Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Cambaza bak!

Cambaza bak!

Büyükşehir Belediyespor, büyük paralar harcayıp şampiyonluk hedeflediği 3. Lig’de küme düşmeme mücadelesi veriyordu…

Manisaspor ise 2. Lig’de kimsenin beklemediği bir şekilde şampiyonluk mücadelesi veriyordu… En yakın rakibine 10 puan fark atan Siyah-Beyazlılar’ın forması bile bu ligi domine etmeye yetiyordu.

Aptal değilim, o günler dün gibi hafızalarımda…  O dönem hiçbir maçı kaçırmayan, takıma en zor zamanında samimi destekler veren Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’e tribünlerden büyük sevgi seli vardı. AK Parti kanadı, takım şampiyonluğa giderken, biraz daha dişini sıksa, biraz daha kulübü sahiplense şampiyonluk günü Cengiz Ergün o sahaya inip şov yapamayacaktı.

Ama zorluk çekenler değil hazıra konanlar kazandı. Her şey Ergün’ün istediği gibi gelişti. Primleri yetiştiremeyen Mergen, adeta çaresiz kalırken, başarısızlığını bir şekilde örtmek isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e tarihi bir fırsat yakalatmıştı… Aracılar devreye sokuldu, teknik heyet ve futbolcular ayartılırken, yüzyılın operasyonu için düğmeye basılmıştı.

Sezon başında Büyükşehir’in Bolu kampında “Manisaspor defterini kapattım” diyen Cengiz Ergün, bir anda hepimizden çok Manisasporlu olmuştu. Sadece 2-3 maçlık prim desteğiyle şehirde “kahraman” ilan edilmişti.

Altını çizmekte fayda var. Cengiz Ergün’ün, reklam, tanıtım, medya konularında eline kimse su dökemez. Elindeki bu gücü iyi organize ediyor. Son derece profesyonel ve başarılı bir ekibi var. Algıyı öyle bir lehine çeviriyor ki sanırsınız gerçekten de takımı şampiyon yapan o!

Sonuç: “Takımı Cengiz Ergün şampiyon yaptı” şeklindeki algı operasyonu başarıyla sonuçlandı. Ergün’ün kendisini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Manisaspor’u ben şampiyon yaptım” dediği iddia ediliyor.

Hayret doğrusu.

Manisaspor, 2. Lig’e bağıra bağıra düşerken, sessiz kalıp düşüşü seyreden Ergün, milyonlar harcadığı Belediyespor’u ile rezil olduktan sonra Manisaspor’un başarısını nedense sahipleniyor. “Manisaspor’un bir sezon önce kümeye düşmesini seyreden Cengiz Ergün, bir sezon sonraki şampiyonluğa ise birkaç maçta prim vererek katkı sağlamıştır.” İyi günde (şampiyonlukta) takıma katkı vermek başka, kötü günde (takım küme düşerken) düşüşü seyretmek başka! Bir kere şu algıyı net bir şekilde düzeltelim.

İlla ki başarı olunca, siyasi hesaplar devreye girince mi kapanan Manisaspor defterleri bir anda açılıyor? Ben bunu anlayamıyorum. Madem ki Abdullah Mergen’i sorun ediyorsun, “takım küme düştüğünde bir yerden tutup bu takımı ayağa kaldırayım, düşmesin” demediysen şampiyonluğa giderken de prim desteği vermeyecektin. Mergen bırakana kadar Bolu kampında dediğinin arkasında durup Manisaspor ilgili tüm defterini kapatacaktın.

Ama başarı mıknatısı herkesi çektiği gibi Ergün’ü de kendisine çekti!

Ergün, tam bir liderdir. Siyaseti iyi bilir. Neyin ne olacağını önceden kestirir. Her ne kadar siyasi olsa da yıllarını bu sektöre vermiş bir futbol adamıdır. Adım gibi eminim, Manisaspor’daki şampiyonluk potansiyelini görmeseydi, kesinlikle yardım etmezdi. Tıpkı takım küme düşerken, sessiz kalmasıyla bir alt ligi tahmin ettiği gibi!

Manisaspor 2015-2016 sezonunda şampiyonluğa giderken, kurduğu cümlelere bakın hele; "Sonuçta insanlar zaman zaman hata yapabilir. Hepimiz insanız. Bizde yapmışızdır. Kulüp yöneticileri de hata yapmıştır. Burada kimseyi suçlamıyoruz. Sonuçta bu kulüp Manisa'nın kulübü. Bu anlamda bizde üzerimize düşen görevi yapacağız."

Şampiyonluğun hemen sonrasında kavgalı gürültülü bir seçim geride kaldı. O dönem kulübün mevcut şartlarına göre Ergün’ün belirlediği adayın kazanmasını en çok isteyenlerden biriydim. Ama önemli stratejik hatalar yapılınca Mergen, seçimden galip çıkan taraf oldu.

Mergen’i en çok eleştiren yazarlardan biriyim. Ama ‘yiğidi öldür hakkını teslim et’ demişler. Her zaman bu felsefeyle gazetecilik yaptım.

Şimdi soruyorum;

Mergen üç sene önce Manisaspor’un başına gelirken, Cengiz Ergün neredeydi? O dönem Emre Hasgör’ün görevi bırakacağını açıklamasıyla neden Manisaspor sahiplenilmedi de takım şampiyon olunca bir anda sahiplenildi?

Üç sene önce Mevlüt Aktan’ı göreve hazırlayan Ergün, bu adayını neden geri çekti de “üye sistemini” bahane olarak öne sürdü?

Yoksa Ergün’e o dönem, “kulüp iflas etti, 77 trilyon borcu var” diye dosya dosya raporlar mı geldi?

Asıl sorun üyeler miydi? Hesaplar mıydı?

Cengiz Ergün’ün, kendisini arayıp “adayın varsa ben çekileyim” diyen Abdullah Mergen’e o dönem, “Sen kongreye gir, yaparsın bu işi Abdullah” dediği doğru mudur?

Ergün, 8 senelik belediye iktidarında Manisaspor’a kalıcı gelir getirici ne getirmiştir?

Trilyonluk gelirleri olan, milyonlarca liralık yeni stadı yapılan Akhisar Belediyespor’a sponsor olmanın altında siyasi bir hesap mı var? Yoksa Manisaspor’da seçim kaybetmenin intikamımı mıdır tüm bunlar?

MHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin MHP’li belediyesi olan Turgutlu ilçesinin en önemli marka değeri olan Turgutluspor’a neden maddi destek verilmiyor?

Yoksa 3. Lig’e yeni yükselen Turgutluspor’un Büyükşehir Belediyespor’u geçmesi istenmiyor mu?

MHP’li belediyesi olan Alaşehir ilçesinin stat ve tesis sorunu neden çözülemiyor?

Yoksa Alaşehir Belediyespor’un BAL Ligi’nden Büyükşehir’in mücadele ettiği 3. Lig’e çıkması istenmiyor mu?

Büyükşehir Belediyespor projesinin hedefe ulaşması için bu sene yine büyük paralar harcanıyor. Ergün’ün bu kadar yatırım yapmasının altında kulübün özelleştirilmesi mi var? Kulübün bir an önce üst liglere çıkıp adının değiştirilip A.Ş. yapılması mı hedefleniyor?

Genel anlamda şehirden destek alamayan Mergen yönetimi, nasıl oluyor da transfer yasaklarını kaldırtıp bir kısım borçları kapatıp takımı sahaya çıkartabiliyor? Bütün rakipler belediye destekleri ile trilyonluk transferler yaparken, nasıl oluyor da bunca ilgisizliğe rağmen takım hâlâ ayakta kalabiliyor?

Bütün şehir bir tarafa geçmiş, ağzı açık hayretler içerisinde Mergen’in bu kulübü nasıl idare edebildiğine şaşıp kalıyor.

“Küme düştü” denilen Manisaspor geçen sezon ligde kalmayı başarırken, “şampiyon olur” denilen, billboardlarla desteklenen, bu hedefte büyük paralar harcayan Büyükşehir Belediyespor ise 2. Lig’e çıkamadı.

Yani Mergen parasız pulsuz başardı, Ergün halkın parasıyla başaramadı.

Manisaspor’un gerçek borcu Mergen’in iddia ettiği gibi 77 milyon TL’den 20 milyon TL’ye mi düştü? Manisaspor’u ele geçirme isteği tamamen kulübün önünün açıldığından mıdır?

Makukula (1.6 milyon euro), Benfica (1.5 milyon euro), İwanski (400 bin euro) borçları ortada. Manisasporlu olduğunu her fırsatta iddia eden Ergün, bana göre istese bu borçları bir gecede bitirtir. Tek talimatla bunu yapar. Bizler de onu bugün nasıl eleştiriyorsak o gün de baştacı yaparız. Deriz ki “Dediği gibi gerçekten kanı siyah-beyaz akıyormuş!”

Şimdi diyecekler ki bu futbolcuları alanlar kimlerse onlar ödesin bu paraları. Bu futbolcuları alıp da bu borcu kulübe yük yapanları tüm Manisa biliyor. Kamuoyu onların notunu verdi. Biz ortak markada kenetlenip günümüze bakalım artık. Her kulüpte olan borçlar Manisaspor’a da yüklendi. 1. Lig’de en büyük marka değerimiz varken, neden herkes kendi egosuna göre kendi takımına yatırım yapıyor? Bu tespitim, Yunusemre Belediyesi ve Şehzadeler Belediyesi için de geçerli. Lafta Manisasporlu olunmaz, icraat görelim.

Cambaza bak taktiğini bırakalım da şahısları bahane etmeden Manisaspor’a nasıl katkı koyarız ona bakalım!!

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim