Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Bir insanı kurtarmakla başlayacak her şey

Bir insanı kurtarmakla başlayacak her şey

Bir kanserli hastayı kurtarmak kadar mutlu bir şeyin olmadığını vurgulayan Kızılay Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Ali İsmet Nardal, çoğu kişinin önyargıyla yaklaştığı kök hücre bağışının hiç de korkulduğu gibi acılı bir işlem olmadığını söyledi.

BUKET UŞAKLI

Kızılay Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Ali İsmet Nardal kök hücre bağışı hakkında açıklamalarda bulundu. Nardal, bir kanserli hastayı kurtarmak kadar mutlu bir şey daha olmadığını vurguladı. 18-55 yaş arası sağlıklı bireylerin bağışta bulunabileceğini belirten Dr. Nardal, Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği TÜRKÖK Projesi ile insanlardan alınan kök hücre örneklerinin saklanması için Sağlık Bakanlığı Kemik İliği Bankası’nın kurulduğunu söyledi.

BAĞIŞLAR ULUSLARARASI KULLANILIYOR

Nardal, kök hücre bağışının aşamalarına ilişkin “Kök hücre bağışı yapan bireyden 3 tüp kan alıyoruz. Aldığımız örnekleri ‘Doku Tiplemesi Laboratuvarı’ dediğimiz Ankara Sağlık Bakanlığı Kemik İliği Bankası’na gönderiyoruz. Orada gönderdiğimiz numuneler hangi dokuya uygun olduğu belirlenmesi için yüzlerce tahlilden geçiriliyor. Bu olaya ‘Doku Tiplemesi’ deriz. Sonuçlar ve hastanın gereksinim duyduğu hücre çeşitleri Sağlık Bakanlığı’nca kodlanıyor. Bu sonuçlar hem Sağlık Bakanlığı’nın Kemik İliği Bankası’na konuluyor hem de küresel kemik iliği bankasına konuluyor. Yani bağışçı dünya çapında kullanılabilecek bir bağışta bulunur ”ifadelerini kullandı.

YENİ YÖNTEMLE BAĞIŞ ÇOK KOLAY

“Kalça kemiğinden kök hücre alınması zor ve ağrılı bir yöntem olduğu için insanlar bağış yapmaktan çekiniyorlardı. Ama artık aşı yoluyla alım yapılıyor.” diyen Nardal, kök hücre nakil işleminin artık çok kolaylaştığını söyledi.

Vücuttaki kemik iliğinin bir parçası olan kök hücrenin en başta kan hücresi olmak üzere vücudun ihtiyacı olan hücreleri meydana getirdiğini söyleyen Nardal, kök hücrenin nakil aşamasıyla ilgili “Kalça kemiği özel bir ameliyatla açılır. Kemik iliği alınıp hastaya naklediliyor. Bu oldukça zor bir işlem, ağrılı bir işlemdir. Şimdi bilimsel olarak bu işlem daha kolay hale getirildi. Kemik iliğindeki kök hücreleri damar sistemine dökmek gerekiyor. Doku tiplemesinde hücrelerin uyuşması sonucunda bağışçı bilgilendiriliyor. Sağlık Bakanlığı donörün tüm masraflarını karşılıyor. Hücre verecek kişinin kolundan 5 günde aşı yapılıyor. Bu aşı kemik iliğindeki kök hücreleri damar sistemine dönüştürerek çoğaltıyor. Beşinci gün kök hücre sayısının belirlenmesi için bir tahlil yapılıyor. Kök hücre sayısı uygun seviyeye geldiyse aferez sistemi dediğimiz sistemle donörden kök hücreleri alınıyor.” dedi.

Nardal, aferez sistemi ile ilgili “Vücuttan alınan kandan sadece kök hücreleri alınıyor ve kan şahısa geri veriliyor. Alınan kök hücreleri hastaya naklediliyor. Böylece çok kolay, uygulanabilir bir sistem gelişti.” açıklamasını yaptı.

“BAĞIŞ HER ZAMAN OLMUYOR”

Kişiden ne zaman bağış yapmasının ne zaman istenileceğinin belli olmadığını belirten Nardal, “Numune veren bir kişiye sıra gelmesi 10 yılda yüzde 5 oranındadır. Bazen bağış yaptıktan 6 ay sonra bazen de 5 yıl sonra uygun hasta bulunabilmesinin yanı sıra bazen hiç uyum sağlanamıyor da. O tamamen hastayla donörün kemik iliğinin genetik yapısının uyuşmasına bağlı bir şey.” şeklinde konuştu.

BÖLGESEL HEDEF 12 BİN 340

Kök hücre bağışlarını arttırmak için vatandaşı bilgilendirdiklerini ve eğitim verdiklerini belirten Nardal, Sağlık Bakanlığı’nın bağış sayısı için kendilerine bir hedef belirlediğini ve onların da o doğrultuda çalıştıklarını söyledi. Nardal konuyla ilgili “Bir yıl içinde ne kadar kök hücre almamız gerektiğini Sağlık Bakanlığı bize bildiriyor. Sayılar her zaman değişebiliyor. Ege Bölgesi’nin bir yıllık kök hücre toplama hedefi 12 bin 340, Türkiye’nin bir yıllık hedefi de yaklaşık 100 bin civarında.” ifadelerini kullandı.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim