Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

‘İrademize ipotek koyamazlar!’

ÇERÇİ, ERGÜN VE KARARA SERT ÇIKTI 

‘İrademize ipotek koyamazlar!’

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin hukuksuz tavrını sürdürdüğünü belirten Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi,  Maya Park kararıyla ilçe meclis iradesinin hiçe sayıldığını açıkladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü eleştiren Çerçi, “Yunusemre Belediyesi’nin iradesine ipotek koyamazlar. Mahkeme kararının etrafından dolanıyorlar. Bu kararı alanlar, yargı karşısında bir kez daha haksız çıkacaklar”dedi.

HABER MERKEZİ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz Ayı Toplantısı önceki akşam gerçekleştirildi. Meclis’e kamuoyunun Maya Park olarak bildiği Güzelyurt Mahallesi’nde 5 No’lu Manisa Sınırlı Sorumlu Toplu İş Yeri Kooperatifi’ne ait olan arsanın imar konusu damga vurdu. Projenin 1/1000’lik imar planlarının görüşüldüğü gündem maddesinde İmar Komisyonu’nun verdiği karar oylandı. Komisyon’un ilçe belediyesinin yetkisinde olan 1/1000’lik planlar eski haline geri döndürülerek, MHP, CHP ve bağımsız üyelerin oylarıyla kabul edildi. İlgili madde hakkında söz alan ve Büyükşehir Meclisi’nde mazbataya ‘evet’ oyu verenlerin yeni bir hukuksuzluğa imza attığını ifade eden Büyükşehir AK Parti Grup Başkanvekili ve Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ile Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün arasında kısa bir tartışma yaşandı.

“HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEK İSTİYORLAR”

Meclis sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çerçi, önemli açıklamalarda bulundu. Büyükşehir Meclisi’nde komisyon mazbatasını kabul edenlerin ortak gayesinin Yunusemre Belediyesi’nin önünü tıkamak olduğunu vurgulayan Başkan Çerçi, “Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün iyi niyetli davranmıyor. Yunusemre Belediyesi’nin hizmet etmesini kasıtlı olarak engellemek istiyorlar. Yunusemre Belediyesi’nin bu projeden faydası malum. Ciddi bir kazancı olacak. Bir diğer önemli hadise de 21 yıldır orada duran mezbelelik ortadan kalkacak. Çeşitli hizmet alanlarıyla Yunusemre ilçesine ciddi katkılar sunacak. Yunusemre Belediyesi’nin projeci belediye olmasının önüne geçilmek isteniyor” dedi.

“YASA ÇOK AÇIK”

Yasaların, imar planlama yetkileri konusunda çok açık olduğunu ve Büyükşehir Meclisi’nin ısrarla hukuksuzluğa imza attığını sözlerine ekleyen Çerçi şunları söyledi; “Daha önce bu mecliste defalarca ifade ettik. Bunun kararını vermek büyükşehir meclisinin yetkisinde değil. Genel Sekreter burada kamu yararı yok diyor. Bu hem seni ilgilendiren bir konu değil hem de kamuoyunu yanıltıcı bir ifade. Yasa çok açık: 1/1000’lik plan yetkisi ilçe belediyesinde. Buraya onanmak için geliyor. Yasa; “1/1000’lik planlar Nazım İmar Planı açısından bakılır” diyor. Nazım İmar Planı’na aykırılık teşkil etmiyorsa, onaylayacaksın. 1/5000’lik plana aykırılık varsa da değiştirerek onaylarsın deniyor. Yasa bunu çok açık söylüyor. Ben de soruyorum 1/5000’lik planlara aykırılık nerede var diye. Ulaşım Master Planı’ndan bahis açıyorlar. Güzelyurt’ta ulaşım sorunundan bahsediyor”

“HERKES HADDİNİ BİLECEK”

Mecliste ilgili madde görüşülürken söz alan Genel Sekreter Aytaç Yalçınkaya’nın ‘Burada kamu yararı yok’ sözlerini de çok sert bir dille eleştiren Başkan Çerçi, “Manisa’nın merkezinde kamu yararı var” diyor. MASKİ’nin binasına, sokak aralarında ulaşımın sağlandığı yere 2,5 emsal vermekte tereddüt etmiyor. “Burada kamu yararı var” diyor. Bunu anlayabiliyoruz. Güzelyurt’ta sosyal donatı alanı ihtiyacı yok mu? Şehrin en güzel yeri. Burada yetki ve irade ilçe belediyesinindir. Meclisimiz bu yetkisini kullanmıştır. ‘Burada kamu yararı yok, müteahhit şunu alacak, şu şunu alacak’ diyerek kafa karıştırmaya çalışıyorlar. Bunlar hem işi sulandırmaya yönelik sözler hem de zaten sizin yetkinizde değil. Koskoca bürokratın yaptığı gaflara bakın. Herkes haddini ve yetkisini bilecek. Burada bir devlet çarkı dönüyor” dedi.

“ARKADAN DOLANIYORLAR”

Mahkemenin geçen sene Ekim ayında alınan meclis kararını iptal ettiğini ancak şu anda mahkeme kararının Büyükşehir Meclisi tarafından tanınmayıp daha vahim bir karar alındığını belirten Başkan Çerçi şunları söyledi; “Kanunlar var. İki tane de mahkeme kararı var.  Büyükşehir Meclisi’nin almış olduğu kararların yanlış olduğunu söyleyen mahkeme kararları bunlar. Şimdi burada daha vahim bir şey yapılıyor. Mahkeme kararları bazen doğrudan uygulanmaz. Bazen eksik uygulanır. Bazen de saptırılarak uygulanır. Burada mahkeme kararını saptırarak uygulama girişimi var. Maalesef buna tanık olduk.”

“TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞIZ”

Gelinen süreçte alınan son Meclis kararının yeniden hukuk platformuna taşınacağını ve Yunusemre Belediyesi’nin yetkisinin gasp edildiği gerekçesiyle karara imza atan herkese tazminat davası açılacağını sözlerine ekleyen Çerçi; “Genel Sekreter, açıklamaları ile yetkisi olmadan haddini aşan işlere girişti. Bunların hepsi hukuka gidecek. Biz yetkimizi gasp ettiği için; genel sekreter, meclis ve komisyon üyeleri hakkında mahkeme kararını uygulamadıkları için tazminat davası açacağız. Bugün yapılan ‘Ben mahkeme kararını tanımıyorum’ demektir. Mahkeme kararına rağmen bu kadar pervasızca davranılır mı? Amaç ne? Yunusemre Belediyesi’nin iş yapmasını engellemek. Genel Sekreter ‘kamu yararı yok’ dedi. Bu, Genel Sekreterin haddine mi? Bu benim meclisimin iradesinde olan bir karar. Bugünün yarını da var. Bu meclis ve sıralar şahit olacak. Alınan kararlar hukuk tanımazlıktır. Pervasızlıktır. Haddini aşmaktır. Ben buna asla müsaade etmem. Şimdi mahkeme kararının arkasından dolanmaya çalışıyorlar. Biz yine hem idare mahkemesine gideceğiz hem de tazminat davası açacağız. Komisyon kararını alanlar ve komisyon kararına evet diyenler hukuk önünde hesap verecekler. Bu benim şahsi bir işim değil. Bu bir sorun. Bunun çözülmesi lazım. Destek vermiyorlar. Destek de istemiyoruz. Gölge etmesinler başka bir şey istemiyoruz. Ancak ayağımıza pranga takmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

“BU İŞLER EMEK İSTER”

Büyükşehir Belediyesi tarafından Hafsa Sultan Mahallesi’nde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesinde emsalin 3,75’e çıkarıldığını hatırlatan Başkan Çerçi, daha sonrasında projede geri adım atıldığını da sözlerine ekleyerek şunları söyledi; “Takmışlar bir emsaldir gidiyor. Aynı meclis Hafsa Sultan Mahallesi’nde emsali 3.75’e çıkarmadı mı? Sonra kendileri iptal ettiler. Büyükşehir Yasası’nın 73. maddesine göre kentsel dönüşüm yapacağız dediler. En sonunda iptal ettiler. Çünkü beceremediler. Bu ciddi bir iştir. Kendinizi adayacaksınız. Halkla görüşeceksiniz. Ben Kentsel Dönüşüm yapıyorum. 4 bin vatandaşımızla bizzat görüştüm görüştüm. Bu işler, memur arkadaşlar yapsın zihniyetiyle olmaz. Bizim getirdiğimiz emsal ise 2,75.”

“BİR SÜRÜ KAMU YARARI SAYIYORUM”

Projenin hayata geçirilmesi durumunda birçok kamu yararının elde edileceğini ve Genel Sekreter’in büyük bir gaf yaptığını vurgulayan Başkan Çerçi, “Büyükşehire her türlü teklife açığız dedik. Getirilen projeyi kabul edeceğimizi söyledik. Biz 2015 yılından 2016 yılına kadar bu projeyi çalıştık. Bu projenin protokolünü de Yunusemre Meclisi’nde herkese şeffaf bir şekilde sundum. Güzel bir proje olacak ve herkes kazanacak. Bir sürü kamu yararı saydım, arkadaş kamu yararı yok diyor. Tinercilerin, alkoliklerin yaşadığı bir yerin ortadan kaldırılması, böceklerin yılanların olduğu bir alanın modern bir mimariyle halka açık hale getirilmesi kamu yararı değil midir? Güzelyurt gibi şehrin en güzel mahallelerinden birinde güzel bir ticari alanın olması kamu yararı değil midir? Orada toplantı salonları, nikah salonu oluşturulması kamu yararı değil midir? Belediyenin oradan menfaat sağlaması kamu yararı değil midir? Bu kamu yararı kararı benim meclisimin inisiyatifindedir. 1/1000’lik planlarla ilgili bir durum bu. Bu planlara karar verme yetkisi de bizdedir. Bu durumda kalkıp kamu yararı yok demek, hadsizliktir” dedi.

“HERKES HESAP VERECEK”

Alınan kararın hukuksuz olduğunu ve bu hukuksuz karara imza atan herkesin yargı önünde hesap vereceğini belirten Çerçi açıklamasına şu sözlerle devam etti; “Bu yapılan yanlışlar hukuk karşısına çıkacaktır. Hesap verilecektir. Birgün gelecek ve bugün karar veren arkadaşlar pişman olacaklar. Bu mevkiler gelip geçici. Kimse burada alınan kararların kritiğini yapmıyor. Büyükşehir Başkanı ne derse o yapılıyor. Burada bir yanlış var. Hukuksuzluk ve haddi aşma var. Burada belediyenin yetkisine tecavüz var. Bunlar ne olacak? Takmışlar müteahhitin kazancına. Adam tabi ki de kazanç elde edecek. Ben de kamunun menfaatine bakıyorum. O mezbeleliğin ortadan kalkmasını istiyorum. Lafa gelince de bize hizmete engel oluyorsunuz diyor. Kim hizmete engel oluyor. Herkes bu yaptıklarının hesabını verecek. Hem hukuk önünde hem halk önünde. Biraz geciktirebilirler. Ancak biz vazgeçmeyeceğiz. Başkalarının yaptığı gibi biz rant peşinde koşmayız. Tamamen şehrimizi düşünüyoruz. Bizim onlarca projemiz var. Bu da o projelerden birisi.”

“ONLARDAN DAHA ÇOK PROJEMİZ VAR”

Yunusemre Belediyesi’nin kendi kaynaklarını oluşturduğunu ve bu kaynaklarla Manisa’da en çok proje üreten belediye olduğunu belirten Başkan Çerçi sözlerini şöyle tamamladı: “Yunusemre Belediyesi, Büyükşehir’den çok daha fazla iş yapıyor. Kendi kaynaklarımızı da üretiyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nden bugüne kadar bize delikli kuruş gelmemiştir. Ancak önceki toplantılardan birinde Salihli Belediyesi’ne 28 milyon para aktardılar. Biz eleştirdiğimiz zaman kötü oluyoruz. İlçe belediyesinin yapması gereken bir işi Büyükşehir Belediyesi üzerine alıyor, projenin yaklaşık bedeli de 28 milyon. Biz bunları eleştiriyoruz. Manisa’da sadece 6 tane ilçe belediyesi mi var. Diğer 11 ilçeye niye yok? Ben bugün tarihi bir misyon üstlendim. Bugün karar veren meclis üyelerine, mazbatayı hazırlayan komisyon üyelerine ve bürokratlara hadlerini aşmamaları yönünde uyarıda bulundum. Mahkeme kararına uymaları yönünde uyardım“

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim