. Kanser olan hastalarımız tedavi için İzmir’e gitmek zorunda değiller. Burada bütün teşhis ve tedavi metotları uygulanabiliyor” ifadelerini kullandı.

EN YÜKSEK ÖLÜM KALP VE DAMAR

Türkiye’de ve dünyada en çok ölüme yol açan hastalığın kalp ve damar hastalıkları olduğunu belirten Ulusan, “Kalp ve damar hastalıkları, kalp krizi, beyin kanaması, beyin felci gibi hastalıklarla kendini gösteriyor ve ölüm oranları diğer hastalıklara göre daha yüksek. 2’nci sırada da kanser hastalıkları geliyor. Kanser hastalıklarında da en önemli yaklaşım daha hastalığın ilk aşamalarında teşhis koyabilmektir. Yani erken teşhis. Bunun için de hastanemiz Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Kamu Hastaneleri Birliği’yle birlikte bir çalışma yürütüyor. Kanser türlerini daha erkenden saptayacak taramalar yapıyoruz.  Böylece hastalarımızı daha ilk safhada yakalamaya çalışıyoruz. Erken teşhisle hayatlarını kurtarmaya çalışıyoruz.” dedi.

BÖBREK TAŞI KIRMA MAKİNESİ VAR AMELİYAT YOK

Ulusan, bu bölgede sadece Celal Bayar Üniversite Hastanesi’nde olan böbrek taşı kırma makinesinden Manisa Devlet Hastanesi’nde de olduğu ve bu makinenin kıramayacağı taş sayısının az olduğunu belirterek “Böbrek taşı kırma makinesiyle böbrek taşları ameliyatsız olarak kırılarak tedavi ediliyor. Böbrekte bulunan taşın üzerine dışarıdan cihaz yardımıyla ultrasonik bir ses dalgası gönderiliyor. Ses dalgası taşı parçalıyor. Parçalanan taş ufalanarak daha küçük boyutlara indiği için idrar yoluyla vücuttan atılıyor. Kişi herhangi bir ameliyat olmadan böbreğindeki taşın dışarıya atılması sağlanıyor. Bu yöntem, böbrek taşı olan ve taşın düşürülmesi gereken her hastada uygulanabiliyor. Sadece taş aşırı büyük olduğunda kırılamıyor. Bu uygulamada taşın bulunduğu yer de önemli. Cihazın bu taşı saptayıp oraya odaklanması gerekiyor.”

ACİL HASTALAR DAHA ÇOK BURAYA GETİRİLİYOR

Ulusan, Merkez Efendi Devlet Hastanesi ile hemen hemen aynı hasta yatak sayılarına sahip olduklarını belirterek, iki hastane arasındaki farklılıkları şöyle dile getirdi: “Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nde bizde olmayan çocuk, kadın doğum bir de koroner anjiyografi bölümleri var. Bizde şu an bunlar yok ancak yeni hastaneye geçtiğimizde bunların tamamı bizim hastanemizde de olacak. Merkez Efendi, genelde acil vakalarda bizden daha az hasta alıyor. Acil hastalar daha çok Manisa Devlet Hastanesi’ne getiriliyor. Bu nedenle Manisa Devlet Hastanesi’nin bilinirliği daha fazla”

YOĞUMBAKIM YATAK SAYISI BÖLGEDE İLK

Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nden farklı olarak plastik cerrahi kliniklerinin olduğunu dile getiren Ulusan, “Bu klinikte estetik amaçlı, kozmetik amaçlı yağ aldırma, vücutta istenmeyen yerleri düzeltme ameliyatları yapılabildiği gibi plastik cerrahinin içinde olan hemen her ameliyatı yapmaktayız.” ifadelerini kullandı. Manisa bölgesinde en çok yoğun bakım yatak sayısı olan hastanelerden birisinin Manisa devlet hastanesi olduğunu söyleyen Ulusan, “Yoğun bakımda toplam 32 tane yatağımız var. Burası Manisa’nın ilçeleri de dahil olmak üzere çok büyük nüfusa hizmet veriyor.” dedi.

ACİL HASTALAR DAHA ÇOK BURADA BAKILIYOR

‘112’ diye tabir edilen ambulansların, acil vakalara yönlendirilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından organize edilen ambulans kuruluşundan bahseden Ulusan, “112 arandığı zaman, 112’nin aldığı hasta ihtiyaca göre bize ya da en yakın hastaneye gönderilebiliyor. Genelde Manisa Devlet Hastanesi imkanları diğer hastanelerden geniş olduğu için diğer hastanelerden yapılamayan ameliyatları ve tedavisi yapılamayan hastaları bize gönderiyorlar” şeklinde konuştu. “Acil durumlar için imkanlarımız hastaya göre önem taşıyor” diyen Ulusan, “Eğer o hastanın tedavisi sadece bizde yapılabilecekse bize getiriliyor veya ilçelerden Manisa’ya giren hastalar için Manisa Devlet Hastanesi daha yakın. Önce bize giriyorlar. Biz bakıyoruz yapabileceğimiz bir şeyse burada tedavisini yapıyoruz. Yapamayacağımız, bizde olmayan branş ya da olmayan bir cihaza ihtiyaç varsa o zaman ilgili yere gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

YENİ HASTANE GENİŞ İMKANLAR SUNACAK

Önümüzdeki yıl Manisa Devlet Hastanesi’nin yeni binasına taşınacağını vurgulayan Ulusan, “Yeni binada yatak kapasitemiz daha fazla olacak. Şu an 325 iken yeni hastanemizde bu sayı 558 yatağa çıkacak ve çok daha geniş imkanlara kavuşacak” dedi. “Manisa sağlık alanında Bakanlığımızın yaptığı 2 tane yeni hastane projesi ile çok iyi imkanlara kavuşmak üzere. Bu Manisa için büyük bir şans. İnşallah önümüzdeki yıl hem Devlet Hastanesi hem Merkez Efendi Devlet Hastanesi yeni binalarına taşınmış olacak. Böylece hem yoğun bakım yatağı olarak hem de diğer alanlardaki hastane yatakları konusunda sıkıntımız kalmayacak. Hastalarımızın yoğun bakım yatağı bulunmaması ya da hastanede yatak bulunmaması nedeniyle başka bir yere sevk edilmesi sorunu kökünden çözülmüş olacak. Bu çok önemli bir konu çünkü mağduriyetler tamamen ortadan kalkmış olacak” şeklinde konuştu. “Şu anda yapımı süren yeni hastanemize geçerken bu hastanedeki tecrübelerimizi kullanarak daha iyi ve daha ileri hizmet nasıl veririz onun çalışmalarını yapıyoruz. Öbür hastaneye geçtiğimizde inşallah hiçbir teknolojik eksiğimiz kalmayacak” diyen Ulusan, yeni hastane binasıyla birlikte tüm cihazların ve branşların tam olduğu tam teşekküllü bir hastane haline geleceklerini belirtti.

HASTALAR BİLİNÇLENDİRİLİYOR

Ulusan, diyabet hastaları ile ilgili olarak ‘Diyabet Okulu’ adı altında hastalara eğitim veren kısa süreli kurslar açtıklarını dile getirerek “Bu program ile hastaları bilinçlendirdik. Bunun dışında zaman zaman belli hasta gruplarıyla bir araya gelerek onlarla moral günleri düzenledik. Kanser ve diyaliz hastalarıyla bir araya geldik. Bu şekilde hasta yakınlarına da bilgilendirme yapmış olduk. Mesela kanser hastaları için toplandığımız moral gününde kanser hastalığının korkulmasından ziyade zamanında teşhis edilerek tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu paylaştık. Kanser hastası olup tedavi olan tamamen kanser hastalığından kurtulan hastalarımız neler yaşadıklarını anlattı. Bu da çok büyük bilgi kazanımı oldu. Halkımıza Manisa Devlet Hastanesi’nin web sitesinde hastalıklarla ilgili aydınlatıcı bilgiler vermeye devam edeceğiz” dedi.

EN BÜYÜK SORUN KALABALIK

Kendilerine yöneltilen şikayetler arasında en büyük sorunun hastanede bulunan kalabalık olduğunu dile getiren Ulusan, “Hastanenin çok yoğun, hasta başvuru sayısı oldukça yüksek olması sebebiyle bazı durumlarda kalabalığa bağlı sıkıntılar yaşıyoruz. Onları da elimizden geldiğince düzeltmeye çalışıyoruz” dedi. “Hastalar hastanelerdeki doktorlarımızdan, yatış yaptıkları zaman ise hemşirelerin ilgisinden çok memnunlar. Hastanemizde ameliyat olmayı, tedavi amaçlı yatmayı, muayene olmayı tercih ediyorlar” diyen Ulusan, hastalar tarafından çok tercih edilen bir hastane olduklarını söyledi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim