Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Obasya belgesel için set oldu

Obasya belgesel için set oldu

Anadolu Selçuklu Devletinin Denizler fatihi olarak anılan Çakabey’in belgeseli Obasya’da çekildi.  Film ve belgesel yapımcılarının Obasya’yı set olarak kullanmaya başladıklarını belirten Mustafa Pala, Manisa adının Obasya ile daha çok duyulacağını söyledi.

HABER MERKEZİ
Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, " Obasya Projesi ile görkemli geçmişimizden mutlu geleceğimize köprüler kuruyoruz.Obasya’da yarattığımız tarihi doku film seti olarak kullanılıyor. Film yapımcıları Obasya’yı keşfettikçe ilgi artıyor.  Çakabey belgeselinin yapımcısı, Kınalı Kuzular dizisinden tanıdığımız Satuk Buğra Yenilmez, yönetmeni Mustafa Yılmaz ve oyuncuları Obasya’da belgesel çekmekten mutlu olduklarını, hem belgesel çektiklerini hem de tatil yaptıklarını,  Obasya’nın film yapımcıları tarafından keşfedilmesiyle ilginin artacağını belirttiler" dedi.

TURİZM SEFERBERLİĞİNE KATKI YAPIYORUZ

Türkiye'nin ilk Zaman Geçidi Müzesini Yunt Dağlarında Ortaköy'le Dazyurt Köyleri arasında kurduklarını belirten Mustafa Pala, "Obasya'yı Zafer Kalkınma Ajansı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) verdiği hibe desteği ile yapıldı. Obasya Projesi Devlet, Belediye ve Yurttaş dayanışmasının güzel bir örneğidir. Obasya Projesi ile Manisa'nın turizm seferberliğine katkı yapıyoruz. Kurduğumuz tesisin film seti olarak kullanılması bizleri ayrıca mutlu etti” dedi

3 BİN YILDIR KULLANILIYOR

Pala, "Yıllarca Spil'in gölgesinde kalan Yuntdağı öne çıkmaya başladı. Yuntdağı doğası, Aigai antik kentinin arkeolojik önemi ve yöredeki 61 yörük köyünün iyi korunmuş geleneksel yaşam biçimi Yunt Dağları'nda kırsal turizm ve kültür turizminin gelişmesi için uygun fırsatlar sağlarken, film yapımcılarının da dikkatini çektikçe ilgi artacaktır. Obasya Projesi ile bu fırsatı değerlendirmek ve Yunt Dağlarında Turizmin gelişmesine katkıda bulunurken, film yapımcılarını da kentimize davet ediyoruz. Proje adını iç Asya'da, göçebe Türk ve Moğol boylarının üç bin yılı aşkın süredir kullanageldikleri ahşap iskelet üzerine keçe kaplamalı portatif evlerden alıyor. Doğayla iç içe pastoral yaşamın zengin gelenekleri ve el sanatlarının en güzel ifadesini bulduğu bu evlere ''yurt'' ve bunların oluşturduğu yerleşim birimlerine de Oğuz Türkçesinde ''oba'' deniyor. Adımızı bu nedenle Oba ve Asya sözcüklerini birleştirerek Obasya olarak belirledik"

OBASYA’YA DAHA ÇOK YAPIMCI GELİR

Çakabey Belgeselinin Yapımcısı, Senaristi ve Çakabey rolünü oynayan Satuk Buğra Yenilmez. "Çakabey Belgeseli benim uzun süredir gerçekleştirmeyi hayal ettiğim bir projeydi. Aslında düşündüğüm bir serinin başlangıcıdır Çakabey. Değerlendirmediğimiz çok tarihi şahsiyet ve konu var. Birçok ülke hayali kahramanlar yaratırken biz kendi kahramanlarımızı değerlendiremiyoruz. Hazırladığım proje Kültür Bakanlığınca da desteklenince, Çakabey’in çekimleri için mekan aramaya başladık. Yolumuz Obasya’ya düştü. Obasya işimizi çok kolaylaştırdı. Burayı görünce çok sevindik hem Obasya’da konakladık hem de belgeselimizin birçok sahnesini Obasya’da çektik. Film ve belgesel yapımcısı arkadaşlarımıza Obasya’yı duyuracağız. Zaten çektiğimiz belgesel gösterime girdiğinde Obasya’yı görecekler. Obasya’ya daha çok film belgesel yapımcısının geleceğini düşünüyoruz. Özellikle tarihi filmler için çok uygun bir ortam var” dedi.

ARADIĞIMIZ HER DEKOR VARDI

Çakabey Belgeselinin yönetmeni Mustafa Yılmaz “1071 yılında Alparslan Anadolu’yu ardından da 1081 yılında Çakabey İzmir’i fethetmiştir. Senaryoyu okuyunca çok beğendim. Hele birde Obasya’yı görünce işim çok kolaylaştı.  Obasaya’da oyuncularımızla birlikte konakladık. Belgeselin çekimi Obasya sayesinde daha kısa sürede tamamladık. Çünkü aradığımız her dekor Obasya’da vardı. Bu güzel mekanda gelecekte daha güzel çalımalar yapabiliriz. Obasya’yı yapanların ellerine yüreklerine sağlık çok güzel tarihi bir mekan yaratmışlar” dedi.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim