Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Meclis kürsüsüne siyah örtü

Meclis kürsüsüne siyah örtü

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, içtüzük değişikliği görüşmelerinde konuştu. İçtüzük teklifini protesto eden Özel, Meclis kürsüsüne siyah bir örtü örttü.

HABER MERKEZİ

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Meclis Genel Kurulu’nda içtüzük değişikliğini kürsüye siyah bir örtü örterek protesto etti.

Özel kürsüyü siyah örtü ile kapatırken Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, örtünün mikrofonu kapatmaması uyarısında bulundu, “Muhalefetin sesini kısmayalım” dedi. Özel, “Bir grup başkanvekilinin yapacağı en zor konuşma, muhalefetin söz hakkının kesildiği; demokrasiye ve Meclis tarihine kara bir lekenin sürüldüğü; muhalefetin Meclis’in ve bu kürsüsünün üzerine bir siyah örtünün geçirildiği böyle bir teklif üzerine söz almak olur” diye konuştu. Özel, CHP iktidarında, bu kısıtlamaları geri alan, muhalefetin denetim olanağını artıran teklife kendilerinin imza atacağını söyledi.

‘TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİNİN MİMARI FETÖ’CÜ ÇIKARSA ŞAŞIRMAYIN’

Özel, 15 Temmuz'da, FETÖ'nün darbe girişiminin olduğu gece, "Parlamenter sistem, uzlaşma kültürü güçlendi" denildiğini anımsatarak, uzlaşıyı sığınağa bırakmamak gerektiğini belirtti. Demokrasinin, konuşmanın, özgürlüklerin, darbelerin panzehiri olduğunu ifade eden Özel, İçtüzük değişikliğinin mimarının da FETÖ'cü çıkması halinde kimsenin şaşırmaması gerektiğini savunarak “Uçağını kullanan pilotun bugün FETÖ'cü çıktığı, 15 Temmuzun belgeselini yapan yapımcının FETÖ'cü çıktığı, Reis filminin senaristinin FETÖ'cü çıktığı günde, emin olun, demokrasi ki, konuşmak ki, özgürlükler ki darbelerin panzehridir, aşısıdır. Bu İç Tüzük değişikliğinin mimarı da bir gün FETÖ'cü çıkarsa kimse şaşırmasın. Çünkü bu değişiklik ancak FETÖ'yü sevindirir, darbecileri sevindirir. Meclisten umut kesilmesinden, sözden umut kesilmesinden... Düşünceden korkup kaba kuvvetle iktidarı elinde tutmak isteyen darbecileri sevindirir, başkasını sevindirmez, başkasına olanak tanımaz.”dedi.  

Bütün dünyada içtüzük değişikliklerinin muhalefet partilerinin talebiyle yapıldığını, bunun, iktidarın onuru, gururu olduğunu belirten Özel, özgüveni yüksek iktidarın, bolca konuşulmasını istediğini kaydetti. Özel, "kaptıkaçtı İçtüzükle sözün kısıtlandığı günün demokrasi tarihine 'kara' olarak geçeceğini" ileri sürdü.

 Özel konuşmasını şöyle sürdürdü “Siz, biz bu kürsüye gelip sözlerimizi söyleyip kendi dünya görüşümüzü anlatmaya çalıştığımızda eğer ki kendinizden emin olsanız dersiniz ki... Hani diyorsunuz ya "CHP zihniyeti, CHP zihniyeti..." "Ey Kılıçdaroğlu, ey Kılıçdaroğlu..." Biz "Ey Kılıçdaroğlu"nun partisiyiz. Ya, neden korkuyorsunuz, neden çekiniyorsunuz? Desenize "Ya, bunlar zaten tutarsız, halkı etkileyemeyecek, söylemlerinin içi boş bir parti. Bırakın istedikleri kadar konuşsunlar, kendilerini tüketsinler." 

‘HAYIR DAHA BİTMEDİ’
Bakın, adalet yürüyüşünde, sebebi ve sonucundan bağımsız olarak bir soru ortadan kalkmıştır, o soruda şudur: "'Hayır' bir daha bir araya gelebilir mi?" Cevabı "Hayır, daha bitmedi."dir. "Hayır"ın bütün bileşenleri ve fazlası, yaptırdığınız ankette "evet" veren her 3 kişiden bir tanesi, sizinle birlikte 3 kişiden bir tanesi adalet yürüyüşünü sempatiyle karşılayıp ülke açısından hayırlı bir iş olarak görmektedir. Biz, yollardan öğrendiklerimiz, o yollarda yürürken yanımızda bulduklarımız, biz konuşurken ağzımıza eklenen ağızlar, bizi yeni kulakların duymaya başlaması, yeni kabukların çatlaması ve çığ gibi büyüyen adalet talebiyle, o milletvekilimizi tutukladığınız gün, kimse kusura bakmasın ama Cumhuriyet Halk Partisi bu faşizmle nasıl mücadele edileceğini yarından itibaren size gösterecek deyip buradan çıktık, gittik ya, sonra dünyanın en uzun, en büyük, en yüksek katılımlı hem de en barışçıl siyasi yürüyüşünü yaptık ya ve oradan gelip de buraya şu karşımdaki her birisiyle ayrı ayrı gurur duyduğumuz milletvekilleri arkalarında böyle otururken (siz onlar bir iki dakika fazladan konuşmasın diye tir tir titriyorsunuz ya, biz size şunu söyleyeyim: Birisi sordu, yabancı basın, sonra yazmışlar, manşet atmışlar "Picasso gibi" diye, "Dört saatte nasıl kararlaştırdınız ve planladınız bu eylemi." dediler. Biz o eylemi doksan dört yıl artı dört saatte planladık arkadaşlar, doksan dört yıl artı dört saatin birikimiyle yaptık ve göreceksiniz, istediğiniz kadar bu İç Tüzük'ün orasını, burasını alın, evirin çevirin. Biz muhalefetsek, milletten aldığımız yetkiyi biliyorsak o deve o iğne deliğinden geçer, ya deveyi küçültürüz ya deliği büyütürüz ama size bu Parlamentoyu dar ederiz arkadaşlar.

Özel'in konuşmasından sonra kavaslar kürsüdeki örtüyü kaldırdı.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim