Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Dokuma halı sanatını ayakta tutuyor

Dokuma halı sanatını ayakta tutuyor

Yıllardır el dokuma halı sektörünün içinde yer almasından dolayı dokuma sanatına aşkla bağlanan Ömer Can, yaklaşık 1 ay önce açtığı dükkanında Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde dokunmuş halılarla dokuma sanatını yaşatmaya çalışıyor.

BUKET UŞAKLI

Manisa’da yaklaşık 1 ay önce Kızılay Düğün Salonu yanında Ömer Can El sanatı Halı ve Kilim Satış Dükkanı’nı açan Ömer Can, hem sevdiği işi yapıyor hem de kaybolmakta olan el dokuma kültürünün gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlıyor.

Memuriyet yaşamında gittiği köylerde gördüğü el dokumasına merak salan Can, emekli olduktan sonra da bu kültürden kopamamış, İzmir’de 1900’lü yıllarda kurulmuş Elsa firmasında çalışmaya başlamış. Elsa firmasının geçtiğimiz yıl kapandığını, ancak kendisinin meslekten vazgeçemediğini belirten Ömer Can, Manisa’da el dokuma işini açtığı dükkanla devam ettirmeye çalıştığını söyledi.

“BU MESLEK BİR AŞK, SEVDA”

Bu mesleği büyük bir aşk ve sevda ile yaptığını belirten Can, el dokumasının değerini bilen insanların nerede olursa olsun kendisine ulaşabildiğini söyledi. Çevre illerden de müşterilerinin olduğuna işaret eden Can, kemikleşmiş bir müşteri kitlesine sahip olduğunu ifade etti.   

“150 SENEYE İMZAMI ATARIM”

Dükkanında yer alan dokuma ürünlerini satarken 150 yıl garanti verebileceğine işaret eden Can, çift düğüm, kravat düğüm veya ekim düğüm olarak isimlendirilen halıların üretiminin dünyada sadece Türkiye’de yapıldığına da dikkat çekiyor. Can, Herekere, Afgan, Yağcı Bedir, Konya, Kula, Sümer, İran ipek, Pakistan, İzmir Antik, Şal, Kayseri Bünyan, Ladik, Yahyalı, Antalya Döşeme Altı gibi isimler verilen her dokuma örneğinin kendine has yörelerinin olduğunu ifade ediyor.

Aynı kişinin dokuduğu iki halı arasında bile farklılık olacağını ve halıların ancak kombine olabileceğini söyleyen Can, bu durumu “Bir ressamın 4 tane resmini yan yana duvara asarsanız bir anlamı kalmaz çünkü hepsinin anlamı farklıdır ve tabloları seyrederken hepsinden ayrı ayrı zevk alınır” diye anlatıyor. Can, dokuma ürünlerinin birer sanat eseri olmasının yanı sıra sağlık açısından da çok yararlı olduğunu sözlerine ekliyor.  

 “BENDEKİ HALILARI HERKES BULAMAZ”

Dükkanında bulunan halıları her satıcının bulamayacağına vurgu yapan Ömer Can, dokumaların yöresi, kalitesi gibi etkenlerin ürün fiyatlarını belirlediğini söylüyor.

Halının tezgahtan çıktıktan sonra kırkılması, saçaklarının örülmesi, yıkama için havuza atılması, oyulması, tekrar dolaba atılması, ütülenmesi, halının kenarlarından çakılarak düzeltilmesi gibi çeşitli aşamalardan sonra mağazaya gittiğini belirten Can, “Bir halıdan en az 10 kişiye ekmek çıkıyor.” diyor.

HERKES YIKAYAMAZ

Her şeyi ayrı bir kültür olan dokuma halının yıkanmasının da ayrı bir kültür olduğuna değinen Can, halı yıkama şirketlerinin yıkama işleminde dokuma halılara zarar verebileceklerini söylüyor.

Can, elde dokunan halıların yıkamasını ve tamirini yapacak ustalarının olduğunu ve müşterinin getirdiği zarar görmüş, yıpranmış el dokuması halıların tamirini de yaptıklarını belirtiyor.

ÜRETİM BİTİYOR

İşin ticari yönünü hiç düşünmeden bu işi yapan Ömer Can, “Çok güzel bir meslek ama üretim bitiyor çünkü maliyet çok yüksek, işçi bulamıyoruz ve devletten destek göremiyoruz.” diyor.

“Kızım bile evine makine halısı alıyor.” diyerek kendisinden sonra işini devam ettirecek kimsenin olmadığından yakınıyor.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim