Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Tren yoluna elektrik verilecek

Tren yoluna elektrik verilecek

TCDD Bölge Müdürü Selim Koçbay, Menemen- Bandırma tren hattında elektrifikasyonu Ekim ayında tamamlayacaklarını ve elektrikli trenleri çalışır hale getireceklerinin müjdesini verdi.

TUNAY AKTAŞ

Manisa merkez, Akhisar, Soma ve Kırkağaç üzerinde seyrederek sadece Manisa’da 700 bin kişiyi birbirine bağlayan Menemen – Bandırma tren hattında büyük bir proje yürüttüklerini belirten TCDD Bölge Müdürü Selim Koçbay,  projenin elektrifikasyon ayağının Ekim ayında tamamlanacağını ve elektrikli trenlerin sefere başlayabileceğini söyledi. Elektrikli trenlerin devreye girmesiyle ise vatandaşlar demir yollarında daha kaliteli ve ucuz hizmet alabilecek.

SİNYALİZASYONDA AKSAKLIKLAR YAŞANDI

Projenin sinyalizasyon kısmında aksaklıklar yaşanmasına rağmen elektrifikasyon ayağında çalışmaların yolunda gittiğini ifade eden Koçbay, “Menemen-Bandırma arasında büyük bir yatırım var. Bu yatırım elektrifikasyon ve sinyalizasyon projesi. Sinyalizasyon projesi kapsamında çalışmalar biraz gecikti ama bu yıl itibariyle çok hızlı ilerlemekteyiz. Ulusal alanda bir firma almıştı ama yürütemedi. Sonra bu firma Siemens’e satıldı ve uluslararası bir sorun yaşandı. Şimdi ise işin önü açıldı ve hızlı bir şekilde ilerliyoruz. Burada fiziki ilerleme yüzde 32, mali ilerleme ise 25 seviyesinde. Sinyalizasyon İhalesinin bedeli 61 milyon Euro+42 milyon lira” ifadelerini kullandı.

240 KİLOMETRE HAT DÖŞENİYOR

Kısa zamanda elektrikli trenlerin seferlere başlayabileceğini belirten Koçbay, “Yine Menemen-Bandırma hattını elektrikli hale getiriyoruz. Bu projenin sözleşme bedeli 111 milyon lira. Fiziki ilerlemesi yüzde 90 seviyelerinde, mali ilerleme ise yüzde 85 seviyesinde. Bu projede Manisa- Menemen arası çıkartılmıştı ama düzenlemeyle tekrar eklendi. Ekim ayı itibariyle bu projeyi tümüyle bitirmiş olacağız. Projede yaklaşık 240 kilometre elektrifikasyon hattı döşüyoruz. 5 tane de trafo merkezi kurduk. Ekim ayında elektrikli trenleri çalıştırır hale geleceğiz” diyerek müjde verdi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim