Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Dünya insanı olmamız şart

Dünya insanı olmamız şart

İnsanlarımızın bakış açısının kendi ülkemizin sınırlarıyla sınırlı kalmaması gerektiğine inandıklarını belirten Manisa Dil Kasabası Kurucu Müdürleri Ümit Atik ve Yeliz Oğuz, “Dünya insanı olmalıyız. Dünyayı tanıyan, anlayan ve kendini anlatabilen bir ülke olmamız lazım. Çok çok zengin bir kültürümüz var ama bu kültürümüzü karşı tarafa aktaramıyorsak, sadece biz biliyor olacağız kültürümüzün zenginliğini. Sadece bunun için bile dil öğrenmek yeterli bir sebep” dedi.

TUNAY AKTAŞ

Dünyanın tamamen global bir yer olduğunu ifade ede Manisa Dil Kasabası  (British Town) Kurucu Müdürleri Ümit Atik ve Yeliz Oğuz, ekonomik ve ticari ilişkilerin kısa vadede değişebildiği ve bunu iyi analiz edebilmek gerektiğini, analiz edebilmenin ise yabancı dillerle yeni bakış açıları kazanmaktan geçtiğini söyledi. Bu kapsamda dünya insanı olunması gerektiğini ifade eten Ümit Atik, “Bunun için dil öğrenmek mutlaka gerekli. Sadece bireysel anlamda da değil, toplum olarak da dünyayı tanıyan anlayan ve kendini anlatabilen bir ülke olmamız lazım” dedi.

ORTADOĞU ÜLKELERİNİN GERİSİNDEYİZ

Atik, “Ülkemizde hala yabancı dil biliyor olmak çok değerli. Çünkü ülke olarak istediğimiz seviyelere gelemedik. Beğenmediğimiz orta doğu ülkelerinde bile İngilizce koşabilen insan sayısı bizim ülkemizden daha fazla. Bunu ülkemize geldiklerinde fark ediyoruz. Dolayısıyla buna bir çözüm üretmek zorundayız ama maalesef okullarda buna çözüm üretmek pek mümkün olmuyor. Bunun nedeni ise gerekli materyallerin ve fiziki şartların olmaması. Okullarımızda çok değerli öğretmenler var ama okullardaki fiziki yetersizlikler ciddi manada sıkıntı yaratıyor”dedi.

ÖĞRENİM DOĞAL SÜREÇTE İLERLEMELİ

Pratik uygulamalara öncelik verdiklerini belirten Atik, “Biz bu noktada devreye girdiğimizde hem kurs içerindeki sınıf mevcutlarımız hem de materyal havuzlarımızın zenginliği dil öğrenimini hızlandırıyor. Ve daha çok uygulama ağırlıklı eğitim veriyoruz. Tabi ki gramer önemli ama biz anadilimizi öğrenirken nasıl doğal bir süreci varsa biz de yabancı dil öğreniminde bu tür bir süreç izliyoruz. Öğrenimi doğal bir süreç içerinde gitmesi yani pratik uygulamayla gitmesi lazım. Biz bu pratiği burada çok fazla veriyoruz. Dinlemeyi, izlemeyi ve konuşmayı yapabilecek fırsatlar yakalıyor öğrenci”diye konuştu.

 AB KRİTERLERİNİ UYGULUYORUZ

Atik, dilin 4 yetenekten oluştuğunu belirterek bu yetenekleri şöyle sıraladı “Anlama, dinleme, konuşma ve yazma. Bu 4 yeteneği de biz burada eşit miktarda fırsat yaratıp öğrenciye kazandırıyoruz. Dil öğrenmek süreç işi. 3 ayda 5 ayda İngilizce konuşturacağız diye bir iddia olamaz. Bu iki ayaklı bir süreç bir tarafında eğitim alan bir tarafında ise eğitim veren var. ilk öğretim gruplarına İngilizceye başlangıç seviyesi olan Welcome to English eğitimlerini veriyoruz. Bu 1. sınıf ile 7. sınıf arası eğitimler. Ondan sonra ise genel İngilizce eğitimleri sürer. Bizi diğer kurumlardan farklı kılan şu. Biz, Avrupa dil portfoysünu uyguluyoruz. Nasıl bir çok sektörde belli kriterler varsa bizim de dil eğitim sektöründe Avrupa dil portföyüsu önemli bir kriter. Avrupa Birliği ülkeleri her konuda bir standart belirlediği gibi dil eğitimlerine de standart getirmişler Kopenhag Kriterlerini oluştururken.”

ÖNEMLİ SINAVLARA HAZIRLIYORUZ

Atik, “Bunun dışında sıkça karşılaştığımız sınav eğitimleri var. Ülkemizde çok fazla sınav var. Kişilerin kariyerleriyle ilgili çok önemli fırsatlar sunan sınavlara hazırlıyoruz. Hatta bazı sınavların yetkili test merkeziyiz.  YDS, YÖK Dil Sınavı, uluslararası geçerliliği olan IELTS ve TOEFL gibi önemli sınavlara hazırlıyoruz. Dediğim gibi TOEFL’in yetkili test merkeziyiz, bu çok önemli bir avantaj. Çünkü TOEFL’nin dünya üzerinde 9 binden fazla geçerliliği var”dedi.

GÜNÜMÜZDE 2. DİLDE GEREKLİLİK OLDU

Ticaret sistemlerinin 10 yıl gibi kısa sürelerde farklı konseptlere bürünebildiğini söyleyen Atik, “İngilizce ve yabancı dil eğitimine erken yaşlarda başlamak önemli ve artık birazda zorunluluk olmuş durumda. Çünkü yeni jenerasyon hayatlarını rekabetçi olarak sürdürüyor ve sürdürmek zorundalar.  Ve artık sadece bir dil değil 2 dil öğrenilmesi gerektiği ifade ediliyor. Dünya ekonomisi çok globalleşmiş durumda. Ticaret sistemi 10 yılda bir farklı bir konsepte bürünüyor. İngilizce mutlaka olmak zorunda ve dediğimiz gibi günümüzde ikinci bir yabancı dilde şart. Bizde bunun bilincinde olduğumuz için büyük ekonomik avantajlar sunduk. Bizde bir dil eğitimi alındığında ikinci dil eğitimine yüzde 80 indirim sağlıyoruz. Öğrenci kendine bir değil birden fazla yol açmış oluyor öğrenci buraya kayıt yaptırdığında”şeklinde konuştu.

KÜLTÜRÜMÜZÜ BAŞKALARINA AKTARMALIYIZ

Atik, son olarak şunları söyledi “İnsanlarımızın bakış açısı kendi ülkemizin sınırlarıyla sınırlı kalmaması gerektiğine inanıyoruz. İşimizi ve eşimizi sadece kendi ülkemizde aramamamız gerekiyor. Dünya insanı olmalıyız. Bunun için dil öğrenmek mutlaka gerekli. Sadece bireysel anlamda da değil, toplum olarak da dünyayı tanıyan anlayan ve kendini anlatabilen bir ülke olmamız lazım. Çok çok zengin bir kültürümüz var ama bu kültürümüzü karşı tarafa aktaramıyorsak sadece biz biliyor olacağız kültürümüzün zenginliğini. Sadece bunun için bile dil öğrenmek yeterli bir sebep.”

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim