Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

2 milyarlık varlık sigortalandı

2 milyarlık varlık sigortalandı

Tarım sigortalarında son 3 yılın üretim ve hasar verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, bu yıl Manisa’da 2 milyar liralık varlığın sigortalandığını söyledi.

BUKET UŞAKLI

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Manisa Bölge Müdürlüğü binasında düzenlenen söyleşiye TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu ve TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu katıldı.  Manisa’nın Türkiye tarımı açısından önemli bir konumda olduğunu belirten Satoğlu, konuşmasında il genelinde tüm tarım sigortası dallarında son 3 yılda 181 bin poliçe ile 5.1 milyar TL’lik tarımsal varlığın sigortalandığını vurgulayarak, 1.7 milyon dekar ekili ve dikili alanın yanı sıra 116 bin büyükbaş ve küçükbaş hayvanın teminat altına alındığını söyledi. “Üzümde sigortalanma oranları yüzde 60’ları bulmuş durumda” diyen Satoğlu, don, dolu, kuraklık ve aşırı sıcaklık gibi hadiselerinin hiç yaşanmayacak yerlerde yaşanmaya başladığını vurgulayarak “Üreticilerin alabileceği en iyi önlem ürünlerini sigortalatmaktır” ifadelerini kullandı.

65 BİN POLİÇE YAPILDI

Üreticilerden toplam 125 bin adet hasar ihbarı aldıklarını belirten Satoğlu, bu hasarlar için 500 milyon TL ödeme gerçekleştirildiğini söyledi. 2017 yılına ilişkin rakamsal verileri açıklayan Satoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu yıl Manisa il genelinde, tüm tarım sigortası branşlarında 65 bin poliçe ile 2 milyar TL’lik tarımsal varlık sigortalanmış, bu çerçevede 587 bin dekar ekili, dikili alan ile 30 bin büyükbaş ve küçükbaş hayvan teminat altına alınmıştır. Üreticilerimiz don, dolu ve fırtına gibi nedenler başta olmak üzere 26 bin adede yakın hasar ihbarında bulunmuştur. Bu ihbarların çok büyük bir kısmını üzüm ürünü oluşturmuş; üzümü, kiraz ve erik gibi ürünler takip etmiştir. Üreticilerimiz tarafından yapılan hasar ihbarlarını takiben görevlendirilen tarım eksperleri, erkenci üzüm çeşitleri için başladıkları hasar tespit çalışmalarını tamamlamıştır. Diğer çeşitler için ise kesin ekspertiz çalışmaları devam etmektedir. Yapılacak tüm tespitler sonucunda, Bitkisel Ürün Sigortaları Genel Şartlar, Tarife ve Talimatları doğrultusunda hasar dosyaları tamamlanacak ve poliçe bitiş tarihlerine göre Ağustos ayı sonunda üreticilerimize hasar ödemeleri gerçekleştirilmeye başlanacaktır. Küresel iklim değişikliği, tarım faaliyetlerini büyük ölçüde olumsuz yönde etkilemekte ve sekteye uğratmaktadır. Bu nedenle, üreticilerimiz için tek çıkış yolu TARSİM’dir. Mağduriyetler yaşanmaması için tarım sigortasının ihmal edilmemesini bir kez daha önemle hatırlatmak istiyorum” dedi

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim