Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Kışladaki zehirlenmeyle ilgili soruşturma genişleyebilir

Kışladaki zehirlenmeyle ilgili soruşturma genişleyebilir

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, kışlalarda meydana gelen asker zehirlenmeleriyle ilgili yürütülen soruşturmanın genişleyebileceğini ifade etti.

BUKET UŞAKLI

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevine atanan Akif Celalettin Şimşek,  Manisa Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensuplarıyla vedalaştı.

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevine atanması sebebiyle Manisa Gazeteciler Cemiyeti’ne veda ziyaretine gitti. Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç, veda ziyaretinde bulunan Başsavcı Şimşek’e ‘1 Kahvenin 40 yıl hatırı vardır’ diyerek kahve fincan takımı hediye etti. Şimşek, 2,5 yıl görev yaptığı Manisa’da basın mensuplarıyla çok iyi anlaştığını söyleyerek, helalleşti

SORUŞTURMAGENİŞLEYEBİLİR
Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında yaşanan 3 ayrı besin zehirlenmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında da açıklamalarda bulunan Şimşek, “Yemek şirketiyle ilgili yürüttüğümüz soruşturma kapsamında 10’a yakın bir tutuklumuz var. Askeri heyetin de içeride bir denetim heyeti tespit ettik bunda 6 tane rütbeli asker vardı. O 6 askerle ilgili yaptığımız soruşturmada bir tanesi tutuklandı, iki tanesini biz savcılıkça serbest bıraktık. 3 tanesini de tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk ettik ancak mahkeme adli kontrolle serbest bıraktı. O 3 adli kontrolle serbest bırakılan rütbeli subaylarla ilgili savcılık olarak itiraz ettik. Şuan mahkeme heyeti itirazımı inceliyor. Onun dışında bu ilk olayın ana sebebi olan hindi eti, salmonella virüsünün buluştuğu konuyla ilgili İzmir’de bu hindinin alındığı şirketle ilgili de bir çalışmamız var. Onu da Hüseyin Yayla isimli savcımız titizlikle yürütüyor. Bu soruşturmada İzmir’den alınan bu şirketle ilgili yapılacak incelemeler, şuana kadar toplanan deliller, adli tıptan gelen otopsi raporu, sağlık kurullarından gelen raporların hepsi bir havuzda harmanlanıyor. Ona göre ilerleyen zamanda bu soruşturmayla ilgili genişleme de olabilir bu çerçevede de kalabilir. O konuda net bir şey söylemeyeyim ancak yemek şirketinin satın alma müdürü ve bu işlerden sorumlu genel müdürü de tutuklandı. Şu an içerideler. Malum Milli Savunma Bakanlığı son olaydan sonra yemek şirketiyle yaptığı ihaleyi feshetti. Bu konuda feshetme yetkisi burada değil. Tugaydaki bunları denetlemeyle görevli askeri heyetle ilgili Milli Savunma Bakanlığı da açıklama yaptı açığa alındılar. Ondan sonra da adli tahkikat safhasına geçildi. Durum bundan ibaret” diye konuştu.

SUDA SIKINTI YOK

Asker rahatsızlanmaları olayında suda hiçbir bakteriye ve olumsuzluğa rastlanılmadığına da vurgu yapan Şimşek, “Bize gelen raporlar var. İzmir’den adli tıp raporu geldi. Sudan kaynaklı yaşanan bir şeyin olmadığı ortaya çıktı. Zaten biz de sudan kaynaklanan bir sıkıntı olmadığına o dönemde de kanaat vermiştik. Çünkü sudan kaynaklı bir rahatsızlık olsa, oradaki subaylarda, lojmanlarda oturanlarda etkilenirdi. Ama bakıyorsunuz ki sadece yemek yiyen veya yemekle temas içerisinde olan insanlarda bu sıkıntı var. Suyla ilgili analiz yaptırmamızın sebebi açık hiçbir alan kalmasını istemedik’’dedi.

“ASKERLER AŞIRI SICAKTA EĞİTİM YAPTI”

Kışlada yaşanan son askeri rahatsızlık olayında yemekte herhangi bir bulguya ve askerleri etkileyecek  herhangi bir organizmaya rastlanılmadığını belirten Şimşek, kışlada yaşanan son olayda askerlerin rahatsızlandığı gün aşırı sıcakta eğitim yaptırıldığını ve bu nedenle güneş çarpmasından kaynaklı bir rahatsızlanmanın olduğuna yönelik iddiaların olduğunu söyledi.

Şimşek, yaptığı açıklamalardan sonra Cemiyet Başkanı Aytaç ve yönetim kurulu üyeleriyle sohbetinin ardından veda ederek ayrıldı.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim