Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Basında sansürün kaldırılışının 109. Yılını kutluyoruz

Basında sansürün kaldırılışının 109. Yılını kutluyoruz

1908’de  2. Meşrutiyet'le birlikte Türk basınından sansürün kaldırılışının 109. Yılı dolayısıyla Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve belediye başkanları yayınladıkları mesajlarla gazetecilerin Basın Bayramı’nı kutladılar.

HABER MERKEZİ

Bugün 24 Temmuz. Yani Basında sansürün kaldırılışının 109. Yılı. 1908’de  2. Meşrutiyet'le birlikte Türk basınından sansür kaldırılarak Basın Bayramı olarak kutlanan 24 Temmuz’la ilgili Vali Mustafa Hakan Güvençer ve Belediye başkanları kutlama mesajları ile gazetecilerin gününü kutladı.

DEMOKRASİNİN KORUNMASINDA GÜVENCE

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, mesajında Türk basınının milli iradenin yanında yer alarak 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasında önemli rol oynadığına dikkat çekerek şunları ifade etti “ 24 Temmuz 1908 ‘de II. Meşrutiyetin ilan edilmesiyle birlikte gazetelerin sansür memurları tarafından incelenmeden yayınlanmaya başlanması, Türk Basın tarihi açısından önemli bir dönüm noktası olmuştur. Hür ve bağımsız basın,   bu tarihten itibaren halkımızın doğru haber alma hakkının sağlanmasında,  demokrasimizin güçlenip yerleşmesinde ve şeffaf, hesap verebilir bir yönetimin oluşmasında etkin bir rol oynamaya başlamıştır. Türk basını, yakın dönemde yaşadığımız ve hafızalarımızda hala canlılığını koruyan 15 Temmuz hain darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasında, yaptığı yayınlarla milli iradenin yanında yer alarak,  demokrasimizin korunmasının en büyük güvencesi olduğunu göstermiştir. Gelişen ve büyüyen Manisa’mızın tanıtımında ve bugünden daha iyi bir konuma gelmesi için yapılan çalışmalarda her zaman yanımızda hissettiğimiz,  zaman ve mekân mefhumu gözetmeksizin,  büyük bir özveri içinde çalışan değerli yerel basın çalışanlarımızın yaptığı çalışmalar takdirle karşılanmaktadır. Basında sansürün kaldırılışının 109. yıl dönümünde, basın meslek ilkeleri doğrultusunda büyük bir özveri içinde mesleğini icra etmeye çalışan,  başta Manisa’mızda görev yapan basın mensupları olmak üzere, tüm basın çalışanlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÇOK SESLİLİK AÇISINDAN ÖNEMLİ

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi de, basının, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını sağlamada, kamu hizmetlerinin toplum adına denetiminde büyük bir güce sahip olduğunu belirterek“Basın, çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez temel unsurlarından biri. Meslek ilkeleri ve kişilik haklarına saygı çerçevesinde tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber veren basın; halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını sağlamada, özgürlüklerin ilerlemesi ve kamuoyu oluşumunda, kamu hizmetlerinin toplum adına denetiminde büyük bir güçtür. Demokrasilerde basın özgürlüğü çok seslilik açısından da büyük bir öneme sahiptir. Buradan hareketle kamuoyu oluşturulmasında etkin rol oymayan basın kuruluşlarının görevlerini ifa ederken; meslek etiğini gözetmesi son derece önemlidir. Görevini bu anlayışla, fedakârlıkla yürüten değerli basın mensuplarımız, her türlü övgü ve takdiri hak etmektedirler. Bu zor görevi mesai mevhumu gözetmeksizin yapan, toplumu bilgilendirirken ilkeli, objektif ve tarafsız bir anlayışla hareket eden tüm gazetecilerimizin Basın Bayramı'nı kutluyor; yarınların ülkemiz için güzellikler getirmesini temenni ediyorum" ifadelerini kullandı. 

MİLLET VE DEMOKRASİNİN GÜCÜDÜR

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Türk basınından sansürün kaldırılışının 109. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında görüşlerini şöyle dile getirdi “24 Temmuz sansürün kaldırılması olarak tarihe geçmiştir. Bugün artık ekmek gibi, su gibi vazgeçilmezlerimiz arasında olan habere ulaşma, haber alma, haberi yayma noktasında en önemli görevi ifa eden basın dünyasının, meslek camiaları arasındaki yeri son derece kıymetlidir. Bu değerin daha fazla artması gerekmektedir. Basının gücünün, milletin gücü, demokrasinin gücü, hukukun gücü olduğu kanaatindeyiz. Dolayısıyla, yürütülen bu görevin elbette ki bir meslek görev olmasının ötesinde bir kamu görevi olduğuna inanıyor ve kamuya hizmet eden en önemli alanlardan biri olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle basın demokrasinin temel taşıdır. Ayrıca Şehzadeler İlçemizin gelişmesi ve vatandaşlarımızın daha iyi hizmet alabilmesi, daha yüksek yaşam standartlarına kavuşabilmesi için yaptığımız kültürel, sosyal ve diğer çalışmalarımızı halkımıza duyuran; vatandaşlarımızın sorunlarını da bize ileterek ilçemizin her kesimine kulak verebilmemizi sağlayan yerel basın mensubu dostlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle günün her saatinde bizimle birlikte mesai harcayarak işlerini layığı ile yerine getiren basın yayın kuruluşlarımızın ve emekçi basın mensubu dostlarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, tüm basın mensubu arkadaşlarıma çalışmalarında başarılar diliyorum”dedi.

 

 

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim