Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

“Hepinizi mahkemeye veririz”

“Hepinizi mahkemeye veririz”

Manisa Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde Maya Park Projesi tartışmaları yaşandı. 20 yıllık sorunu çözmek için uğraştıklarını belirten Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, meclis üyelerinin mahkeme kararlarına uymadıklarını ve yetki aşımı yaptıklarını söyleyerek hepsine tazminat davaları açacaklarını belirtti.

TUNAY AKTAŞ

Manisa Büyükşehir Temmuz ayı meclis toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında Meclis Salonunda yapıldı. Meclis’te sonradan gelen önergelerle birlikte toplamda 78 madde yer aldı.  Meclis öncesinde gündeme ilişkin konuşan Başkan Ergün, “Bu sabaha karşı Kula’dan acı bir haber aldık. Cinnet getiren bir asker üç evladımızı şehit etmiş, üç evladımızı yaralamış. Kendisi de intihar etmiş. Yüreğimiz burkan bu hadisede ailelere ve tüm Türkiye’ye başsağlığı diliyorum. 15 Temmuz’un yıldönümündeyiz. Valilik başta olmak üzere bir dizi anma etkinlikleri düzenliyoruz. Hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle anıyor, bölünmez bütünlüğümüzün daim olmasını diliyoruz. Srebrenitsa’da Sırp kasapları tarafından katledilen Bosnalı kardeşlerimizi de yad ediyoruz. Sırf Müslüman oldukları için 8 bin 372 kardeşimiz katledildi. Onlara Allah’tan rahmet diliyorum.”ifadelerini kullandı.

 MURADİYE İMAR PLANI

Meclis’in 5’inci maddesindeki Muradiye İmar Planı ile ilgili bilgilendirme isteyen Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’nin talebi doğrultusunda söz alan MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Palabıyık, imar planına 5 vatandaşın yaptığı itiraz dilekçesinin olumlu bulduğunu ifade etti. Palabıyık, “İtiraz dilekçesinin kabul edilenlerin istekleri doğrultusunda plan yapılmasına karar verdik. Onlar da düzenlenirse plan buradaki haliyle kabul edilebilir.”şeklinde konuştu.

BU TARİHİ BİR KONUŞMADIR

Meclis gündeminde 6’ncı maddede yer alan Mayapark’la ilgili rapor konuşuldu. Madde üzerine söz alan AK Partili Meclis Üyesi Can Mercül, maddeyle ilgili şerh koyduklarını bildirdi.  Madde üzerinde konuşan Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, “Burada bir yetki aşımı var. Bu tartışmalar bu meclisin yetkisinde değil.  1/1000’lik imar planıyla ilgili defalarca konuştuk. Bu planla ilgili kararlar ilçe meclisinde alınır ve Büyükşehir’e gönderilir. Büyükşehir meclisi bunu aynen veya değiştirerek kabul eder. Yasa bunu söylüyor. Kamu yararı kararı sizi ilgilendirmez. Bu bizim vereceğimiz bir karar. Bu binanın tamamı ticari imarlı. Konuta döndürme şansımız yok. Daire yazıldıysa sehven olmuştur. Düzeltilir. Bu tarihi bir konuşmadır. Bugünün yarını da var” dedi.   

HEPİNİZİ MAHKEMEYE VERİRİM

Çerçi, Yunusemre Belediye Meclisi’nin yetkisini kullanarak şehrin 20 yıllık kangren olan sorunu çözme yönünde iradesi ortaya koyduğunu kaydederek, “Ciddi bir kamu yararı söz konusu. Düğün salonları, toplantı salonları yapılması söz konusu. 800 araçlık otoparkın yapılması söz konusu. En önemlisi de o mezbeleliğinin, o yıkıntının, 20 yıldır ortada duran sorunun ortadan kaldırılması söz konusudur. Şehrin problemlerini çözmeye yönelik ortak bir proje geliştirildi. Burada bir rant yok. müteahhit, kooperatif, belediye kendine göre bir hesap yapmıştır. Kamu menfaati öndedir. Bunu engellemek istiyorsunuz. Yetki aşımı yapıyorsunuz. Önümde mahkeme kararları var. Mahkemeye gideceğiz. Mahkeme kararlarını dolanarak uygulamadığınız için gideceğiz. Tazminat davası da açılacak. Meclis üyeleri ve memurlar hakkında da dava açarız. Mahkeme kararlarını uygulayın. Mahkeme iki defa bu konuda karar verdi” dedi.

ÇERÇİ İSTEDİĞİNİ ALAMADI

Başkan Çerçi’nin konuşmasının ardından madde oylandı. Madde AK Parti’nin ret oyuna karşı MHP, CHP ve bağımsızların destekleriyle oy çokluğuyla kabul edildi. Maddenin kabul edilmesiyle birlikte Mayapark’ın emsalinin 2.75’in altına düşürülmesine ve kat yüksekliğinin azaltılmasına karar verildi.

MAYA PARK PROJESİNDE YAŞANANLAR

Yunusemre Belediye Meclisi’nde kabul edildikten sonra geçtiğimiz yıl Ekim ayında Manisa Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde görüşülen Maya Park Projesi’nin 1/1000 ölçekli imar uygulaması, MHP ve CHP gruplarının oylarıyla reddedilmiş, Manisa Belediyesi Meclisi’nin 2001 yılında almış olduğu imar planı kararının yürürlükte kalmasına karar verilmişti. Kararın ardından Yunusemre Belediyesi tarafından konu yargıya taşındı. Büyükşehir sorumluluğundaki 1/5000’lik planlarda herhangi bir değişikliğe ve uyumsuzluğa yol açmayan 1/1000’lik planlar hakkında Büyükşehir Belediye Meclisi’nin almış olduğu red kararı yargı tarafından durduruldu. Manisa 2. İdare Mahkemesi’nde açılan davada, değiştirme yetkisinin Nazım İmar Planına uygunsuzluk durumlarında kullanılabileceği ve bunun dışında gerekçe göstermeksizin red hakkının Büyükşehir Meclisine verilmediği belirtildi. Davanın kabul edilme gerekçesinde de Büyükşehir Belediye Meclisinin yetki aşımı gerçekleştirerek, ilçe belediyesi tarafından hazırlanan 1/1000’lik imar uygulama planının reddedilmesinin hukuka aykırı olduğu bildirildi.  1/1000’lik imar uygulama planlarının ilçe belediyelerinin yetkisinde olduğu belirtilen dava dosyasında, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin sadece onama veya değiştirerek onama yetkisi olmasına rağmen ilçe belediyesi tarafından hazırlanan 11000’lik imar planının reddedilerek, yetki aşımı gerçekleştirildiği kaydedildi. Davada Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayında almış olduğu kararın iptaline hüküm verildi. 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim