Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Sıcak ürünleri kavurdu

Manisa tarımı afetlerle boğuşuyor

SICAK ÜRÜNLERİ KAVURDU

Son yıllarda don, yağmur, sel ve dolu gibi doğal afetlerle boğuşan Manisa tarımı için sıcaklarda afet boyutuna ulaşan zararlar vermeye başladı. Ürünlerinde büyük zarar oluşan çiftçiler devletin afetler için yeterli desteği vermediğini ifade etti.

Buket Uşaklı- Özel Haber

Manisa’nın Akhisar ilçesine bağlı Süleymanlı Mahallesi’nde uzun yıllardır çiftçilikle uğraşan Mümin Tosun, aşırı sıcaklar nedeniyle ektiği kavunların tamamına yakınının yandığını söyledi.  Normal zamanlarda zeytincilikle geçimini sağlayan, ancak yaz aylarını değerlendirmek amacıyla kavun-karpuz eken Mümin Tosun, aşırı sıcaklar nedeniyle üretiminin tamamına yakınının yandığını, bu yüzden de büyük bir ekonomik kayıp yaşadığını ifade etti. Çiftçilik haricinde herhangi bir geçim kaynağı bulunmadığını anlatan Tosun, devletin bu gibi doğal afetlere yönelik çiftçiyi yeteri kadar desteklemediğini, çiftçinin yanında durmadığını söyledi.

“EMEKLERİMİZ KARŞILIKSIZ KALIYOR”

Çiftçiliğin zor bir meslek olduğunu, özellikle de kavun karpuz üretimi yapan çiftçinin emeklerinin karşılığını almadığını belirten Tosun, “Küçük çapta kavun üretimi yapan çiftçi neredeyse yok sayılıyor. Büyük çapta üretim yapan çiftçi ise çaresizdir. Çünkü ürünleri hale götürüyor orada vergi veriyor; zaten mazota, gübreye vergi vermiş, sigortasız tarlada çalışmış, 8 saat yerine 16 saat çalışmış, emeğinin karşılığını almak için tüm bunları ödedikten sonra doğal afet de olmazsa parasını kazanabiliyor. O zaman da ürünleri çarşıya götürüp satamıyor, hale teslim ediyor. Hal çiftçinin üzerinden fatura kesiyor ondan sonra hal yasasına göre kendi istediği paraya satıyor. Ama üreticiye önceden belirlenen fiyatı sunuyor. Mesela götürülen kavunun kilosu 25 kuruş, hal çıkışı 75 kuruş, pazarda 1 TL. Tüm bu olumsuzlukların üzerine bir de doğal afetler olunca emeğimiz hepten boşa gidiyor” ifadelerini kullandı.

 KAVUNLAR AŞIRI SICAKTAN YANDI

Hayvancılığın yapılmadığı Süleymanlı Mahallesi’nde, yaz aylarını değerlendirmek amacıyla karpuz ve kavun ektiğini söyleyen Mümin Tosun, karpuz ve kavun üretimi bu yıl az olduğu için fiyatların yüksek olduğunu belirtirken, bu yıl ektiği kavunların tamamına yakınının aşırı sıcak sebebiyle yanmasından dolayı dertli. Kavunlarının yanmasından dolayı dert yakınan Tosun, “Zaten emeğimizin karşılığını tam olarak alamıyoruz. Üstüne bu gibi doğal afetlerle karşı karşıya kalınca, hepten harap oluyor halimiz.” dedi.

 “DEVLET AFETLERE DESTEK VERMİYOR”

Son olarak devletin doğal afetlere yönelik çiftçiyi tam manasıyla desteklemediğini anlatan Tosun, “Bize, TARSİM’e gidip sigorta yapmamız gerektiği söyleniyor ama biz sigorta yapsak dahi sigorta, o günkü masraflardan yüzde 30’unu karşılıyor. Böyle olunca da masrafları karşılayamayan çiftçi sigorta da yaptıramıyor” şeklinde konuştu.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim