Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Yasaklamak yetmez duyarlılık da gerek

Pedofiliye dur demek için bilinçlenme şart

Yasaklamak yetmez duyarlılık da gerek

Dünyadaki en büyük sorunlardan birisi haline gelen pedofili ve çocuk istismarcılığı hakkında konuşan Manisa Baro Başkanı Av. Ali Arslan, hukuken bir şeyi yasaklamanın yetmediğini ve bu konudaki duyarlılığın artması gerektiğini vurguladı.

BUKET UŞAKLI

Yetişkin bireyler tarafından, karar verme yeterliliği ve olgunluğu bulunmayan ergenlik öncesi kız veya erkek çocuklarına dönük cinsel eğilim duyma olarak tanımlanabilen pedofili ve cinsel istismarlar dünyadaki en büyük sorunlardan birisi haline geldi. Manisa Baro Başkanı Avukat Ali Arslan, çocuklara yönelik yapılan cinsel istismarlar ve pedofili hakkında açıklamalarda bulundu.

TOPLUMDA DUYARLILIK ARTTI

Son yıllarda hem pedofili hem gelin çocuklarla ilgili toplumun duyarlılığının arttığını söyleyen Manisa Baro Başkanı Arslan, “Pedofiliye karşı olan duyarlılığın artmasında sivil toplum örgütlerinin yanı sıra baroların bünyesinde faaliyet gösteren kadın ve çocuk hakları komisyonunun büyük bir etkinliği var. Tabi hem yazılı hem görsel basın bu konuyla ilgili daha fazla haber yapmaya başladığı için duyarlılıklar arttı. 10 yıl öncesine baktığımızda bu olaylar gündeme bile gelmiyordu. Bu konuyla ilgili haber bile yapılamıyordu. Çocuklar uğradığı tacizi çevresinde dillendiremiyordu, yakınlarına anlatamıyordu, öğretmenlerine söyleyemiyordu. Ama bu duyarlılığın artması, haberlerin çoğalması hem mağdur çocuklar hem de mağdur çocukların yakınları açısından bunun saklanacak bir şey olmadığı, yasal yollardan hakkının aranabileceği ve bu tür suç işleyen kişilerin de cezalandırılması gerektiği anlaşılmasının yaygınlaştıkça bu daha da bilinir hale geldi.” dedi.

İSTİSMARA UĞRAYAN ÇOĞU ÇOCUK SESSİZ KALIYOR

Günümüzde çocuğa yapılan cinsel istismarların ne kadar bilinir hale geldiği sanılsa da aslında çok az kısmı ortaya çıkıyor. Cinsel istismarların büyük bir çoğunluğu aile içerisinde kaldığını belirten Arslan, “Ya çocuk korkusundan söyleyemiyor ya da bunu nasıl anlatacağını bilemiyor. Bununla ilgili çocuğa gerekli bilgilendirmeler yapılmıyor. Ya da çocuk o yaşlarda kendisine yapılan eylemlerin cinsel içerikli olduğunun farkına varamıyor. Belki ileriki yaşlarda bunu değerlendirebiliyor ama küçük yaşlarda bunu değerlendirme şansını elde edemiyor.” ifadelerini kullandı.

‘VERİLEN CEZALAR GEREKLİ AĞIRLIKTA’

Türk Ceza Kanunu’nda verilen ve verilmesi gereken cezaların gerekli ağırlıkta olduğunu vurgulayan Arslan, şöyle devam etti “Davaların duyarlı bir şekilde takip edildiğinde mahkemelerde bu şahısların en ağır şekilde cezalandırıldıklarını görüyoruz. Ama öncelikli olan bu durumun açığa çıkmasını sağlamak. Bu konuyla ilgili hem sivil toplum örgütleri hem de kamu kurumları okullarda çocuklar ve anne-babalar üzerinde yoğun bir bilgilendirme çalışması yapması gerekiyor. Eğer bunu yapamazsa ve işi mahkemelere bırakırsa olayı mahkemede çözemeyiz çünkü mahkeme önüne geldiği olayı değerlendirecek ve bir ceza uygulayacak. Önüne gelmediği sürece, bir şikayet konusu olmadığı sürece mahkemenin yapacağı bir şey yok. Bu anlamda Milli Eğitim Bakanlığı’na çok büyük görev düşüyor.”

BARO ÖZEL AVUKAT TAYİN EDİYOR

Şikayet anından itibaren baro olarak olaya müdahil olduklarını dile getiren Arslan, “Manisa Barosu kadın ve çocuk hakları komisyonu kurmuş durumda. O komisyonumuz aracılığıyla biz olayı haber aldığımız andan itibaren avukatlarımızla mağdur çocuklara ve ailelere yardımcı olmaya çalışıyoruz ve bu kırılgan gruplara da özel avukat tayin ediyoruz.” dedi.

Manisa barosu olarak cinsel istismar davaları kapsamında neler yaptıklarını anlatan Arslan, şunları söyledi “Bizim davalarda avukat görevlendirmemizde belli bir sıralama vardır. Ama bu tür olaylarda o sıralamaya göre değil bu konuda uzman olan, eğitim almış olan meslektaşlarımızı görevlendiriyoruz ki hem mağdur çocuğa ve aileye beklenen en fazla faydayı sağlamak, onların hukuka erişimini ve hak aramasını kolaylaştırmak, o aşamadaki hukuki anlamadaki yalnızlıklarını gidermek amacıyla işin karakol aşamasından ağır ceza mahkemesinde dava sonuçlanasıya kadarki aşamalarda davayı yakinen takip ediyoruz. Tabi bu sadece Manisa’yla sınırlı değil. Türkiye genelinde de bu tür olaylar gerçekleştiğinde yine biz temsilci avukatlarımızı buralara gönderiyoruz, baro olarak müdahil oluyoruz. Mesela geçenlerde Alaşehir’de çocuk istismarı üzerine yaşanan bir olay vardı. Alaşehir ağır ceza mahkemesinde görülen davaya Türkiye’nin birçok yerinden barolar müdahil oldu ve davayı birlikte takip ettik. Başka şehirlerde olunca da biz Manisa barosu olarak oralara müdahil oluyoruz ki hem olayın kamuoyunda daha fazla gündemde kalmasını hem de bu olaylara karşı duyarlılığı artırmak amacıyla bu sürecin içerisine dahil oluyoruz. Bundan sonraki süreçte de tabi Manisa Barosu olarak kadın ve çocuk hakları merkezimizle birlikte bu duyarlılığı artırmaya ve yardımda bulunmaya devam edeceğiz.”

MAĞDUR ÇOCUK, İSTİSMARCISINI GÖRMÜYOR

Mağdur çocukların daha fazla bu sürecin içerisinde kalmasını engelleme ve kendisine cinsel tacizde bulunan kişilerle karşılaştırmamak için bakanlığın Manisa’da ve birçok ilde cinsel suç ve aile içi şiddet suçu mağdurları ile diğer kırılgan gruba mensup mağdurların, ifadelerinin alınmasında Adli Görüşme Odaları’nın kullanıldığını belirten Arslan, “Olay haber alındığından itibaren normal ifade alma süreci olmuyor. Yani normalde karakolda o çocuğun ifadesi alınmıyor hemen çocuk izleme merkezine gönderiliyor ve orada psikolog aracılığıyla, bu işin uzmanları aracılığıyla yine savcı da bu işin uzmanı olan kişiden ve bu cinsel tacize uğrayan küçük avukatı, polisi, savcıyı, katibi görmeden sadece psikologla beraber bir odada onunla sohbet havasında ifadesi alınıyor. Savcı, avukat, diğer görevliler o odayı camın arkasından kamerayla izliyorlar. Çocukla muhatap olmuyorlar. Soru sorulacaksa bile soru kulaklık aracılığıyla psikoloğa iletiliyor ve soruyu psikolog soruyor. Yani çocukların en az düzeyde bu olaydan etkilenmeleri sağlanmaya çalışılıyor. Bu ortam Manisa Adliyesi’nin içerisinde geçen yıl hazırlanmıştı 3 ay önce de devreye girdi. Çocukların ifadelerinin orada alınmasına uğraşıyoruz.” şeklinde konuştu.

‘HUKUKİ YASAKLAMA DEĞİL, DUYARLILIK ARTMALI’

Arslan, hukuken bir şeyi yasaklamanın yetmediğini ve bu konudaki duyarlılığın artması gerektiğini vurgulayarak “Bu konudaki duyarlılığı artırmak için sivil toplum örgütlerine büyük iş düşüyor. Öncelikle aileleri eğitmek ve ailelere yönelik çalışmalar yapmak gerekiyor. Sivil toplum örgütlerinin artması ve bunları teşvik etmek gerekiyor. Devlet sivil toplum örgütlerinin ekonomik ihtiyaçlarını karşılamalı. Devlet bu kuruluşlara katkı sağlamalı ki bu dernekler faaliyetlerini daha kolay gerçekleştirebilsinler. Dernekler kamunun yararına bir şey yaptıkları zaman devlet tarafından desteklenmelidir” ifadelerini kullandı.

AİLELER VE ÇOCUKLAR BİLGİLENDİRİLMELİ

Çocuklara yapılan cinsel tacizlerin yanı sıra küçük yaştaki çocukların birbiriyle cinsel yakınlaşmalarının da söz konusu olduğunu bildiren Arslan, “15-16 yaşlarındaki kız ve erkek çocuğu sevgili olabiliyor, cinsel ilişkiye girebiliyor. Bunun sonuçlarını bilmiyorlar ki. Böyle bir şey olduğunda ne kadar ceza alınır, kızın durumu ne olur, erkeğin durumu ne olur, bunların sonuçlarını bilmediği için bunu çok basit görüyorlar. Bu anlamda da 18 yaşın altında hapis yatan bayağı çocuk var. Okul döneminde cinsel ilişkiye giriyor ve cinsel tacizde bulunuyor diye yorumlanıyor. Kızın ailesi şikayetçi olduğunda genelde ceza alan taraf erkek oluyor. Şikayetten vazgeçmeyle de bitmiyor çünkü adliyeye yansıdığı zaman birisi cezaevine gidiyor” dedi.

Ailelerin cinsel istismar hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini savunan Arslan, “Okullarda rehber öğretmen işinin hakkını vermek istiyorsa aileleri ve çocukları cinsel taciz konusunda bilgilendirmeye çalışıyor ama bu da yeterli değil. Bu çalışmaları mahallelerde yapmak lazım. Burada yerel yönetimlere çok görev düşüyor çünkü vatandaşla sürekli temas halindeler.” İfadelerini kullandı.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim