Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Failler tecrit ediliyor

Failler tecrit ediliyor

Suç mağduru kadın ve çocukların faillerle yüz yüze gelmeden ifade verdikleri ‘Adli Görüşme Odası’ sistemini anlatan Adli Görüşme Odaları Koordinatörü Hayriye Menteşe “Bu sistemdeki amaç ikincil örselenmenin önüne geçebilmek” dedi.

BUKET UŞAKLI

 ‘Adli Görüşme Odası’ sistemi 3 Nisan tarihinden beri Manisa Adliyesi’nde gerekli davalarda kullanılmakta. Adli Görüşme Odası’nda 3 ay içerisinde 5 vaka gerçekleştirildi. Ev ortamı şeklinde dizayn edilen Adli Görüşme Odası’nda, suç mağduru çocuklar için çeşitli oyuncaklar yer alırken, şiddet mağduru kadınlar için de kendilerini güvende hissedebilecekleri bir ortam oluşturuldu. Bu sistem ile kadın ve çocuklar, faillerle yüz yüze gelmeden ifade veriyor.

İKİNCİ ÖRSELENMENİN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Adli Görüşme Odaları Koordinatörü ve Zabıt Katibi Hayriye Menteşe, Adli Görüşme Odalarını “Adli görüşmeleri odaları öncelikli olarak çocuğun üstün yararı ilkesi uyarınca çocuk dostu adli usullerin işletilmesini, adli süreç içinde yer alan mağdur, tanık ve suça sürüklenen çocuklar ile cinsel suç, aile içi şiddet mağdurları ve kırılgan gruba (engelli, yaşlı, kendini ifade etmekte güçlük çeken) dahil mağdurlarla uygun ortam ve yöntemle görüşme yapılmasını, ikincil örselenmenin önlenmesini, korunma ihtiyaçlarının tespitini ve ilgili hizmetlere yönlendirilmesini sağlamak üzere adliyeler bünyesinde özel bir alan olarak kurulmuştur” ifadeleriyle anlattı.

UZMANLAR EŞLİĞİNDE GÖRÜŞME YAPILIYOR

Özellikle fail ile mağdurun yüz yüze gelmesinde sakınca bulunan durumlar ile suça sürüklenen çocuklar, suçun mağdurları, aile içi şiddet mağdurları ve diğer suç mağdurlarının ‘çocuğun üstün yararı’ ilkesince uzmanlar (psikolog, pedagog ve sosyal hizmet uzmanı) tarafından beyanlarının alındığını belirten Menteşe, aile mahkemelerinde görev yapan ve adliyede kadrolu olarak çalışan 4 tane uzmanın işlemlerde görüşme yapılan kişinin yaş, cinsiyet ve gelişim özellikleri göz önünde bulundurduğunun altını çiziyor.

SEGBİS SİSTEMİ KULLANILIYOR

Mahkeme hakimi arzu ettiği durumlarda Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) duruşma anında Adli Görüşme Odasına bağlanarak mağdura istediği soruyu uzmanın aracılığıyla mağdura sorar. Mağdurun beyanın adli görüşme odalarında uzmanlar eşliğinde, Cumhuriyet Savcısı tarafından tam ve eksiksiz bir şekilde bir defada alınması sağlanıyor. Bu ifade ve beyanlar, yargılama sonuçlanana kadar kullanılabilecek şekilde özel ses ve görüntü alma kayıtlarıyla muhafaza altına alınıyor ve böylece adli süreçte yaşanabilecek travmaların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

“SADECE ÇOCUKLARIN İFADESİ ALINMIYOR”

Menteşe, Manisa ilinde mevcut olan Çocuk İzlem Merkezleri’nin daha çok hastane temelli olduğunu dile getiriyor. Menteşe, Adliye binasının dışında yer alan ve 2 katlı bir bina olan Çocuk İzlem Merkezi ile Adli Görüşme Odaları arasındaki farkı şu sözlerle açıkladı “Çocuk İzlem Merkezi’nde 18 yaşından küçük ve sadece cinsel istismara uğramış kişilerin ifadeleri alınıyor. Burada ise sadece cinsel istismara uğramışlar değil, ilk defa kocasından şiddet gören bir kadın, ilk defa suça karışmış bir çocuk gibi mağdurların da ifadesi alınıyor.”

ADLİ GÖRÜŞME ODASI 3 BÖLÜME SAHİP

Manisa Adliyesi’nin zemin katında yer alan Adli Görüşme Odası Bekleme Odası, Görüşme Odası ve Gözlem Odası olmak üzere 3 bölüme ayrılıyor. Bekleme Odası görüşme yapılacak kişilerin işlem öncesi bekleyeceği ve gerektiğinde avukatıyla görüşebileceği çok amaçlı odadır. Görüşme Odası, görüşme yapılan kişiyle uzmanın sesli ve görüntülü kayıt altında birebir görüşme yaptığı odadır. Gözlem Odası ise adli görüşme sırasında ilgili hakim veya cumhuriyet savcısı ile birlikte hazır bulunabilecek ilgili kişilerin adli görüşmeyi takip ettiği odadır. Teknik cihazlar da bu bölümde yer almaktadır. Devletin bu konuya büyük bir hassasiyet gösterdiğini ifade eden Menteşe, devletin bu uygulamaya yüklü bir miktarda ekonomik bir yatırım yaptığını dile getirdi. “Bu üç oda için ben adliyenin gülen yüzü diyorum.” diyen Menteşe, “Kanada’daki Adli Görüşme Odaları bizim odalarımızdan daha küçük. Bu sistem Türkiye’de en üst seviyede.” ifadelerini kullandı.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim