Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Mahallenin sırrı bu koltukta

Berber Hüsnü bu koltukta çok kişiyi konuşturdu

Mahallenin sırrı bu koltukta

Sadece Manisa’nın en iyi berberlerinden değil aynı zamanda en renkli esnaflarından biri olan Berber Hüsnü, insanlarla uğraşmayı sevdiğini ve berber koltuğunun da psikolog koltuğu gibi olduğunu, insanların sırlarını anlattığını söyledi.

TUNAY AKTAŞ

Malatya’dan 1995 yılında çıktığı Manisa yolcuğunda şehrin sadece en iyi berberlerinden biri değil aynı zamanda en renkli kişilerinden biri olmayı başaran Hüsnü Kundakçı, namı diğer Berber Hüsnü, insanlarla uğraşmayı sevdiğini ve bundan dolayı berberliği 23 yıldır severek yaptığını anlattı. Bir esnaftan beklenmeyecek seviyede kendi imkanlarıyla tanıtım ve halkla ilişkiler faaliyetleriyle Manisa’da yer eden Berber Hüsnü, “1995 yılında Malatya’dan Manisa’ya geldim ve bu tarihte burada berberliğe başladım. O günden bu yana aynı yerde işimi sürdürüyorum. İşimi gerçekten seviyorum ve 23 yıldan beri hiç heyecanımı kaybetmeden sürdürüyorum. Zaten eğer sevmemiş olsaydım yaptığım işi bunca sene sürdüremezdim. İnsanlarla uğraşmayı seviyorum, insanlarla iletişim kurmayı seviyorum” dedi.

GELİR GELMEZ TANITIM ATAĞI

Manisa’ya gelir gelmez hemen tanıtım atağına geçtiğini anlatan Berber Hüsnü, “Malatya’dan geldiğimde kendimi tanıtmam gerektiğini anladım ve bunun için organizasyonlar düzenledim, kampanyalar yaptım. 96-97 senesinde bahar futbol turnuvası düzenledim. Polis, jandarma  ve çeşitli mahalleler bu turnuvaya katıldı. Onlara çay semaverinden bir de kupa verdim. Sonra Kilis’ten, Antep’ten kol saatleri getirip her müşteriye kol saati hediye ettim. Tıraş olanlara bedava cips kampanyası yaptım. Bunlar Manisa’da tanınmamı sağladı. Sonra alo tıraş hattı yaptım, bir de telesekreter. İnsanlar telesekretere akşamları sapıkça mesajlar bırakınca bunu kapatmak zorunda kaldım”dedi.

HER ŞEY BURADA KONUŞULUR

Berber koltuğunun bir nevi psikolog koltuğu gibi olduğunu belirten Berber Hüsnü, “Her şey berberde konuşulur. Siyaset, ekonomi, spor, magazin, dedikodu. Ne soracaksan berberden soracaksın. Berber ayaklı gazetedir. Bizim işin birazı da psikologluk gibi. İnsanlar gelir sorunlarını, dertlerini anlatır. Ailevi, maddi, manevi dertlerini anlatırlar. İnsanlar birçok sırrını söyler”diye konuştu.

VERESİYEYLE TÜRKİYE GÜNDEMİNE GELDİ

Veresiyeye karşı gösterdiği tepkiyle Türkiye gündeminde de yer eden Berber Hüsnü, durumu şöyle anlattı “Önceden büyük bir veresiye sorunu vardı. Bıkma noktasına gelirdik. Cüzdanım evde kaldı, arabaya gidip geleceğim, haftaya veririm gibi bahaneler. Ama artık bunlar neredeyse yok. Önceden berber değiştirilmez denirdi ama artık bunu da pek dikkat etmiyorlar gibi bir hal var müşterilerde. Bu aslında önemli konu. Bir berberin senin saçını bilmesi ve tıraş yaparken de ona göre teknikler uygulaması lazım. Yoksa istenen performansı alamazsın. Bu şundan önemli: Saçın veya tıraşın senin özgüvenli olmanı sağlayan en önemli etkenlerden biri. Buna dikkat etmek lazım.”

GELECEĞİN EN İYİ MESLEKLERİNDEN

Gelecekte berberliğin en çok kazandıran mesleklerden biri olacağını söyleyen Berber Hüsnü Kundakçı, “Manisa’da berber sayı olarak fazla. Sayı çok olunca da bazı kişiler ucuz tıraş yapıyor ve ister istemez kalitede düşüyor. Bir de sektörün çırak sorunu var. Artık çırak yetişmiyor. Yani bundan 10 sene sonra neredeyse bu işi yapacak kişi kalmayacak. Eğer berber olmak isteyenler varsa onlar bu işin kaymağını yiyecek kişiler olacak. Çünkü bu ölmeyecek bir meslek ve gelecekte berberlik yapacak kişi yok. Yapan kişiler ise çok ciddi paralar kazanacak. Şimdi çırak sorunu olsa da bu açıdan bakıldığında berberliğin geleceği çok parlak ve geleceğin en iyi işlerinden biri olacak.”diyerek, berberliği severek yapacak kişilerin bunu düşünmesini tavsiye etti.

 

 

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim