Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Aytaç, basın üzerindeki sansürü eleştirdi

Aytaç, basın üzerindeki sansürü eleştirdi

Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç, sansürün kaldırılışının 109. yıldönümünde ülkemizde 160’a yakın basın emekçisinin hangi suçtan yattıklarını dahi bilmeden ömürlerini tükettiklerine vurgu yaparak “Basın özgürlüğü üzerinde artan baskılar, yapılan gizli ve açık sansürler, tehditler ne yazık ki oto sansürü büyütmüştür”görüşünde bulundu.

HABER MERKEZİ

Türk basınında sansürün kaldırılışının 109. yıl dönümü olan, ilan edildiği 24 Temmuz 1946 tarihinden beri geleneksel olarak kutlanılan ‘Gazeteciler Günü’nün ülkemiz açısından özel öneme sahip olduğunu vurgulayan Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç, basının 15 Temmuz darbe girişiminin ilk saatlerinden bugüne kadar haber verme ve yayıncılık ilkesine bağlı kalma sorumluluğunu en başarılı şekilde yerine getirdiğini söyledi.

“BASIN EMEKÇİLERİ, YURTTAŞLARIN GÖZÜ, KULAĞIDIR”

Gazetelerde, televizyonlarda, radyolarda, haber ajanslarında, internet üzerinden yayın yapan haber sitelerinde çalışan basın emekçileri, yurttaşların gözü, kulağıdır.” diyen Aytaç, “Basın emekçilerinin yerel ve genel sorunlara 'ayna tutması'' genel ve yerel yöneticilerin sağlıklı hizmet üretmesine de önemli katkı sağlamaktadır. Yönetenlerin, bürokratların her şeye hakim olması, her şeyi görmesi mümkün değildir. İlde, ilçelerde, sokaklarda, her daim yurttaşların arasında bulunan basın emekçilerinin yazdıklarını 'karşıt'' veya 'yanlı görmeyip' bunların düzeltilmesi yönünde çalışma yürüten yöneticiler daima başarıya ulaşmıştır.” şeklinde konuştu.

“TÜRK DEMOKRASİSİNİN GÜVENCESİ ÖZGÜR BASINDIR”

Özgür basının, Türk demokrasisinin en büyük güvencesi olduğunu belirten Aytaç, konuşmasını şöyle sürdürdü “Yazılı ve görsel basında özgürlük hedefine ulaşılmasıyla demokrasi tam işlev kazanır. Fikir ve düşünceyi ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü önüne sansür ve oto sansür konulması demokrasimizi geri götürdüğü gibi, iş yaşamında, ekonomide ve yabancı yatırımda alanlarında da sıkıntılara yol açar. Ülkemizde gerçek demokrasinin yaşam bulması, halkın haber alma özgürlüğünden geçer. Özgür basın, özgür halk, çağdaş toplum ve gelecektir. Şu anda cezaevlerinde 160’a yakın basın emekçisi, hangi suçtan yattıklarını dahi bilmeden ömür tüketiyorlar. Cezaevinde tutuklu ve hükümlü gazetecilerin çokluğu demokrasimiz adına da büyük sıkıntıdır. Özgürce yayın yapabilen basın o ülkede özgürlüklerin, demokrasinin ve insan haklarının güvencesi olmaya devam edecektir. Toplumun özlediği demokrasiyi ‘tam-ileri- daha fazla’ demeden inşa etmek için öncelikle basın özgürlüğünü sağlamalıyız. Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu'nun bazı maddeleri ifade ve basın özgürlüğü önünde engel oluşturmaktadır. Basın özgürlüğü üzerinde artan baskılar, yapılan gizli ve açık sansürler, tehditler ne yazık ki oto sansürü büyütmüştür. Gazetecilerin sendikal ve sosyal haklar açısından kendini güvencede hissedememesi, işten atılma korkusu, hapis tehdidi gibi nedenlerle basın çalışanlarının birçoğu yazarken artık ‘suya sabuna dokunmama’ kaygısı taşımaya başlamıştır. Unutulmamalıdır ki, kamu görevi yürüten gazetecilerin asli görevi toplumu doğru, tarafsız, objektif olarak bilgilendirmektir. 109. yıldönümünü ve basın ilkelerine göre mesleklerini tarafsız bir şekilde yerine getiren tüm arkadaşlarımın 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyorum.”

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim