Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Bedel büyük yer yanlış!

Mimarlar Odası Başkanı ‘Eski Garaj Yeni Proje’yi değerlendirdi

Bedel büyük yer yanlış!

‘Eski Garaj Yeni Proje’ için harcanacak 411 milyon liranın çok büyük para olduğunu söyleyen Manisa Mimarlar Odası Başkanı Ferdi Zeyrek, yer konusunda da tercihin yanlış olduğunu söyledi.

TUNAY AKTAŞ

Manisa Mimarlar Odası Başkanı Ferdi Zeyrek, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 411 milyon bedelle ihaleye çıkardığı Eski Garaj Yeni Proje’sini değerlendirerek miktarın çok büyük bir para olduğunu ve yer konusunda ileriye yönelik sorunların yaşanabileceğini söyledi.

‘AROLAT TÜRKİYE’NİN SAYILI MİMARLARINDAN’

Projenin çok güzel bir proje olduğunu da belirten Zeyrek, “Projeyi tasarlayan kişi Emre Arolat, Türkiye’nin sayılı mimarlarından birisi. Aynı zamanda üniversiteden benimde hocam. Yapılan projede çok güzel ve Manisa’ya yakışan bir proje. Eleştirilen maliyet konusunda için içeriğine girmek lazım. Emre Arolat nasıl çok iyi bir mimarsa projede en iyi malzemelerin kullanılmasını ön görür ve ister. Her şeyin en iyisi istenince fiyatta doğal olarak artıyor. Belki imalat aşamasında bu malzemelerdeki değişikliklerle fiyatlar aşağıya düşürülebilir” dedi.

411 MİLYON ÇOK BÜYÜK PARA

Manisa Büyükşehir Belediyesinin yeni binasının da olacağı projenin 411 milyonluk bedelini değerlendiren Zeyrek, “Projenin içeriğini görmek lazım. 411 milyon lira çok büyük bir para. Ama illaki bu 411 milyonun bir açıklaması ve keşfi hakkedişi vardır. Bu keşfi görmek lazım. Malzemelere verilen ücretlere göre yorum yapılmalı. Eğer malzemelere piyasanın üzerinde fiyatlar ödenirse burada bir sorun var demektir”dedi.

PROJEYE YÖNELİK ENDİŞELER VAR

Projenin yeri konusunda endişelerinin olduğunu belirten Başkan Zeyrek, “Biz projeye yönelik olarak yer konusunda bir takım endişelerimiz var. Büyükşehir binasının olması gereken yer orası mı? Tamam bir parseli var, alan çok düzgün. Ama biz konuya biraz farklı bakıyoruz. Orası zaten trafik olarak çok yoğun bir bölge. Bir de Büyükşehir Belediyesi’nin orada olması daha zor şartlar yaratacaktır. Projede müze var, paralelinde pazar yeri var. Yürüyen kişi olarak bile ciddi yoğunluk getirecek ve zaten şu anda bile o bölge çok yoğun”görüşünde bulundu.

“ŞEHRİ YAYMAK GEREKİYOR”

Zeyrek, şehri yaymak gerektiği görüşünün altını çizerek şunları söyledi “ Belediyeler, hastaneler, üniversiteler gibi oluşumlar şehrin gelişmesi ve şehre yön vermek için yapılan yapılardır. Keşke yeni açılacak bir imar alanında daha geniş bir alana yayılarak böyle bir proje yapılsaydı. Proje bence kesinlikle çok güzel, çok doğru. İncelediğimizde bütün detaylarıyla çözülmüş bir proje olduğunu görüyoruz. Ama yeri konusunda farklı öneriler olabilirdi. Mesela rasgele bir yer olarak söylüyorum Kuşlubahçe’nin arkası olabilirdi. Bir nokta olurdu ve halkın oraya yönlendirilmesi sağlanabilirdi. O bölgenin gelişmesi daha rahat olurdu.”

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim