Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Köylüler ağaç katliamına karşı ayaklandı

Köylüler ağaç katliamına karşı ayaklandı

Yunusemre İlçesi Akgedik Mahallesi'nde arıtma tesisi kurulması planlanan alanda yaklaşık 100 çam ağacı söküldü. Bölgedeki köylüler, ağaç katliamına karşı bir araya gelerek kepçelerin önünü kesti.

İHA-Manisa’nın Yunusemre ilçesine bağlı Akgedik Mahallesi'nde ilk etabı bitmek üzere olan 5 bin 500 konutluk Yunuskent Toplu Konut alanının kanalizasyon şebekesinin arıtma tesisi için köy tüzel kişiliğinde olan alanda yaklaşık 100 çam ağacının kepçelerle köklenmesi köylüleri ayaklandırdı.

AĞAÇLAR HABERSİZ KÖKLENMİŞ
Manisa’nın Yunusemre ilçesinde TOKİ’nin yeni dönem projelerine örnek olan 5 bin 500 konutluk Yunuskent Toplu Konut alanının yapıldığı Akgedik Mahallesi'nde belediye ekipleri tarafından köy tüzel kişiliğine ait olan 176 No.lu parselde bulunan ve her biri 10 yaşındaki yaklaşık 100 çam ağacının sabah saatlerinde kepçelerle köklenmesi üzerine köylüler kepçelerin önünü kesti. Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Baykarlar, belediye ile yaptıkları görüşmelerde geçici paket arıtma ünitesi için mevcut alanın 300 metre aşağısında bir alanı gösterdiklerini ve burada keşif yapılırken çam ağaçlarının haberleri dışında köklenmesinin yanlış olduğunu belirterek duruma tepki gösterdi. 

KAYMAKAM KÖYLÜLERİ SAKİNLEŞTİRDİ
Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya ise alanla ilgili her türlü yazışmaların yapıldığını ve işlemin yasalara uygun bir şekilde yürütüldüğünü belirtti. Köylülerin çam ağaçlarının kesilmesine tepki göstermesi üzerine çok sayıda jandarma ekibi bölgeye sevk edildi. Köylülerin tepkisini jandarma ekipleri de dindiremeyince olay yerine gelen Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu hem belediye ekiplerini hem de köylüleri dinleyerek olayları sakinleştirdi. Muhtar ve köy azalarından bir grup ve belediye ekibini de yanına alan Kaymakam Erdoğdu, olayın çok yönlü bir olay olduğunu ve görüşmeler bitene kadar alandaki çalışmaların durdurulmasını istedi. Kepçelerin alandan çıkmasıyla birlikte köylüler de alandan olaysız bir şekilde ayrıldı.
‘TOKİ ALANI DEĞİL!’

Sabah saatlerinde kendilerine haber verilmeden çam ağaçlarının bulunduğu alanda kepçelerin ağaçları köklemeye başladığını kaydeden Akgedik Mahallesi Muhtarı Mehmet Ali Baykarlar, “Bu alan TOKİ alanı değildir. Buraya arıtma projesi yapılıyor. Burası mezarlığın dibi, yolun üstü biz buna karşıyız. Keşif yaptığımız yerlere yapılmıyor neden buraya yapılıyor? Biz buna karşıyız. Neden bizim köyle uğraşıyorlar. Projeyi getir diyoruz, proje yok, belge getir diyoruz belge yok. Buraya arıtma tesisi yapılacak TOKİ alanı için. TOKİ alanı için 77 parsel ayrıldı. Burası 176 parsel Akgedik Mahallesi Köy Tüzel kişiliğine ait. TOKİ’nin burada 5 bin 500 konutu olacak. Neden burada onu çekelim. Benim kendi mahallem için olsa Akgedik Mahallesi'nin fosseptik çukurunu yenilerim 30 hane nüfusum var zaten. Yaklaşık 100 çam ağacı kesildi burada. Sabah 06.30 sıralarında köylülerimiz fark etmiş. Çizime geldiler biz de keşif yeri var dedik oraya burası değerlendirilecek dendi sabah kalktık ne keşfi, kepçeler girmiş burada çalışıyor. Ağaçlar 10 yıllık ağaçlar. Bize daha önce hiçbir şekilde tebliğ gelmedi” dedi.

BELEDİYE İZİN BELGELERİNİ ALMIŞ
Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya ise çalışmanın yapıldığı alanlar ilgili her türlü izin belgesinin alındığını ve alanın kamulaştırılarak yasalar çerçevesinde hareket ettiklerini belirtti.
 

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim